papatya1
papatya1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Evde Flaşsız Net Bebek Resmi

Secgili fotograf dostları
ben yeni doğmuş bebek resmi çekmek istedim.eos 350 mAKİNAM İLE FLAŞSIZ EVDE ÇEKİM YAPTIM.fAKAT ÇOK BULANIK RESİMLER ÇIKTI.Flaşsız modu denedim.p modunu denedim .Ama istediğim gibi olmadı.
Bana bu konuda destek olur musunuz?
Teşekkürler

Tarih: 25 Haziran 2007, 21:42 - İp: 88.***.**8.209
tanthana
tanthana (üye)
Denizli / Amatör

Sayın papatya1,
Muhtemelen odadaki ışık yetersizliğinden dolayı makinanız enstantane süresini "P" modunda (flash kapalı iken) otomatik olarak arttırmıştır. Buradaki amaç enstantane süresini arttırarak sensörün üzerine daha uzun sürede ışık düşmesini sağlamak ve fotoğrafın karanlık çıkmasını engellemektir. Bu süre zarfında doğal olarak sizde elinizi titrettiğinizden dolayı fotoğraf flu, sizin tabirinizle bulanık çıkacaktır. Şayet kesin ve kesin flash kullanmak istemezseniz böyle bir durumda tripod kullanmanızı veya makinanızı bir sehpa veya buna benzer dengeli bir yere sabitleyerek fotoğraf çekmenizi öneririm. Unutmayınki 1/60 (Saniyenin 60'ta biri) enstantanenin altında flu fotoğraflar yakalamanız muhtemeldir. Zaten makinanızda bulunan arka bilgi ekranında veya vizörden baktığınızda alt kısımda size enstantane süresi, diyafram açıklığı gibi bilgiler verilmektedir. Bu bilgilere bakarak çekim şartlarnızı değerlendirebilir ve buna göre çözümler üretebilirsiniz. Kolay gelsin.

Tarih: 25 Haziran 2007, 22:33 - İp: 88.***.**8.232
by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Mrblar sorununuza şöyle bir çözüm bulabiirsiniz madem bulanık çıkmasını istemiyorsunuz ya tripod kullanın tanthananın dediği gibi ama bebek kıpırdarsa yine bulanık çıkar en kesin yol isoyu artırmanız olacaktır burdada gren sorunuyla karşılaşırsınız fotoğrafın ne kadar grenli çıkacağı makinenizin iso performansına bağlıdır bence isoyu 400-800 yaparak çekmeyi deneyin bu ayarlarda fazla grenli çıkmayacaktır.Işığın bol olduğu bir odada çekmenizde fayda var.
Şunuda belirteyim seçeceğiniz enstantane değeri odak uzunluğunun altına düşmemeli örneğin odak uzunluğu 28mm ise 1/28'in altına düşmemeli 200mm ise 1/200'in altına düşmemelidir.

Tarih: 27 Haziran 2007, 21:59 - İp: 88.***.**4.87
papatya1
papatya1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili tanthana ve by-phtogpr
cevaplar için teşekkür ederim.Takdir edersiniz ki bebeğin doğal halini yakalayabilmek için tripod biraz zor benim için.Evde ki ışık yetersiz haklısınız.Ama bebek resmi çekmediğim de ve ışık az olduğunda ne olması gerektiğini anladım.Iso'yu deneyeceğim.
Sevgilerimle teşekkür ederim

Tarih: 28 Haziran 2007, 11:38 - İp: 85.***.**3.234
sgkaslan
sgkaslan (üye)
Adana / Amatör

İsoyu arttırmak dışında lensiniz de önemli tabiki...
eğer elinizde yok ise biraz masraflı olacak ama
50 mm F 1.8 lens işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Odaya mümkün olduğunca fazla ışık girmesini sağlayın.
mümkünse ışığın daha fazla girdiği alanlara ışığı bebeğe doğru yansıtacak beyaz renkli bir carşaf gerin....

Tarih: 29 Haziran 2007, 18:10 - İp: 88.***.**3.247
papatya1
papatya1 (üye)
İstanbul / Meraklı

sgkaslan teşekkür ederim
canonun makine ile verilen kitini kullanıyorum.Dediğini araştıracağım.Selamlar

Tarih: 29 Haziran 2007, 21:13 - İp: 88.***.**7.245
hyako
hyako (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Fotografta temel konu isik dir yeteri isigin olmadigi ortamlarda hareketsiz nesnelere bir ölcüde cözüm bulunabililinir ama canli nesnelerde bu konu fevkalade üzücü sonuclar verir..kullandiginiz makine markasinin bu konu ile bir baglantisi yoktur.. su anki teknigin bu konuda ki yetersizligi dir konu..
zaten idare eder bir netlik yakalasaniz bile renklerdeki donukluk size istediginiz,gönlünüzden geceni vermeyecektir..
tavsiyem, yeterince gün isiginin oldugu bir an yada temin edilir bir isik kaynagi ile calismaniz...
Saygilarimla...

Tarih: 1 Temmuz 2007, 15:25 - İp: 77.***.**6.140
papatya1
papatya1 (üye)
İstanbul / Meraklı

hyako
ilgine ve bilgine teşekkür ederim.Oldukça hepinizin sayesinde bilgilendim.
Saygılarımla

Tarih: 2 Temmuz 2007, 18:59 - İp: 85.***.**6.188
deniz-ay
deniz-ay (üye)
İstanbul / Amatör

lütfen aşağıda sunduğum linke göre çekim yapınız..
www.dryreading.com/camera

Tarih: 11 Temmuz 2007, 11:30 - İp: 85.***.**4.212
papatya1
papatya1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Deniz ay çok teşekkür ederim.Çok faydalı idi.
Selamlar

Tarih: 15 Temmuz 2007, 00:20 - İp: 85.***.**0.88
  • 1