paixpaix
paixpaix (üye)
İstanbul / Amatör

Gece Konser-shutter Speed Ayarlama

selemlar
elimizde şöyle bir senaryo olsun
1)makinamız yaklaşık 6-22m odak uzunluğu aralığına sahip sıradan bir kompakt makina
2) kumlanma istemediğimiz için düşük iso kullanacağız. (maks.100)
3) şimdi gece konserde en arkadayız. yaklaşık 20-30m mesafe var.
bu durumda
-bir taraftan ışıktan maksimum faydalanmak istiyoruz ki isomuz düşük
- bi taraftan da şarkıcı hareketli olduğundan sallanma etkisi olmadan çekim yapmak derdindeyiz.

sizce ideal örtücü hızı ne olmalı. bi de sahne aydınlıkken biz en arkada karanlıktayız. flasın bi faydası olur mu sizce.

saygılar

Tarih: 21 Aralık 2009, 02:35 - İp: 78.***.**9.235
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

İşin çok zor dostum.. Varsa bi çaresi bana da söyleyin ama yok heralde.

Tarih: 21 Aralık 2009, 02:46 - İp: 188.***.**4.228
paixpaix
paixpaix (üye)
İstanbul / Amatör

aslında biliyorum:-))))
f/3 açıklığında ve 6mm uzunlukta 1/30 de hareketli kişiyi yaklayabiliyorsun ama tabi sahnenin aydınlatmasına aşrı bağlı oluyosun malalesef. (örtücü hızı=1/odak uzunluğu oranını burada kullanmam çünkü nesne hareketli).

Tarih: 21 Aralık 2009, 03:15 - İp: 78.***.**9.235
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

iso yükselt ve çek olsun bitsin...

Tarih: 21 Aralık 2009, 18:46 - İp: 78.***.**7.139
paixpaix
paixpaix (üye)
İstanbul / Amatör

maalesef böyle küçük makinalarda gece isoyu yükselttin mi hoşgeldin noise oluyor. en en fazla 200 iso makulki o bile bazen kumluyor:-))
ha diyeceksiniz ki kardeşim çek raw formatta otur bilgisayara düzelt siz de haklısınız ne diyeyim :-)))

Tarih: 21 Aralık 2009, 19:11 - İp: 78.***.**1.156
paixpaix
paixpaix (üye)
İstanbul / Amatör

bir de bu tip makinalarda odak uzunluğunu dikkate alırken 35mm eşdeğerini mi dikkate alıyoruz ben öyle biliyorum

Tarih: 22 Aralık 2009, 00:31 - İp: 78.***.**5.75
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bu mesafede ancak Harici flaşın bir faydası olur o da 400 isoda minumum. Zaten istenen sonuç için minimum 400 iso bence şart. 6-22 mm 35mm eşdeğeri 36-132mm varsayarsak 132mm de kullanmak ve sahnedeki şarkıcıyı hedeflemek daha doğru yoksa makinenin poz ölçümü yanılabilir. Buna göre 1/160 altında bir enstantene pek hareketli bir nesneyi donduramaz. 1/160 enstantene ve 100 isoda öyle bir ortamda elinizde simsiyah birşey kalır. Çaresi noise moise 400 isoda çekmek, sonuna kadar zoomlamak, mümkün olduğunca yüksek bir enstantene kullanmak bu da olsa olsa 1/30 - 1/40 olur. Yok başka çaresi Haa diafram tabiki en açık neyse o olacak.

Tarih: 25 Aralık 2009, 19:32 - İp: 88.***.**2.118
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

makinada spot ölçüm varsa onu kullan sonra adamın kafasına zoomla kafaya düşen ışıktan ölçüm al o sana gerekli diyafram ve perde hızını verir böylece vurguladığın esas konu müzisyenler olur ... tabi bunları yapmadan önce iso da 400-800 olsun noise kısmına gelince internetten neat image programını bul ya da noise ninja bilgisayara yükle photoshopunda olması lazım ... filter seçeneğinden en aşşağıda neat image ya da noise ninjayı bul noise reduction yaparsın ama dikkat et kesinkinlik kaybı çok olabilir onuda kafana göre ayarlarsın .. ya da dayan isoya sonra siyah beyaz yaparsın değişik etkiye sahip fotolarda çıkabilir

Tarih: 28 Aralık 2009, 01:05 - İp: 78.***.**3.135
paixpaix
paixpaix (üye)
İstanbul / Amatör

yorumlarınıza teşekkürler. çok faydalandım. ben de bi kaç şey ekleyeyim son olarak
- tabi burada amacımız mümkün olduğunca yüksek iso kullanmamak zaten.
- bahsettiğiniz programların hepsinin algoritmalarını bildiğimden kendim dahil kimsenin buna fazla umut bağlamasını tavsiye etmem.
bu olaylarda genel kural "kompakt makina kullanıyorsan yüksek isoyu unuttur". :-))
-ha elimde pixel densitysi 29mb/cm2 olan bir kompakt makina yerine 10-12mb/cm2 olan makina olur o zaman zaten kumlanma problemleri minumuma iner (yaa eskiden vardı böyle makinalar 2-3mb çözünürlük ama ne güzel fotolar verirdi. gittiler ufacık sensörlere 7-10 milyon pixeli tıkıştırdılar)

neyse fikir fikiri açıyor daha derine girmeyeyim. herkese tekrar teşekkürler

Tarih: 30 Aralık 2009, 01:19 - İp: 78.***.**3.226
  • 1