digiworld
digiworld (üye)
Giresun / Stüdyo Fotoğrafçısı

Gece Çekimi Benim Hatam Nerde

arkadaşlar bunu fujii s602zoom ile cektim ilk denemelerimden biri triop olmadığından duvara koydum oyle çektim... dıyafram 15" estandane 11 de istediğim sonucu alamadım dıyafram en acıkta entandane de oyle ne yapmam lazım

Tarih: 6 Haziran 2006, 10:43 - İp: 85.***.**7.226
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

istediğin sonuç derken ne bekliyordun ne oldu? bence biraz daha arttır enstanteneyi 15 saniye çok uzun gibime gliyor.4 saniye fln daha iyi olur

Tarih: 6 Haziran 2006, 11:20 - İp: 88.***.**5.42
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle 15" olan diyafram değil, enstantane. 11 de diyafram. Yine "diyafram en açık" değil, "diyafram en kapalı", "enstantane en yavaş (veya en uzun sürede)" denmeliydi.

"Alamadığım" dediğiniz, istediğiniz sonucun ne olduğunu söylememişsiniz ama ben bu fotoğraf fazla pozlandığı için sizin biraz daha az pozlanmışını (yani biraz daha karanlık olanını) istemiş olduğunuzu varsayıyorum.

Verdiğiniz enstantane ve diyafram değerlerinden de anlaşıldığı kadarıyla, diyaframı en küçük değere kadar kısmanız rağmen (ki sanıyorum makinenizin en küçük diyaframı f/11) 15 saniyelik perde hızı bu fotoğrafa fazla gelmiş.

Diyaframı daha fazla kısamayacağınıza göre, 15 saniyeyi biraz daha düşürmeliydiniz (8 saniye gibi bir değere) o zaman fotoğrafınız 1 stop daha az pozlanacaktı. -1 stop sizin istediğiniz sonuctan daha aydınlık olursa -1 stop daha, yani bu sefer 4 saniyelik bir perde hızı.

Kolay gelsin.

Tarih: 6 Haziran 2006, 11:21 - İp: 85.***.**5.234
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili arkadaşım ccd kamerlarda uzun pozlandırmalar noise arttırıyor ondenle mümkünolan kısa pozlandırma yapmanda fayda görüyorum bu foğraftada fazla pozlandırma var bence

Tarih: 6 Haziran 2006, 12:36 - İp: 81.***.**6.136
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Önce 2 yada 10 sn gecikmeli çekim yap. Çünkü deklanşöre bastığında makina sallanmaya başlar bu da netliği bozar. Bu nedenle deklanşöre bastıktan sonra sallantının durması için 10 sn gecikmeli çekim uygun olur diye düşünüyorum. Ayrıca eğer rüzgar varsa sağlam bir tripod şart.

Kolay gelsin

Tarih: 6 Haziran 2006, 13:14 - İp: 85.***.**3.73
digiworld
digiworld (üye)
Giresun / Stüdyo Fotoğrafçısı

makinamı yeni aldım ve tam ayarları bilmiyorum diğer makinelere göre farklı geldi bana" 15" olan diyafram değil, enstantane. 11 de diyafram " bunu öğrendim sağolun fotografın orjinalinde biraz noiseli ve ısık hüzmeleri iyi değil. manuel bu makinayı ilk kullanıyorum o yüzden biraz garip oldum arkadaşlar bilgilariniz için tesekürler çok sağolun bilgilendirdiğiniz için anlattığınız şekilde çekim yapcam ve sonucu sizlere sunacam tesekkürler...

Tarih: 6 Haziran 2006, 13:32 - İp: 85.***.**0.56
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Bence diafram ve enstentanede yanlışlık var. Diafram 2,8, pozlama 3 sn görünüyor. Diafram en açık değerde gerçekten. Diaframı biraz kısıp pozlama süresini uzatsaydın alan derinliği ve netlik artacaktı, ışık patlamaları da olmayacaktı. Tabii daha güzel görünsün istiyorsan PS ile kontratı artırabilirsin.

Tarih: 12 Haziran 2006, 00:06 - İp: 81.***.**6.185
  • 1