semih_cavuslar
semih_cavuslar (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Canon Kullanıcılarına Sesleniyorum!!!

Arkadaşlar canon 5d kullanıyorum. daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum. Ancak net alan derinliği sağlayamıyorum. Diyafram değerini ne kadar yükseltsem de makine illa bir yere odaklamdan çekim yapmıyorum. Odaklayıp çektiğimde de odaklanan yerler net diğer alanlar flu çıkıyor haliyle. 3 tane lense sahibim ama dilediğim gibi kullanamıyorum bu sebeple. :S yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Tarih: 13 Eylül 2010, 15:49 - İp: 78.***.**7.242
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

bende de 5d var yüksek diyafram kullanmaktan başka çaren yok. zaten 5d stüdyo makinesi dışarda kullanmıcan

Tarih: 13 Eylül 2010, 20:50 - İp: 95.***.**2.184
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alan derinligi saglamanın tek yolu diyaframı yukeltmek,baska yolu yok.
diyaframı yukseltince enstantane sureleri kısalacaktır buyuzden isoyu yukseltmek gerekecek.

tele lens kullanıyorsanız alan derinligi daha fazla sıkıntı yaratır..
full frame oldugu içinde alan derinligi az olacaktır.

studyo makinesi dısarıda kullanmayacaksın demek biraz yanlıs olmus.
ama haber fotografcılıgı için crop faktorlude olsa daha seri cekim yapabilen saglam govdeli bir model cok daha uygun olur.

Tarih: 14 Eylül 2010, 00:37 - İp: 92.***.**7.43
emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

5d neden dış mekan çekimlerinde iyi degil?
bildigim bir makina degil ancak fiyat olarak üst seviye bir makinaya benziyor..k kafam karıştı
net alan derinligi yaratmak için geniş açılı bir lensle yüksek diyafram yeterli olsa gerek.. semihin elinde 3 lens var mış..hepsi mi full frame tele lens ?

kesin bilmedigim bir durum var

Tarih: 14 Eylül 2010, 10:24 - İp: 218.***.**4.194
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://img5.imageshack.us/img5/5658/flu.png

Tarih: 14 Eylül 2010, 15:40 - İp: 92.***.**5.50
semih_cavuslar
semih_cavuslar (üye)

tyhhg

Tarih: 15 Eylül 2010, 09:49 - İp: 78.***.**8.97
semih_cavuslar
semih_cavuslar (üye)

adul, bendeki 5d dış çekimlerde idare etmez mi, illa başka bir body mi almam gerekiyor.
Ayrıca ben genelde basın toplantıları, röportajlar, fuarlar vb yerlerde çekim yapıyorum ve bu tarz organizasyonlar kapalı ortamlarda gerçekleşiyor. Elimdeki lensler bu taraz çekimler için pek uygun lensler değil. yeni bir lens almayı planlıyorum. nasıl bir şey önerirsiniz bana...

Tarih: 15 Eylül 2010, 10:15 - İp: 78.***.**8.97
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

semih_cavuslar

5d canonun full frame modellerinden birisi. üst seviye kullanıcılar için. idare etmemsi için bir neden yok. dısarıdada kullanılır tabiki kullanılmaz diye birşey yok.
ancak full frame makinelerde iyi lensler kullanmak gerekiyor.

fotomuhabirlik yapıyorsan seri cekim hızıda onemli bir kıstas olmalı diye dusunuyorum.
govde izolasyonu olan seri cekim hızı yuksek bir model daha uygun olur yaptıgın işe.

Tarih: 15 Eylül 2010, 17:36 - İp: 88.***.**8.140
semih_cavuslar
semih_cavuslar (üye)

peki kaç milimetrelik bir lens tercih etmeliyim?

Tarih: 16 Eylül 2010, 14:11 - İp: 78.***.**8.97
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

ff makinelerde 50mm birazcık daha dar olmakla birlikte yaklaşık bir insan gözünün açısına denk gelir. Geniş açıyada biraz teleyede ihtiyacınız olacaktır. 28-150 mm arası lensler işinizi görecektir. Elinizde hangi lensler var? Bunu göre bir fikir beyan edilebilir.

Tarih: 16 Eylül 2010, 15:54 - İp: 88.***.**5.108
semih_cavuslar
semih_cavuslar (üye)

elimde 24-85 mm, 100 mm ve 70-200 mm lensler var. 24-85 mm'lik lens body'nin yanında verilen standart lens. Daha geniş açı alırsam fotoğrafların kenarlarında küresel kırılmalar olmasından korkuyorum.

Tarih: 16 Eylül 2010, 16:00 - İp: 95.***.**1.248