kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Gün Batımında Fotoğraf Çekim Tekniği???

mezuniyet çekimlerini ayrıca dışarıda da yapacağım
öğrenciler gün batımında da çekim istiyorlar

1 - gün batımının kızıllığını yakalamak için 1 - 2 saniye de veya daha aşağı değerde çekim yapmam lazım veya daha yukarıda o anki durumabağlı.
2- tripotum var
3 - müşteri bu 1-2 saniye zaman diliminde 1 mm de olsa kıpırdayacak ve bulanık çıkacak.
4- hem müşterinin iyi ve net çıkmasını istiyorum. hemde arkadaki kızıllığı güzel bir şekilde yakalamak istiyorum.
5- dolgu ışığı kullanabilirim.
Yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 9 Aralık 2012, 20:12 - İp: 78.***.**2.252
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"gün batımının kızıllığını yakalamak için 1 - 2 saniye de veya daha aşağı değerde çekim yapmam lazım"

Tam dogru degil... Cekim saatine gore gunbatimlarinda isik pekala 1/15-1/30 ve uzeri hizlara musaade edebilir. Malum renklerin pozlama suresiyle alakasi yok.

Flashi dolgu olarak kullanin; arka plan detaylarini yitirmemek icin pozlamayi arka plana gore yaptirin. Makinaniz Nikon ise flashta "slow" modunu secerseniz, makina ortam isigina gore pozlama yapar; flash caktiktan sonra arka plani pozlamaya devam eder. Perde hizini biraz dusuk secmeniz gerekir ( 1/15-1/30 ).

Tarih: 9 Aralık 2012, 23:38 - İp: 96.***.**5.17
kurumali43
kurumali43 (üye)

tşk ederim paperman. uygulayacam dediğinizi. nikon d80 var bende. slow modunu nasıl ayarlarım bilemiyorum. kurcalarsam bulurum herhalde. ilk denemelerimi inşallah burada paylaşacağım

Tarih: 9 Aralık 2012, 23:50 - İp: 78.***.**2.252
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Flas modunu Slow yapmaktansa "Customs Menu" icindeki "Flash Shutter Speed" ayarini 1/10 ya da 1/15'e getirmeyi tercih ederdim. Slow modu acikken, ortamdaki isik miktarina gore, makine 30 saniyeye kadar enstantaneye karar verebiliyor. Eger dedigim ayari yaparsaniz flas acikken enstantane sectiginiz degerin altina inmiyor. Odak mesafesine gore ya da cok hareketli birseyler cekmeyecekseniz 1/8 de secebilirsiniz belki.

Tarih: 10 Aralık 2012, 09:27 - İp: 95.***.**6.64
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ya isik 1/30 veya ustune yetiyorsa ? O zaman bosu bosuna 1/8-1/15 gibi titreme riski olacak hizlara inilmis olunuyor. Ustelik menuye girilerek yapilan degisiklikler gercekten angarye; bir de genelde oyle kaldigi /unutuldugu icin sonraki cekimlerde sorun olabiliyor.

Slow modda ilk kareden isin rengi belli olur zaten. Oyle 3-5 sn pozlama suresi olursa zaten is farkli ( O durumda da yine secilen 1/8 - 1/15 anlamsiz - arka plan karanlik kalacaktir )

Slow secimin bir avantajinin da Auto ISO'nun devreye girerek ortam isigini yansitacak sekilde pozlama yaptirtmasi olmasi lazim . D80 kullanmayali epey zaman oldu ama oyle hatirliyorum. Auto ISO'yu kurarken de en basindan en yavas perde hizi zaten seciliyor.

Bu kadar yazdim ama itiraf edeyim - slow moda getirmeye usenip, perde hizini manuel dusurmeyi tercih ettigim cok olmustur. Ama genelde isigi/gerekli pozlamayi bakarak tahmin ettigim, zaten manuel modda oldugum durumlardir.

Tarih: 10 Aralık 2012, 10:22 - İp: 96.***.**5.17
kurumali43
kurumali43 (üye)

paperman : slow flah ayarını buldum. onuda deneyecem
ozturert : çok haraketli bişeyler çekmeyeceğim. portre çekeceğim. notmal bir duruş verecek müşteri onu çekeceğim.
İkinizinde verdiğiniz görüşleri deneyeceğim. şu aralar yağmurlu ve kapalı hava hava açtığında inşallah çekim yapacağım

Tarih: 10 Aralık 2012, 11:06 - İp: 78.***.**2.252
emre0808
emre0808 (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

yada ana ekrana gelin ana ekradayken soru işareti olan tusa basın bi menuye girceksiniz orda zaten flaş bölümü dırek cıkıyo karşınıza

Tarih: 13 Mart 2013, 07:44 - İp: 78.***.**6.91
uhuru
uhuru (üye)
Van / Amatör

Abilerimiz işi iyi anlatmışlar bende bu işe yeni başlayan biri olarak işin kolayını diyeyim...Genelde fotoğraflarda gördüğümüz güzel renkleri aslında filtreler kullanarak yapıyorlar..Mesela http://www.amazon.com/Complete-Square-Filter-Compatible-Series/dp/B00796I546/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1363553294&sr=8-3&keywords=lee+filters Linkini verdiğim bu filtreleri alabilirsen istediğin rengi sağlarsın..Mesela gün batımı için turuncu rengi veya nd grad denilen yarısı siyah olanı takarsan istediğini alırsın...Umarım farklı açıdan yaklaşarak biraz yararlı olmuşumdur...

Tarih: 17 Mart 2013, 22:52 - İp: 78.***.**3.129
deklansorist
deklansorist (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

her gün günbatımında kızıllık olmaz. bu atmosfer durumuna bağlıdır. ogun kızıllık olacağını tahmin edebilmelisiniz. eğer kızıl bulutlar çekmek istiyorsanız o günkü bulutların çok yüksekte olması lazım alçak bulutlar kızarmaz. bir diğr konu gün batımında 1-2 saniye değil çok daha hızlı enstantane seçmelisiniz telafinin -1,-2 olması lazım

Tarih: 18 Mart 2013, 13:13 - İp: 84.***.**7.250
fatih1453
fatih1453 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Burdaki derslerede bakmanı tavsiye ederim
http://fatihnebioglu.com/gun-batiminda-portre-cekimi/
http://fatihnebioglu.com/gun-batimi-fotograf-cekimi/

Birde flaşlar kullanmak adına bu siteye bakmanı tavsiye ediyorum
http://www.photomatters.org/softbox-vs-direct

Tarih: 17 Aralık 2014, 21:32 - İp: 95.***.**3.78
  • 1