tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon G7 İle Hareketli Nesneleri Çe

Bende Canon G7 var ama bir türlü hareketli nesneleri net çekemiyorum.

Örnek düğün salonunda pistte oynayanları çekmek istiyorum ama bir türlü ne çekim olmuyor çoğu çekimlerim adam bile tanınmıyor bana tam nerden nasıl bir çekim yapacağımı yazarmısınız biz amatoruz

Tarih: 1 Mart 2008, 23:23 - İp: 85.***.**4.127
mrbwp
mrbwp (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba bende Canon g7 Kullanıyorum. Profesyonle değilim bu arada.Ben de sizin gibi sorunlarla çok karsılastım. Öncelikle çekim yapacağınız ortama göre manuel ayarlamalar yapın.
Mesela düşük ışıklı ortamda flaş kullanın ki hareketli nesnelerden keskin sonuçlar alın.
Flaşın çıkış hızını ayarlayın.Yani duruma göre çok parlamasın ve çok düşükte kalmasın.
Enstanteneyi nekadar artırırsanız flaşı da ona göre ayarlayın.
Ben genelde ortam ışığını seçerken beyaz dengesi ölçümünü manuel yapıyorum daha iyi sonuçlar alırsınız.
Hareketli nesneleri çekmek için kısaca bilmeniz gerekn, enstanteneyi (1/60 1/250 vs) artırın. Enstanteneyi artırıken ışığa dikkat edin.Oşık yetersiz ise ISO değerlerini artırın. Eğer enstantene ne derseniz burdaki forumları gezin çekim tekniklerine bakın, terimleri öğrenin. Hepsi birden bire olmayacaktır ama emin olun çok yol katedersiniz. hiç olmadı Otomatik modda çekim yapın sonra o çekim yaptıgınız fotoğrafların EXIF bilgilerine bakarak kendiniz ayarlamalar yapın manuel olarak.Bu öğrenmeniz açıısndan daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Tarih: 2 Mart 2008, 02:03 - İp: 88.***.**2.203
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevabınız için Teşekkür ederim ben prof fotoğrafçı değilim ilk makinem ve alırken biraz eli ayağı düzgün olsun istedim ve aldığım makinede fena değilmiş onu öğrendim.

Tabi herşeyi birden öğrenmek olmaz bunu bende kabul ediyorum fotoğrafçı olmadığım için bazı teknik kelimeleri anlamıyorum hiç bilgi de olmadığı için okuyorum ama boşa gidiyor bir yere varamıyorum çünkü okuyupta ortaya birşey çıkaramıyorum oratayada bir şey çıkaramadımmi heeee burada demek istenen demmki bu diye akılama yer edemiyorum.

Birşeyler oraya çıkarabilmem için bana
SCN, AUTO, P, TV, AV, M, C1, C2
seçeneklerinde şu bölümden şunu yap artık ortama göre şünü artı eksi yaparsın diye ortaya birşey çıkarabilmek için

Ayak bile aldım makro çekim yaptım aklım durdu maşallah biri gece yolu çekti yolda araba yok ama ışık şeritleri var anlamadım nasıl birşey resimde oynamadım dedi birde gece şehir çekmiş ışıklar net ışık olmayan yer net siyah G7 ile çekmiş deli oldum biz birşey beceremedim yapamayıncada yazılanlara fazla odaklanamiyorum.

Resim linkleri
http://farm2.static.flickr.com/1233/1225593476_2ff8c2f3ca.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1126/1343801166_3536b6e956.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1068/1366509713_5f32209b07.jpg
Şerit gibi ışıklar montaj değilse nasıl oluyor anlaadım gitti

Almanyadan getirttiğim için Türkçe Kullanma kılavuzu yok ama Menü Türkçe

#tutastes' tarafından 02.03.2008 02:52:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2008, 02:44 - İp: 85.***.**4.127
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Dün gece inat ettim sabah saat 5 e kadar forumları aradım okudum ve bir konuyu çözdüm herkes estantane diyor geçiyor birinin yazısında şöyle deyince "estantane merceğin açılıp kapanacağı zamanı ayarlar eğer hareketli resimleri net çekmek istiyorsanız estantane 1/2000 gibi son ayara getirmek lazım" gibi şeyleri okudum ve jeton düştü hemen bügün çocuklara hoplayın ziplayın hızlı hareket edin dedim estantane de 1/2500 yaptım çektim biraz karanlık oldu IS 100, 200, 300 ayarları ile hareet nesneyi hareket etmiyor gibi net çektim hele şükür bir şeyi başardım

Dün sorduğum yolda serıt gibi ışıklar nasıl oluyor diye aladım ki estantane yanı mercek biraz fazla açık klarak çetiğimizde oluyor bu denemeyi dün gece baynoda duş telefonundan su püskürmesini çekerek test ettim estantane denilen 1 saniye ve 3-5 saniyelerde çekerek denedim su püskürmesi şın çizgisi gibi göründü estantane 1/2500 yapınca su damlaları net olarak çıktı

birde şunu öğrendim estantane 1/2500 olduğunda ışık iyi olması gerekiyor.

Teşekkürler

Tarih: 2 Mart 2008, 13:06 - İp: 85.***.**3.94
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"estantane merceğin açılıp kapanacağı zamanı ayarlar eğer hareketli resimleri net çekmek istiyorsanız estantane 1/2000 gibi son ayara getirmek lazım

bunu yazanda enaz sızın kadar amatormus bunu soyleyebilirim.1/2000 extrem bir degerdir 1/250 gibi bir deger cogu zaman yeterlidir.

fotografcılıkta hiçbirzaman kesin degerler yoktur.
enstantane 200 olsun diyafram 8 olsun dıyemezsiniz hiçbirzaman, ısoda aynıdır ve ısık kosuluna gore hepsi degişiklik gosterir..

boyle tek degerle fotograf cekilmez.

bu ve benzerı seyleri onlarca kez anlattık,yeterli arastırma yapamamıssınız anlasılan,ki buldugunuz sonucta cok cok eksik kalmıs.
--------------------
dijital makinelerin avantajı deneme yanılmayla bazı seyleri cozebilmektir,ama temel bilgi edinmeden bu tecrubelerinde bir anlamı olmaz.

----------------------

enstantane,perdenın acılıp kapanma hızıdır. 1/250 diye bahsedilen perdenın sanıyenın 250 de birinde acılıp kapanmasıdır.
1/250 1/60 dana daha hızlı bir enstantanedir.

perde daha hızlı acılıp kapandıgı için içeri giren ısıkta daha az olacaktır.yanı 1/500 degerinde sensore daha kısa sureli ısık giderken,1/60 degerinde sensore daha uzun sure ısık gider.
sensore uzun sure ısık gitmesi fotografın daha aydınlık olması demektir.

----------

diyafram mercegin yapraklarının acılma oranıdır.
2.8 diyafram da mercek içindeki yapraklar en acık durumdadır.
bu deger 3.2- 4- 6.1- 8 gibi degerlere buyudukce acılma oranı azalacak ve dogal olarak içeri daha az ısık girecektir.
içeri az ısık girerse daha karanlık bir fotografımız olur.

------------

iso ısık hassasıyetidir: iso 100de sensor ısıga daha az duyarlıdır ve temiz goruntu verir,
iso arttıkca ısık hassasıyetı artar ama goruntu kirlenir.

----------------------

bunların birbiriyle ters orantılı ilişkileri sozkonusudur.

gunesli bir hava dusunelim

f: degerini 8'e getirdiniz ve karsılıgı olan enstantane degeri diyelimki 1/500. bu durumda dogru fotografı cekebildigimizi farzedelim.

eger f: degerini 8 degilde 5.6 secersek enstantane degişecektir. cunku 8 f degerinde mercekten daha az ısık giriyordu ve bu yuzden az ısıgı dengelemek için yavas enstantane kullanıyorduk ve az ısıgı daha uzun sure sensore gonderiyorduk.

ama f: 5.6 olursa mercekten daha cok ısık gırer, ve dengelemek için enstantanenın daha hızlı acılıp kapanması gerekir.buda mesela 1/1000 gibi bir degere denk gelir.yanı mercekten cok ısık gırınce daha kısa sure sensore gitmelidir.

enstantane 1/125ın altına duserse hareketli nesneleri cekmek zorlasır.
bu yuzden kotu ısık kosulalrında f: degerini 2.8-3.2 gibi en dusuk degerlerde tutmak gerekir.
buda bize enstantaneyı arttırmamızda yardımcı olur.
dıyaframı nekadar acarsak acalım enstantane mesela 1/30 u gecemiyorsa ısoyu arttırabiliriz,boylece ısık hassasıyetı artar ve enstantaneyı arttırma sansımız olur.
isoyuda 400un uzerıne cıkarmamak asırı grenleşme olmaması için gereklidir.

---------------------------------

gece net fotograf cekme işine gelirsek
makineyi tripoda baglayın.
dıyaframı f: 8 e getirin. isoyu en dusuge getirin iso 100 yada 64 gibi.
enstantaneyı 15" (15 sanıye) olarak ayarlayın. burada enstantane sanıyenın 15te birinde degil tam 15 sanıye boyunca acık kalacak,bu yuzden kesinlikle makinenin oynamaması gerekli.(sonucta fotograf karanlık cıkarsa 20" aydınlık cıkarsa 10" gıbı bır degere getirebilirsiniz,dedigim gbi ısık kosullarına gore degişecektir.)

makineyı otomatık cekim moduna getirin ve netleyıp deklansore basın. makine 15 sanıye boyunca acık olan enstantaneden giren ısıgı sensore ulastıracaktır.
boylece 15 sanıye boyunca kadraja giren arabaların ısıkları gorunecek,arabalar gorunmeyecektir.

--------------------------------

temel kavramları ogrenmeden,cok basıt teknikler bile insana cok zormus gibi gorunur,oyuzden bir kaynak edinip,anlatılanları makinenizde tecrube ederek ogrenmeye calısın.
iso enstantane ve diyaframı ve bunların ilişkilerini ogrenin,forumda fotograf terimler

Tarih: 2 Mart 2008, 18:14 - İp: 78.***.**8.197
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevabınız için çok Teşekkür ederim bu cevabınız bıraz daha birşeyler öğrendim

Örnek verdiğim arkadaşın hakkını yemeyelim estantane baya sizin gibi anlattı ben kısadan anladığım gibi yorumladım

Bizler acemi olduğumuz için
Estantane
Diyafram
Iso
1 stop çekim
2 stop çekim
gibi terimleri bilmediğimiz için okuyoruz okuyoruz birşey anlamıyoruz ama bu terimleri iyi bilsek heeee demek şüü şöyle yapmak lazım gibi yorumlar getirebiliriz

Bu böyle iki kelime ile kolay öğrenilse siz Prof işi olmaz
Oku oku oku birşey ortaya çıkaramayınca insan kahroluyor
Biliyorum okuduklarım sonra öğrendikçe çözülecek hee bir yerde okumuştum böyle yapın diyordu diyeceğiz ama ufakta ilerlediğimiz görmek isteriz.

Tekrar Teşekkürler

Tarih: 2 Mart 2008, 19:50 - İp: 85.***.**3.94
  • 1