happyy
happyy (üye)
Ankara / Amatör

Doğa Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Son günlerde doğa fotoğrafları ilgimi çekmeye başladı..
Biraz araştırmalardan sonra bir yerde takıldım..
Bazı fotoğrafçıların çektiği doğa fotoğraflarında renklerin daha canlı olduğunu gördüm,(gökyüzü daha mavi, ağaçlar daha yeşil) biraz araştırma yapmama ve denemeler yapmama rağmen bir türlü istediğim canlılığı elde edemedim.. Bu fotoğrafları çekenler ekstra bir aparat veya aksesuar kullanıyor olabilir mi?
Bilgi ve tecrübenizden yararlanmak isterim..
Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 22 Kasım 2013, 13:39 - İp: 193.***.**3.100
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ucundan kıyısından doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenen birisi olarak şöyle söyleyebilirim:Sundukları sonuçlar açısından Canon-Nikon-Pentax-Sony vs farkını bir kenara bırakırsak geriye kala kala ışığı doğru kullanma/doğru poz değerlerini oluşturma kalır.Buna ilave olarak photoshop eklemelerini de unutmamak lazım tabi...
Aklıma başka bir sebep gelmiyor.
Selamlar,

Tarih: 22 Kasım 2013, 18:38 - İp: 95.***.**4.2
happyy
happyy (üye)
Ankara / Amatör

Ben ekstra takılan bir filtre ile çekilmiş fotoğraflar olabilir ama tam emin değilim ne kadar aradıysam yok istediğim sonuca ulaşamadım..

Tarih: 22 Kasım 2013, 19:16 - İp: 193.***.**3.100
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Profosyoneller doğa fotoğraflarını sabah saatlerinde veya akşam saatlerinde çekerler.Bunu sebebi ışığın yanal olması,daha yumuşak olması ve renk lerin daha canlı olmasıdır.Bazı durumlarda polarize filtrede kullanılabilir.Yani her şeyin başı ışık,ne kadar kaliteli ışık o kadar köfte

#atilla61' tarafından 22.11.2013 21:18:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2013, 21:04 - İp: 92.***.**6.240
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Bu konuda okuduklarımdan yola çıkarak vardığım sonuçlar şöyleydi;

Yağmur sonrası açık bir havada renkler çok daha parlak ve canlı görünecektir. Manzara çekimi için en ideal zamanlar ise arkadaşların da belirttiği gibi ışığın yanal ve çok güçlü olmadığı saatlerdir.

En önemli noktalardan biri de fotoğraf düzenleme programlarını kullanmaktır.

Tarih: 22 Kasım 2013, 21:27 - İp: 94.***.**8.215
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Mümkün olduğu kadar otomatik ayardan kaçınıp elle kendiniz ayar yapın. +, - poz değerlerini kullanın, makinenin verdiği değerlerle sınırlı kalmayın. Diğer arkadaşların belirttiği gibi sabah veya akşamüzeri ışığını kullanın, öğle ışığından kaçının. Diyafram ayarlarına dikkat edin.

Tarih: 22 Kasım 2013, 23:02 - İp: 78.***.**2.70
happyy
happyy (üye)
Ankara / Amatör

Ben biraz ışığınızla aydınlandım ama tatmin olmam için denemelerle bunu görmem lazım + - poz değerlerinin tam ne işe yarayacağından emin değilim ama denemeye değer.. bilgilendirmeleriniz umarım diğer merak eden üyelerinde işine yarar..

Herkese teşekkür ederim umarım tecrübe paylaşımları devam eder..

Tarih: 23 Kasım 2013, 00:03 - İp: 193.***.**3.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir goz atin isterseniz ... TIKLAYIN

Denildigi gibi ilk kosul dogru isik; dogru isik icin de hava sartlarinin onemi yadsinamaz .

Tarih: 23 Kasım 2013, 03:14 - İp: 96.***.**5.17
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Doğal yoldan gelen ışığın, doğru zamanda ve makinanızın ayarlarının bu ışıkla orantılı kullanım becerisi... extra olarak doğal ışığın sertliğini, kontrastlığını renkliliğini vb olarak belirgin yapmaya yardımcı filtreler... pc yardımı ile dijital ayarlamaların etkileri diyelim...

Tarih: 23 Kasım 2013, 18:53 - İp: 46.***.**3.77
  • 1