yattara
yattara (üye)
İstanbul / Amatör

Canon A75 İle Flashsız Çekim

Canon A75'te auto ayarlarında flashsız çekim yaparken elimi ne kadar sabit tutmaya çalışsamda ya benim en ufak hareketimde yada resim çektiğim nesnelerin en ufak hareketinde foto hemen bulanıklaşıyor.manul çekim yapmak isteyince de flashsız çok karanlık çıkıyor.manuel flashsız çekimde F değeri 2.8 iken s.speed 1/60 a gelince ışık adına istediğimi alıyorum ama bu seferde s.speed düşük olduğundan elimi oynattığımda yine bulanıklaşıyor.anlayacağınız ben flashlı fotograf çekmek istemiyorum ve hareketli haldeyken de bulanıklık istemiyorum.
bir diğer sorun da manuelde 1/2000 s.speed ayarladığım zamanlar flashlı-flashsız çekimlerde s.speed otomatik 1/500 e düşüyor sebebini bilen varmı?

Tarih: 9 Mart 2005, 18:32 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Flaşsız ve düşük çekim hızlarında tripod kullan yada makineyi üzerine koyabileceğin bir yar bul ayrıca kendi kendine çekim özelliğinden faydalan flaşlı çekimde çekim hızının düşmesi flaş senkronizasyon hızının o kadar olmasından kaynaklanıyor

Tarih: 9 Mart 2005, 18:52 - İp: yok
murat81mm
murat81mm (üye)
İzmir / Amatör

Kobranın da dediği gibi bir tripota ihtiyacın var ,1/500 düşmesinin nedeni de yeterli ışık olmazsa makina otomatik olarak enstanteneyi kendi ayarlayabilir fotoğrafın sağlıklı çıkması açısından

Tarih: 16 Mart 2005, 21:50 - İp: yok
burakerenn
burakerenn (üye)
İzmir / Amatör

Yattara 1/60 la bulanık çıkarıyorsan eğer hakikaten elini oynatıyorsun demektir. Makinayi 2 elle tutarken (1 el alttan 1 el deklanşöre basacak şekilde) alttaki elini vücuduna dayamayı dene. Bu yöntemle ben 2 enstantaneyle bile sağlıklı fotolar alıyorum.

Tarih: 24 Mart 2005, 13:52 - İp: yok
  • 1