ahmet_20
ahmet_20 (üye)
İzmir / Amatör

Gökyüzü Resimleri

slm akşam üstü oluşan ayın görüntüsünü çekmem için nasıl bi çekim tekniği ve hangi tür makine önerirsiniz teşekkürler

Tarih: 6 Aralık 2006, 21:08 - İp: 212.***.**1.230
cihatcolor
cihatcolor (üye)
Niğde / Stüdyo Fotoğrafçısı

Profosyenel bir makina ve zoom objektif olması gerekir zaten flaş kullanamazsınız ve tripodla makinanızı gece çekim modunda deklanşöre bastığınız zaman makina yeterli ışığı aldıktan sonra obturatörü kapatacaktır ve istediğniz görüntüyü alacaksınız zoom objekfinizin zoom ölçüsüne göre görüntüyü yaklaştıracaksınızdır

Tarih: 7 Aralık 2006, 17:21 - İp: 85.***.**2.102
msk4690
msk4690 (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

teşekkürler kardeş bende yararlandım

Tarih: 28 Aralık 2006, 16:29 - İp: 88.***.**7.252
antique
antique (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

manzara gibi sabit konuları çekerken DIYAFRAM ONCELIKLI mod tercih edilir, siz diyafram değerleriyle oynarsınız makina enstantane değerini ona göre belirler.. hareket halindeki konuları çekerken ise ENSTANTANE ONCELIKLI mod tercih edilir..

konuya dönecek olursak; ay'ın fotoğrafını çekmek istediğinize göre hava kararmış demektir, bu durumda tripod kullanmak şart.. makinanızın AUTO modunda yarım basarak poz değerlerini alırsınız, sonra diyafram öncelikli moda geçerek diyafram değerini manuel girersiniz fotoğrafı çekersiniz, ayrıca diyafram değerleriyle oynarak farklı karelerde çekersiniz..

son birşey; tripod ile çekim yaparken makinanın titremesini minimize etmek için self-timer özelliğini de kullanırsanız çok daha güzel fotoğraflar çekmeniz olasıdır

Tarih: 20 Ocak 2007, 00:33 - İp: 85.***.**5.212
f_sinan58
f_sinan58 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

mrh..makınanızda T ayrınız varsa tabıı analog cekım ıcın gercerlı) makınanızın uzerını sıyah bır ortu ıle kapatıp
deklansore basın,sonra sayı sayın veya metın okuyun.bır sonrakı karede farlı sayı sayın denemenız lazım.sonra kac asa flım kulladıgınzda onemlı.. bua nalattıklarımeskı sıstmde ınanılmaz sonuclar verıyordu..sımdıden ıyı calısmalar..

Tarih: 23 Ocak 2007, 18:24 - İp: 88.***.**0.86
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

spot olcum kullanmakta guzel sonuclar verebilir..makinayı spot olcume getirin ayı odaklayın..ayın ısıgına gore uygun pozlamayı makina verecektir.tripod ve self timer cok faydalı olur..ıso100 f:3.7 de 1/30 gibi bir degerde cekiyordum ben yanlıs hatırlamıyorsam??1/60da olabilir
kaliteli goruntu için dslr bir makina tercih konusu olabilir ama sırf ay fotografı cekmek içinde yuzlerce dolar maliyete katlanılmaz..ama yuksek oranda zooma gereksinim duyacagınız bır gercek..yani yapabıleceginiz ultra zoomlu 12 x gibi bir makina bir telekonvertor ve tripod kullanarak cekim yapmak,yada dslr bir makina ve yuksek mm degeri olan bir objektif kullanmak..kolay gelsin

Tarih: 23 Ocak 2007, 22:27 - İp: 88.***.**1.230
ahmet_20
ahmet_20 (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler arkadaşlar ayın fotoğrafını çektim tam istediğim gibi oldu verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bol resimli günler

Tarih: 10 Şubat 2007, 13:08 - İp: 85.***.**7.31
  • 1