dugunslayt
dugunslayt (üye)
İstanbul / Meraklı

D5100 İle Bunu Başarabilmek....

Merhaba Fotoğraf tutkunları. D5100 18-55 VR kit lensim var. Yarın İş yerimdeki arkadaşlarımın portre çekimlerini yapacağım. Ama Bir türlü tonu o tadı tutturamıyorum Netlik ve diyafram ile ilgili büyük sıkıntılarım var. Örneğin aşağıdaki linkteki gibi bir resmi yarın çekebilmem için hangi açıları ve hangi ayarları kullanmam gerekiyor. Yardımınızı rica ediyorummm

http://fotograf.fotografturk.com/301743/anliyorsun/anliyorsun.jpg

Tarih: 20 Ocak 2013, 15:52 - İp: 78.***.**9.185
ulumemo81
ulumemo81 (üye)
Kütahya / Meraklı

Paylaştığınız fotoğraf da 5100 ile çekilmiş exif bilgilerini inceleyerek hangi ayarlarda çektiğini görebilirsiniz.
Diyafram : f 8
Odak Uzaklığı : 48 mm
ISO (ASA) : 200
Pozlama Süresi : 0,004 sn.
Detaylı exif için,
tıklayın

Açık diyafram kullanırsanız ve gözlere netlerseniz arka plan da objenize uzaksa göze güzel gelen portre fotoğraf elde edebilirsiniz. Tabi önemli olan bence portreniz bir şeyler anlatmalı. Anı fotoğrafı gibi çekerseniz göze hoş gelmez. Sadece o anın hatırasını elde edersiniz. Bu arada ezbere aynı ayarlarla aynı fotoğraf elde edilmez. Bol bol pratik yapmalısınız. Önce gözünüzde canlandırın ne çekeceğinizi ona göre makineye ayar girip çekin. Kolay gelsin..

#ulumemo81' tarafından 20.01.2013 17:02:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2013, 16:57 - İp: 188.***.**7.248
dugunslayt
dugunslayt (üye)
İstanbul / Meraklı

Verdiğiniz bilgi içim çok teşekkür ediyorum. bu bılgılerı nasıl döktugunuz onu çok merak ettik arkadaşımla herhangi bir resmin hangi ayarlarla çekildiğini görebilmem için ne yapmam gerekiyor çok bbasite indirgenmiş şekilde anlatırsanız çokk mutlu oluruz

Tarih: 20 Ocak 2013, 17:21 - İp: 78.***.**9.185
ulumemo81
ulumemo81 (üye)
Kütahya / Meraklı

Özel birşey yapmaya gerek yok. Bilgisayarda programlar genelde gösteriyorlar. Ben PhotoMe programını kullanıyorum. Nikon'da shutter sayısını da gösteriyor. Ayrıca Windows da fotoğrafa sağ tık ayrıntılar sekmesine tıklayarak da görebilirsiniz.
Sizin vermiş olduğunuz fotoğrafa gelecek olursak o linkte zaten exif bilgileri girilmiş.
Sayfada biraz aşağıda sağ tarafta Exif Bilgisi diye bir kutu var orada fotoğrafı çeken değerleri girmiş zaten

#ulumemo81' tarafından 20.01.2013 18:14:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2013, 18:13 - İp: 188.***.**0.180
dugunslayt
dugunslayt (üye)
İstanbul / Meraklı

süpersin bu arada yarın ki ofis içi portre çekimleri benim için çookk önemli hangi aralıklarda çekim yapmamı önerirsin

Tarih: 20 Ocak 2013, 18:29 - İp: 78.***.**9.185
ulumemo81
ulumemo81 (üye)
Kütahya / Meraklı

Bence zoom yap(yığılma etkisi olsun) ve açık diyafram kullan.Zoom yapınca kendin uzaklaşarak kadrajını ayarlarsın. Böylece arka plandan objeni ayırabilirsin. Sanırım senin istediğin arka planı ayırmak. Onun dışındaki her şey tamamen senin kompozisyonun ve ışığı ayarlamana bağlı.. Kolay gelsin

Tarih: 20 Ocak 2013, 19:35 - İp: 188.***.**3.147
dugunslayt
dugunslayt (üye)
İstanbul / Meraklı

peki son olarak birşey daha sormak istyorum. d5100 için önerebilecğin dıs cekım için bir lens varmı? 18-105 - 18-200 - 70-300.. kesinliklşe bu dediğin bir lens varmı? fotograf kalıte ve netlıgını de ele alırsak tabi. keskinlık acısından da... birde dıs cekımlerde filtre önerin hangisidir? çok mu oldum ne )

Tarih: 20 Ocak 2013, 20:11 - İp: 78.***.**9.185
ulumemo81
ulumemo81 (üye)
Kütahya / Meraklı

Tamamen senin ihtiyacına göre değişir. Neyi çekmek istiyorsan çekmeyi dene. Eğer çekmekte sıkıntı yaşamıyorsan ekipmanın yeterli demektir. Şayet uzağı yakınlaştırmak istiyorsan o zaman tele objektiflere yönelirsin. Ben 18-55 ve 55-200 kullanıyorum. Dışarı çıktığımda genelde 55-200 takılı oluyor. Açısı bana yetiyor. Belki sana yetmez.O yüzden başkasının fikriyle objektif almayın. Siz ihtiyacınızı belirleyin. Aynı aralıkta 2-3 seçenek arasında kalırsanız onların karşılaştırmasını araştırırsınız.

Tarih: 20 Ocak 2013, 23:40 - İp: 188.***.**3.147
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Portre fotoğraf çekmeye başlayacaklar için nette çok güzel bir video vardı ama ara ara bulamadım. yıllar önce izlemiştim.. videoda anlatılanları 1 kez pratik yapıp mantığı anladıktan sonra zaten o bilgiler refleks gibi kafanıza yer eder..

videodaki pratiği izah etmeye çalışayım..

size uf puf demeyecek bir arkadaşınızı konu manteni olarak seçip öğlen saatlerinde cam kenarına getirin. o merkezde dururken siz etrafında 45 derecelik açılarda pozisyon değiştirerek etrafındaki 8 noktadan fotoğrafını çekin.. isterseniz nokta sayısını arttırabilirsiniz o sizin keyfiniz.. Her noktada flaşlı flaşsız, perde öncelikli, diyafraf öncelikli ayarları değiştirerek 4-5 fotoğraf çekin.. eğer bulabiliyorsanız 1 tane paraflaş yada güçlü bir ekstra ışık kaynağıda kullanın..

bu denemeler sonunda ışığın fotoğraftaki etkisini ve önemini nerden nasıl gelirse güzel göründüğünü anlayacaksınız. Anı fotoğraflarında genelde modele tam karşıdan ve şappadanak ışık verilir.. bu yüzden de onlar sadece anı fotoğrafı olarak kalır.. kontrast ve ters ışığı öğrenmeye çalışın.

Tarih: 23 Ocak 2013, 13:38 - İp: 88.***.**8.89
  • 1