enesf40
enesf40 (üye)
İstanbul / Meraklı

Fuji S 4600 Flu

İyi günler fuji s4600 aldım makinadan memmunum fakat ön flu arka flu önün net olduğu fotoğraflarda sıkıntım var nasıl yapılcağı konusunda yardımcı olur musunuz

Not makinanın açık ve kapalı olmak üzere 2 diyafram seçeneği var

Tarih: 24 Ağustos 2014, 15:18 - İp: 37.***.**7.19
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Senin aldigin makinanin nasil birsey oldugunu bilmiyorum ama kisaca anlatayim. Flu ve netlik aslinda aran derinligine baglidir. Bir nesneyi netlediginde o nesnenin onunde ve arkasinda net olan kisimlar vardir, bu mesafe nekadar coksa net alan derinligi okadar coktur. Net Alan derinligi:
objektifin odak uzakligina
Objektifin Diafram acikligina
ve cektigimiz nesnenin objektife mesafesine baglidir.

ODak uzakligi buyudukce net alan derinligi azalir (net alan derinligi azalmasi - netledigimiz nesnenin onunde ve arkasinda kalan nesnelerin flulasmasi gibi)
Diafram (f/)sayisi kuculdukce ( diaframi actikca ), nesnemiz objektife yaklastikca ve arka fon nesneden uzaklastikca - tum bu durumlarda net alan derinligi azalir. Yani sizin makinanizin objektifi zoom (vario) objektif ise: bunu en yakin cektigi duruma getirmek (odak uzakligini arttirmak), diafram sayisini mumkun oldugu kadar kucultmek, nesnemizide objektife mumkun oldugu kadar yaklastirirsak, arka plan nekadar uzaklasirsa okadar flulasir...Cunku net alan dedigimiz alandan cikmis olur

Tarih: 26 Ağustos 2014, 11:02 - İp: 217.***.**3.225
  • 1