dicle
dicle (üye)
Ankara / Meraklı

Expresyonizm????

merhaba,benim expresyonizmi fotoğraflarla anlatmam gerekiyor.Expresyonizmin ne olduğunu biliyorum fakat bunu fotoğraflarla nası anlatıcagımı anlıyamadım.Yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

Tarih: 19 Aralık 2005, 17:50 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Yardımı olur mu bilmiyorum ama internette Fikret Mualla ve Francis Bacon'ı araştırırsan (ki biri özellikle bizim için, biri de dünya için önemli ekspresyonist ressamlardır) ekspresyonizmin resimde akım olarak nasıl uygulandığını görebilirsin. Bu sana fikir verebilir. Gerçi Fikret Mualla'nın tüm resimleri bu akım üzerinden gitmiyor ama birçok örneği mevcut.
www.fikretmualla.com
Francis Bacon'ı google'dan arat istersen.

Son olarak neyi fotoğraflarsın bilemiyorum ama bence şöyle git:
İfade temelli bir anlatım ekspresyonizm biliyorsun. "Gerçeklerin gerçeküstü bir dille anlatımı" deniliyor insanlar (bizler) daha kolay anlayabilsin diye. Bu tanımdan iyi ekmek çıkar herhalde)

Tarih: 19 Aralık 2005, 18:20 - İp: 82.***.**4.50
dicle
dicle (üye)
Ankara / Meraklı

cevabın için teşekkürler ozzy,baktım siteye tesekkurler ama hala bı fıkır olusmadı expresyonizmin fotograflarla nası anlatılcagı hakkında..gercekustu anlatımını nası yapabılırım fotografla?

Tarih: 19 Aralık 2005, 18:46 - İp: 85.***.**3.204
dejavu06
dejavu06 (üye)
Ankara / Meraklı

http://www.fotografya.gen.tr/issue-15/B&W_15.htm
umarım işinizi görmese bile en azından fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Tarih: 20 Aralık 2005, 01:09 - İp: 81.***.**4.151
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Selamlar Dicle,
Biraz geç oldu, kusura bakma. Hala arıyor musun bilmiyorum ama sana direk olarak ekspresyonist fotoğraflar görebileceğin birkaç link veriyorum. Ve birde hoşuma giden bir söz:
Clarence White demiş ki(özetle):
"Ekspresyonist fotoğraflar çekiyorum çünkü en kolayı bu. Bar taburesini en olmadık açılardan çekiyorum. İnsanlar onun ne olduğunu anlayıncaya kadar saygıları artıyor. Ne olduklarını anladıklarında da bana ekspresyonist diyorlar."

Ayrıca Jerry Uelsmann ekspresyonist bir fotoğrafçı. Ona da bakabilirsin. İşine yarayabilecek birçok fotoğraf var.Linki şu:
http://www.masters-of-photography.com/U/uelsmann/uelsmann_articles2.html

Diğer link:
http://www.fine-arts.org/about/Photography.html

Bol şans...

Tarih: 29 Aralık 2005, 20:59 - İp: 82.***.**4.111
dicle
dicle (üye)
Ankara / Meraklı

ozzy tesekkur ederım gercekten,soze de bayıldım hakkaten doru soolemıs

Tarih: 29 Aralık 2005, 21:09 - İp: 85.***.**0.134
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Rica ederim. Kolay gelsin.

Tarih: 30 Aralık 2005, 11:47 - İp: 81.***.**8.239
dular
dular (üye)
İstanbul / Amatör

dışavurumculuk insanın içinden gelen yapmaısdırr duygularını kimsenin e düşünceeni umursamadan yansıtmasıdır ve bence bunu herhangi birinin veya birşeyin ykırı olan taraflarını fotografa aktararak anlatabilirsiniz...

Tarih: 7 Ocak 2006, 21:14 - İp: 85.***.**8.8
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Kısmen doğru olabilir dular ama böyle bir genelleme yapmak yanlış olur. Hoşgeldin bu arada.

Tarih: 7 Ocak 2006, 21:23 - İp: 82.***.**4.1
  • 1