sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Flaşa İzin Verilmeyen Yerler

Arkadaşlar flaşlı çekime izin verilmeyen yerlerde müzelerde oluyor bu naısl çekim yapıcaz S2 var makine hemen hemen her çekimde flaş istedi Auto moda çekim yapmak zorunda kaldım hızlı çekim yapmak için çünkü serbest olarak gezemiyorsunuz grup halinde gezdiriyorlar. Örnek dolmabahçede F.mak. 3ytl V.Kam. 5 ytl alıyorlar eee para verdiniz çekmek zorundasınız paranız boşa gider. bende karanlık falan çektim.

Aklıma ISO yükseltmek geliyor o da kumlanma yapıyor uzun pozlama zaten olmaz. Yoksa DSLR makine mi almak gerekli. Daha pratik bir çözüm aklıma gelen varmı?

Örnek : Fotoğraf

Tarih: 8 Temmuz 2006, 10:01 - İp: 194.***.**9.29
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Tabiki flaşın yasak olduğu yerler kompakt makinaların sınırlarını çok zorlayan yerler ancak örnek fotoğraftaki sorun ters ışığa maruz kalmışsınız tabi yer değiştirmeniz mümkünmüydü bilemiyorum ama bu tip bir çekim her makinayı zorlar daha kısıtlı alandan ölçüm almak bir nebze olsun durumu kurtarır ama avize ve pencerelerdeki ışık patlaması kaçınılmaz olur doğru olan ışığı arkanıza almanız.

#kobra' tarafyndan 08.07.2006 17:10:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 17:00 - İp: 85.***.**8.87
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

uzun pozlama yapmak zorundasınız.
Mini tripod alıp duvara yaslayın.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 21:53 - İp: 85.***.**0.163
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Bazı yerlerde o bile yasak (Ayasofya gibi miniyi bilemem tabi)
ama vakit problemi var işte. Bu konuyu herkes bilgilenmesi açısından sordum aslında ama pek ilgi duymadı sanırım

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:11 - İp: 194.***.**9.29
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tripod neredeyse bütün kapalı mekanlarda yasak. Büyük iç mekanlard zaten flaş işe yaramıyor. Minik tripodlara kimse birşey demedi bu güne kadar. Göğsünüze yaslayıp kullanmakta mümkün. İç mekanlarda çok faydasını görürsünüz.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:29 - İp: 85.***.**0.163
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Göğsümüze yaslamak nasıl olucak o pek anlam veremedim açıkçası biraz açıklama getirebilirmisiniz

Tarih: 9 Temmuz 2006, 23:50 - İp: 194.***.**9.29
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tripodu normal olarak masaya kurun, lens gökyüzünü görecek şekilde makineyi ayarlayın....
O şekilde gösünüze yaslayın, vizör tam gözünüzün önüne gelecek..

Tarih: 11 Temmuz 2006, 20:25 - İp: 88.***.**8.57
  • 1