shahriyar
shahriyar (üye)
Ankara / Amatör

Gece Net Fotoğraf Çekmek

arkadaşlar benim gece çektiğim fotoğrafların hepsi bulanık çıkıyor.makinede gece modu var onu acınca elinizi titretmeyin işareti çıkıyor ama ben fotoğraf çekerken illa makineyi birazcık oynatırım dolayısıyla fotoğraflar da bulanık çıkıyor.bunun başka bi çözümü yok mu acaba.fotoğraf makinem yashika ez4033

Tarih: 28 Mayıs 2006, 02:32 - İp: 144.***.**9.102
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Bu iş gayet basittir shahriyar,

tripod kullanarak veya makinayı sabit bi yere koyup, kendi kendine çekim modunda çekersen iş hallolur.

başarılar

Tarih: 28 Mayıs 2006, 03:09 - İp: 85.***.**4.201
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

tripod

En ucuzundan en basitinden bir tripod. Bunun 15-20 cm boyutunda "cep" tipi bile var.

Tarih: 28 Mayıs 2006, 03:13 - İp: 88.***.**1.137
shahriyar
shahriyar (üye)
Ankara / Amatör

yani gece net fotograf icin gereken tek şey makinenin sabit durması mı?bu kadar mı

Tarih: 28 Mayıs 2006, 04:31 - İp: 144.***.**9.102
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Birsey daha var:

Resmini cektigin konunun da sabit durmasi gerekiyor. Hareketli nesneleri (hareket eden insan veya hayvan, dalgali deniz, seyir halindeki tasitlar vs..) net fotograflayamazsin.

Tarih: 28 Mayıs 2006, 05:20 - İp: 88.***.**1.137
shahriyar
shahriyar (üye)
Ankara / Amatör

tamam arkadasım sagol

Tarih: 28 Mayıs 2006, 11:07 - İp: 144.***.**9.102
lestioni
lestioni (üye)
İstanbul / Amatör

antika rumuzlu arkadaş demiş ki;
Resmini cektigin konunun da sabit durmasi gerekiyor. Hareketli nesneleri (hareket eden insan veya hayvan, dalgali deniz, seyir halindeki tasitlar vs..) net fotograflayamazsin.

bunun nedeni nedir? ben çok çok yeniyim bu konuda ve gece çekimeri özellikle yapmak istiyorum ilk başlarda.. çünkü gecenin büyüsü daha farklı oluyor.. daha dün minolta dynax 404si makine aldım, kullanma klavuzu bulursam akşama veya yarın akşama çekimlere başlayacağım..

Tarih: 19 Ekim 2006, 10:22 - İp: 88.***.**3.1
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

merhaba lestioni

Makinan hayirli olsun,sordugun soru icin cesitli kaynaklardan veya bu site icerisinden enstantane-diyafram iliskisi hakkinda bilgi almalisin.

Gece fotograflari cekmek icin uzun pozlama yapmak zorundayiz (enstantane degeri dusuk) buda hareketli nesnelerin flu cikmasina veya elimizi titretirsek konunun flu olmasina neden olur.Flu ile oynayarakta cok degisik fotograflar elde edilir ama bu senin cok sonralari denemen gereken bir konu.

En basit olarak, kosan bir insani 1/250 deger veya uzerinde cekersen iyi sonuc alirsin,daha dusuk degerlerde flu olma riski artacaktir.

Sana tavsiyem,fotografta yeniysen , ilk olarak gece cekimlerinden baslama ama hicte cekme demiyorum.Daha cok gunes isiginin yumsak oldugu saatlerde bol fotograf cek,makinana alis,isigin prensiplerinin farkina var,gerisi yavas yavas gelir.Sabirli olmayi unutma,daha oncede bir forumda yazdigim gibi "gunde besyuz kare cekersen,en iyi ihtimalle bir senede fotograf cekmeyi ogrenirsin".Sabir ,sabir,sabir

Basarilar

Tarih: 19 Ekim 2006, 11:55 - İp: 195.***.**2.72
arslan_ahm
arslan_ahm (üye)
Kütahya / Amatör

cancanere katılmamak içten bile değil.

bu işi öğrenmenin tek yolu bol bol çekim yapmak.

ve de bir ipucu:

atıyorum gece çekim yapıyorsun netlik problemin var ya da gündüz çekiminde hiç fark etmez..

bulunduğun yerden f değerini ve enstantane değerini değiştirerek çok fazla çekimler yap ve daha sonra bunları exif bilgilerini görebileceğin bir programda izle.

senin gözüne güzel gelen karenin değerlerine ve kötü olduğuna inandığın karenin değerlerine bak.(bu arada eğer değerlerde fark yoksa makineyi kıpırdatmışsın demektir).
ama böyle bir problemin yoksa kesinlikle değerler farklı çıkacaktır ve o zaman çekimlerde ışığın huyuna gitmeyi daha iyi kavrayacaksındır.

Tarih: 30 Ekim 2006, 16:37 - İp: 85.***.**0.250
kemal37
kemal37 (üye)
Kastamonu / Amatör

pozlamayı uzun tutmak gerekiyormuş. Peki bu nasıl oluyo pozlama uzun tutarken herhangi bir tuşa basıllımı tutuluyo yoksa makine kendisimi çekiyo.

Tarih: 22 Aralık 2008, 12:55 - İp: 85.***.**7.69
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

öncelikle gece cekimi yapilacak yer tespit etmek gerek, heryeri karanlik bir ortamda lensler fokus yapmakta zorlanir, böyle bir yerde lensi manuel fokusa getirip, lensin en sonunda yanlamasina duran L ve 8 isaretine getirilip fokus algilanmasi yapilir..
ardindan eger ortam cok karanliksa pozlama süresini uzatmak gerekir, oda makinede gösterilen degerler 1/4000,den baslayan hiz asagiya dogru iner misal 1/400 , 1/15 , 1/1
dahada asayiya inmemiz gerekir sadece 1 rakami gösterdiginde makine cekimi 1 saniyede bitirecek demektir, biz onu dahada uzatarak 20 saniye veya 30 saniye yapmaliyiz.
30 saniye elimizde tutamiyacagimiza göre tripot sarttir..
30 saniye icinde makine tüm isiklari ve hareketleri icine alacaktir..
eger o onda bir araba gecerse ardindan beyaz bir far lekesi cikar, eger parlayan bir sokak lambasi varsa vede cok aydinliksa diyaframi yani F ayarini kismamiz gerekirki lambalar fotograf cekimi bittiginmde yildiz gibi görünsün, kismak demek fayarini yüksek numaralarda tutmak demektir, mesela f11 veya f13 gibi...
neyse simdilik bu kadar yeter..

Tarih: 13 Ocak 2009, 02:06 - İp: 90.***.**9.248