uzocan16
uzocan16 (üye)
Bursa / Amatör

Fujifilm Hs25 Exr Net Fotoğraf Çekimi

Arkadaşlar önceliklen merhaba size bir soru soracağım

Fujifilm HS25 EXR var bende geçen sene almıştım bazı yerlerde güzel çekiyor sıkıntı yok ama genel kumlama yapıyor fotolar gece çekimleri nasıl yapıyorsunuz net bir foto çekmek istiyorum gece gündüz felan yardımcı olurmunuz ayarlar nasıl genelde exr ayarda foto çekiyorum mesala net bir araç foto çekicem hareket halinde araç net olması için neler yapmam lazım sizden cevap bekliyorum iyi günler

Kumlama olan resim

#uzocan16' tarafından 03.02.2014 15:37:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2014, 15:31 - İp: 78.***.**8.43
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

otomatikte kullanıyorsanız düşük ışıkta iso açar bu da kumlanma yapar. o makakinenin sensörü küçük çünkü. mümkün olduğunca a modunda iso 100 de kullanın. ışığın bol olduğu yerlerde tabi. gece için fazla beklentiniz olmasın.

Tarih: 3 Şubat 2014, 17:54 - İp: 151.***.**2.69
uzocan16
uzocan16 (üye)
Bursa / Amatör

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için gündüz kumala olmaz dimi resimlede hangi tam ayarda çekmem lazım ayrıntılı çeklide söylermisiniz

Tarih: 3 Şubat 2014, 22:05 - İp: 78.***.**2.86
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

kumlanmanın olmayacağı ayar, iso nun 100 hadi bilemedin 200 olduğu durumlarda iso olmaz. diyaframı da ışığı maksimum almak için 2,8 de tutman lazım.A modunu kullanırsan iso otomatik değilse bu şekilde kumlanmadan kullanırsın. bunun dışında ışık azalırsa enstantane uzar bu sefer makineyi sabit olarak kullanman gerekir bir yere koymak tripod kullanmak gibi.

Tarih: 3 Şubat 2014, 22:38 - İp: 212.***.**5.89
kayraayazma
kayraayazma (üye)
Tekirdağ / Amatör

gündüz çekimlerinde otomatikteyken de iso 100 olarak ayarlanıyor diye hatırlıyorum.
Neyse gece sabit nesneler çekeceksiniz tripot kullanmanızı tavsiye ederim.
mümkün olduğu kadar da zoomlama yapmamaya özen gösterin diyafram yükseleceği için.
eğer elde çekecekseniz iso 400 den yukarı çıkmayın.yoksa çıkan sonuç güzel olmuyor.
flaş gücünü en yükseğe alıp.
biraz da pozlama ile oynarsanız daha iyi olabilir.
fikrimce bulunduğunuz ortamlara göre estantane moduna alıp çekimler yapıp hem makinenizi hemde kendinizi denemenizdir.
not:makinedeki lcd ekranı pek önemsemeyin!
çok güzel kare yakalasanızda pc ekranında işler değişebiliyor

#kayraayazma' tarafından 03.05.2014 14:06:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2014, 14:04 - İp: 212.***.**2.119
  • 1