ahbap
ahbap (üye)
İstanbul / Amatör

Finepix 5600 İle Yakın Çekim

Arkadaşlar merhaba
Ben yeni Finepix S5600 makine aldım. ! haftadır kullanım kılavuzu ile cebelleşiyorum. Uzak mesafedeki görüntüleri sorunsuz netlikte çekebiliyorum ancak yakın mesafedeki görüntüleri bir türlü net çekemiyorum. Kullanan arkadadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim. Bu alet 50 santim mesafedeki cisimleri makro ile dahi net çekemez mi? 2 metre uzağımdaki görüntüyü daha atıntılı yakalamak için optik zoom kullanıyorum onda dahi net görüntü elde edemiyorum. Görüntülerim oldukça bulanık görünüyor. Ancak 30 mt. ilerideki bir cismi tüm ayrıntıları ile net şekilde cekebiliyorum.

Daha evvel canon A70 kullanıyordum onun makro çekimlerinin yanında bu makine tüm heybetine rağmen beni hayal kırıklığına uğrattı.

Tarih: 5 Mayıs 2006, 16:45 - İp: 85.***.**8.200
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Makro çekimler için makineyi makro moduna alıyorsunuz değil mi?

Tarih: 5 Mayıs 2006, 17:09 - İp: 85.***.**5.234
ahbap
ahbap (üye)
İstanbul / Amatör

Zaten manuel ayarlardan evvel makinanın ayarlarını otomatik yaptığı fonksiyonları da denedim. makro moduna alarak da çekim yaptım. Ancak benim Canondan alışkalığımdan olsa gerek makro cekimde objektif ile nesne arasındaki mesafeti metre ve santim olarak LCD ekrandan ayarlayabiliyordum. Bunun neresinden ayarlanır, öyle bir ayarı var mıdır o bile belli değil. Kitapçığında zaten böyle bir bilgi yer almıyor bende olmadığı kanısına vardım. Artık makro cekimde neyi neye göre hesaplıyorsa alet...
Anlamadım gitti.

Tarih: 5 Mayıs 2006, 19:53 - İp: 85.***.**3.148
pyronimo
pyronimo (üye)
Sakarya / Meraklı

bazı yerlerde makro mesafesi için 10cm, bazı yerlerde 1 cm yazıyor.Kullanan birisi olarak söyleyebilirmisn hangisi dogru??

Tarih: 14 Mayıs 2006, 17:42 - İp: 88.***.**5.50
clickhere
clickhere (üye)
İzmir / Amatör

Selam ahbap,
senin sorunu okuduktan sonra bende aldım makinemi(s5600) denedim 50cm den bir cisimi yaklasık 5x-6x optik zuma kadar net cekebiliyorum ama zumu 10x dayayınca af hatası veriyor yani netleyemiyor yaklasık 2m uzaklıktaki bir cisimi 10x le net bir sekilde cekebildim ve bunları yaparken özel bir yar kullanmadım auto modda ugrasmadan yaptım. bilmiyorum bunlar sana bir bilgi verirmi? arkadasın biride makro mesafesini sormus 10 cm diye biliyorum
hepinize saglıklı günler...

Tarih: 16 Mayıs 2006, 13:37 - İp: 85.***.**7.115
donnie
donnie (üye)
Bursa / Amatör

merhaba ahbap..

bende bugun Finepix S5600 ü almayı düşünüyordum teknosaya gitmeden önce internette tam özelliklerini var ise kişiler tarafından foruma yazılmış yorumları okuma gereksinimi duydum..yaptıgım aramaların birinde bu sitede yazdıgın bu yorumu okudum..Finepix S5600 ün artılarını eksilerini tam anlamı ile birebir bir kullanıcı olarak bana aktarırsan sevinirim..

Tarih: 19 Mayıs 2006, 13:05 - İp: 88.***.**0.18
bbraun
bbraun (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba;
@Ahbap ;
yaklasik üc aydir S5600 kullanicisiyim 10 cm dahi makro cekimlerim oldu örnce ; http://www.deviantart.com/view/32747926/ ancak cektigim bu fotograf (m mode) yani manuel cekimdir otomatik focuslamayi el ile yaptim yanilmiyorsam portfolyomda http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=57209 ve http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=57209 calismalari el ile focuslama ile cekilmis 10 ve 15 cm arasi makro calismalaridir. Kullanma kitapciginda 10 cm kadar makro cekimleri söz konusu. Malesef aradaki mesafeyi s5600 belirtmiyor, " Artık makro cekimde neyi neye göre hesaplıyorsa alet... " demissiniz malesef manuel disi bende cekim yapamadim, bunun icin lcose up +4 lens ile dcr 250 (adini yalnis hatirlamiyorsam ebayden siparisini verdim suanda 18 saattir uykusuzum yalnis yazmak istemem) makro lens siparislarini verdim okudugum kadariyla makro cekim mesafesini 50 ila 6ß arasi yukseltiyormus yani diyecegim 10 cm kadar bir böcek cekimi yapmak icin yere yatmamiz sart oluyor bu bir dejavantaj malesef.
simdi birde su var fotografini cekcegin cisimin zaten 10 cm yakaninda olup birde optical zoom yapiyor ve autofocus hatasi veriyor bu gayet normal dememide lütfen hos gör.
Umarim yardimci olmusumdur dedigim gibi cok yorgunum, diyebilirsin yorgunsun cevaplama amacim bir parca yardimda bulunmak.
Tesekkürler.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 18:33 - İp: 217.***.**8.43
dttekin
dttekin (üye)
İstanbul / Amatör

ben fazlasıyla amatorum ama makro cekimde hızı dusuk ayarlaman
belki yardımcı olabilir 1/15 gibi. netlikte sorun var demissin
acaba blur(need for speed 3:D nitro mode) mu yoksa noise mu (karıncalanma gibi) belirtirsen belki daha detaylı acıklama yapanlar olabilir. birde makro modunda iken spot metering kullanmalısın galiba. boylece daha az af hatası verir ve odak noktan daha kolay fokuslanır.

hatam olabilir dedigim gibi amatorum.

Tarih: 21 Mayıs 2006, 03:19 - İp: 85.***.**7.132
  • 1