gemici_0707
gemici_0707 (üye)
Antalya / Amatör

Fujifilm Finepix S2950

merhabalar yanlış yere açtıysam konuyu kusura bakmayın ama en uygun yer burası gibi geldi. neyse ben bu fotoğraf makinasıyla resmi tek bi yere odaklayıp gerikalanın bulanık çıkmasını sağlayabilir miyim ? meselaşunun gibi

Tarih: 23 Mart 2012, 19:25 - İp: 88.***.**6.255
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne olur, cok zor bir iş degil.
forumda konu acmadan once kuralları okudum ve kabul ediyorum diye bir uyarıyı işaretleyip konu acıyorsunuz.

3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.

diyor.

arka plan flu falan yazsanız arama kutusuna onlarca konu bulacaksınız.
teknigin alan derinligi oldugunu ogreneceksiniz.
alan derinligi diye aratınca nasıl yapıldıgını neler gerektigini, ne tarz makinelerle yapılabildigini goreceksiniz ..

ama yok. bir siteye uye olayım,sorayım ne de olsa hemen cevaplarlar.

ne olur, lütfen. biraz araştırın.
fotograf cekecekseniz, fotografcıyım diyecekseniz bişeyleri kurcalamayı arastırmayı izlemeyi denemeyi ögrenin

Tarih: 23 Mart 2012, 20:05 - İp: 78.***.**8.40
gemici_0707
gemici_0707 (üye)
Antalya / Amatör

arkadaşım ismini bilen biri olsam buraya açmazdım konuyu sitedede yeniyim heves uğruna bu siteden cihaz siparişi werdik fotoğrafçıyım diye ortada dolaşmıcam ben sadece meraktan soru soruyorum nedir bu tepki doru düzgün söleyemiyormusun bunu sizin gibiler yüzünden soru soramaz olduk kapanacaksa kapanır konu hevesimi kursağımda bırakmak çokmu doğru oldu acaba bana sırf konu açmak diyorsun sanki kendin çok mantıklı cevap veriyorsun terbiyesizliğin lüzumu yok kendi işinle ilgilen ben başta yazdım zaten doru yapıp yapmadığımı bilmeden açtım konuyu sana noluo adam gibi cevap vereceksen ver vermeyeceksen terbiyesizlik yapma işine bak

Tarih: 23 Mart 2012, 20:51 - İp: 88.***.**6.255
adm78
adm78 (üye)
İstanbul / Amatör

evet bu makine ile rahatlıkla arkası bulanık fotoğraf çekebilirsiniz. makinen tekerleğinin üzerinde (A) harfini seçili hale getirin. F8 f16 gibi rakamlar çıkar bu rakamı f7 gibi düşürürseniz fotoğrafınızın arka planı bulanık çıkacaktır.

Tarih: 23 Mart 2012, 21:53 - İp: 85.***.**2.205
gemici_0707
gemici_0707 (üye)
Antalya / Amatör

ADM78 arkadaşım çok teşekkür ediyorum yardımcı olduğun ve anlayışla cevapladığın için çok saol sayende makinaya çok daha ısındım iyi akşamlar

Tarih: 23 Mart 2012, 22:03 - İp: 88.***.**6.255
daydirli
daydirli (üye)
Kocaeli / Amatör

merhabalar murat arkadaş öncelikle aramıza hoş geldin.
arkası flu fotoraf çekmek istersen dyaframı 5.6 gibi ayarlarsan makineyi de A moduna alırsan bence olur. modele de biraz uzak dur yaklaşık 2-3 metre kadar ve zumu kullanarak yaklaştır .
şimdiden başarılar.

Tarih: 23 Mart 2012, 22:59 - İp: 85.***.**3.59
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne terbiyesizlik yapmısım bir acıklarsan sevinirim??

bana balık verme balık tutmayı ogret diye bir laf vardır bilirmisin?
arama yapmayı ogrenmek de balık tutmayı ogretmektir işte.
forum bunun için var zaten bilmedigin seyi acıp okumak için.

ayrıca hayır o makineyle boyle bir fotograf cekmene imkan dahi yok

unutmadan nerede terbiyesizlik yaptıgımı bir soylemeni istiyorum?
lütfen demek mi terbiyesizlik ?
cevap bekliyorum

Tarih: 24 Mart 2012, 00:21 - İp: 78.***.**5.175
gemici_0707
gemici_0707 (üye)
Antalya / Amatör

daydirli arkadaşım teşekkür ederim dediğin şekildede deniyorum yardımıznız sayesinde makina dahada hoşuma gitti hobi olucak yeni birşey bulduğumu düşünüyorumkendime çok saolun

gaijin arkadaşım imkan yok dediğin makinayla arkadaşların anlatımı sayesdinde çekimi yaptım insaların yaklaşım biçimine bakıp kendi çok bilmiş tavırlarına bakarsan nerde ne yaptığını görmüş olrsun arkadaşım burası polemik yeri değil forum sayfası ben zaten saolsun arkadaşlar sayesinde soruma cevp aldım

Tarih: 24 Mart 2012, 09:56 - İp: 88.***.**6.255
muratyurekli
muratyurekli (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba Murat, yapmaya çalıştığın çekim için bir formül vardır. bu formülle arka planın ne kadar flu olacağını göreceli olarak hesaplayabilirsin. İşte formül;

B= lensin en yükesk odak uzaklığı(105mm diyelim)/en açık f değeri (3,5 olsun)/ konuya olan uzaklık (200 cm)

105/3,5/200= 0,15.

Bu sayı ne kadar büyürse arka plan bokeh kalitesi o kadar iyi olur. Burdan hareketle diyebiliriz ki;

ya f değeri açıklığı fazla olan bir lens kullanıcaz veya konuya mümkün olduğu kadar yaklaşıcaz yada yüksek odak uzaklığı kullanıcaz.

Bunların kontrol edebildiklerimizi uygularsak arka planı flu yapabiliriz.

Işığınız bol olsun.href="mailto:[email protected]" target="_blank" rel="nofollow">myurekli

Tarih: 24 Mart 2012, 10:39 - İp: 213.***.**4.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bana nerede terbiyesizlik yaptıgımı soyle murat? onu soruyorum sana, olmayan şeyi gosteremiyorsan da boşa konuşma.

elindeki makine ile bu fotograf gibi alan derinligi almanın imkanı yok.
bunu fotograftan anlıyorlarsa cevap yazan arkadaslar da biliyordur zaten.

şimdi LAFININ ARKASINDA DUR nerede terbiyesizlik yapmısım onu goster.

#gaijin' tarafından 24.03.2012 14:22:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2012, 11:21 - İp: 78.***.**5.175
duhankucukdag
duhankucukdag (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynı makineden bendede var ve koyduğun resmin aynısını çekmen imkansız ama makinenin el verdiği derecede ayarlarla alan derinliği yapabilirsin.

ayrıca gaijinin söylediği şeylerde maalesef biraz haklı forumda bu konuyla ilgili binlerce başlık bulabilinir.ve fotoğraf makinesiyle ilgili herşeyde gaijinin sözlerine güvenilebilir kimsenin saygısızlık yapmasına gerek yok.

Tarih: 24 Mart 2012, 18:47 - İp: 85.***.**7.107