judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 Net Fotoğraf Çekme

Merhabalar,

Yakın zamanda almış olduğum Nikon D7000 makinam bulunmakta.
Fotoğraf çekimleri yaparken bazen netleme sorunu yaşıyorum. Şu anda genelde diyafram öncelik modunda kullanıyorum. Eskiden kompak bir makine kullanıyordum ve yeni dslr makinaya geçtim. Biraz fotoğraf çekme bilgim var ama yeterli değil tabii. Özellikle Nikon bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Yaşadığım sorun kısaca şöyle, 3-5 kişinin aynı anda fotoğrafını çekerken bazılarında kayma sorunu oluyor, çok kişi çekerken hangi odak modu kullanmamı önerirsiniz. Genelde AF-A veya C'yi kullanıyorum. Bu iki modu nerede deiştirsem, en doğru sonucu elde ederim. Focuslamada özellikle çok kişili foroğraflarda hangi modu tercih etmeliyim? Daha çok sorum olabilir ama ilk önce bu soruları sormak istedim.
Teşekkürler...

Tarih: 13 Haziran 2013, 12:20 - İp: 31.***.**9.220
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

af-s Yİ KULLAN ODAK OLARAK EN ORTADA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜN (mesafe olarak) kişiye odaklan diyaframı biraz kıs herkes net çıksın...

Tarih: 13 Haziran 2013, 14:47 - İp: 188.***.**5.33
judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

Bir soru daha sormak istiyorum. Mesela tek bir kişinin zıplarken fotoğrafını çekmek istiyorum. Enstantene önceliği modunda çekim yapıyorum ve seri şekilde çekiyorum ama maalesef net bir fotoğraf çekemiyorum, kayma meydana geliyor. Bunu önlemek için nasıl bir ayar kullanmalıyım?

Tarih: 8 Temmuz 2013, 12:12 - İp: 78.***.**1.96
sokakbebesi
sokakbebesi (üye)
Ankara / Meraklı

Hareketli objeleri fotograflarken mümkün oldugunca yüksek enstantane kullanmalısınız. Makinanızı manuel moda alın diyaframı lensin izin verdiği en açık konuma alın (f2.8 altına inmeyin) ortam ışığına göre isoyu ayarlayın ve cekiminizi yapın. Ortamda yeterli ışık yok ise yüksek enstantanede kare çok karanlık çıkacaktır bunu da ancak flash ile çözebilirsiniz iso ile dengelemek graine sebep olabilir.

Tarih: 9 Temmuz 2013, 10:12 - İp: 151.***.**9.16
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

JUDGE fotoğrafın ABC sini öncelikle öğrenmen gerkiyor bence bir kitap al oku öncelikle.. Özer kanburoğlunun 100 soruda dijital fotograf kitabı iyi bir başlangıç kitabıdır, tavsiye ederim!!!
BU FİLMİ İZLEMENİ TAVSİYE EDERİM ÜZERİNE TIKLA

#buzlucam' tarafından 10.07.2013 11:13:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 11:11 - İp: 188.***.**5.194
  • 1