vetmemo
vetmemo (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Canon 350d İle Salon Cekimi

arkadaslar bende amatör olarak dügünlerde fotograf cekiyorum,
-salonlarda cekilen fotograflarda arka fon cok karanlik oluyor-
bu sorunu halletmenin en iyi cözümü sizce nedir?
hangi mod da ,hangi ayarlarda cekmeliyim,,bide objektifleri karsilastirmanizi rica ediyorum

sistem; Canon 350D,
Canon 3,5 18-55mm obj.
Canon 3,5 28-200mm obj
canon f/1,8 50mm obj
Flash; Canon 430EX

Tarih: 9 Aralık 2007, 12:04 - İp: 84.***.**2.63
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

kanımca bir iki öneri yapabilirim sanırım... tabi daha iyi bilenler vardır mutlaka:

-flashın gücünü arttırın...
-iso ayarını yükseltin.. tabi kumlanmaya dikkat...
-ens. hızını diyafram ile doğru biçimde kullanın... mesala ens. sürenizi kullandığınız değerlerden biraz daha yavaşlatın...

tabi bunlar bilgim ışığında sarfettiğim cümleler.. yanlışım veya eksiğim varsa düzeltin...

Tarih: 9 Aralık 2007, 15:01 - İp: 88.***.**7.244
vetmemo
vetmemo (üye)

gürhan kades ilgine tssk,,ens. hizini ne kadar düsürebilirim
hangi sayidan sonra tripot-ayak kullanmak gerekiyor-bi de su var; diyelim ki ayakla makinanin sallanmasini önledik bulanikligi önlemek icin , peki cekecegimiz kisi haraket halindeyse resim yine bulanik olmazmi

Tarih: 11 Aralık 2007, 00:54 - İp: 84.***.**8.126
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

açıkhavada çekim yapmıyorsanız, tavana yönlendireceğiniz flaş çok daha yumuşak bir aydınlatma yapar.. ve fon ile obje arasındaki sert değeri azaltır..

Metz' in bazı flaşlarında hem tavana yönlendirilebilir kafa hemde cepheye sabit flaş lambası mevcut.. öyle bir flaş, düğün çekimleri yapan kimse için çok önemli bir gereç..

Gürhan Arkadaşımız, çok iyiniyetli fakat bu konuda tecrübesi yok.. flaşın gücünden ziyade, önündeki aksesuar önem kazanıyor..

ve herşeye rağmen... mesafe çoksa, fonun siyah olması kaçınılmaz olacaktır..

Tarih: 11 Aralık 2007, 12:38 - İp: 85.***.**1.5
vetmemo
vetmemo (üye)

ilgine tssk mete kardes! gittigimiz salonlar genelde spor salaonlari oldugu icin, cogunluklada yüksek ve renk tonlarida koyu oldugu icin arka zemin karanlik oluyor,ve isigin tavandan geri gelip yansimasida pek ise yaramiyor,ben flasi 45 derece yapip endirekt olarak aynadan veriyorum, yatay cekimlerde oldukca ise yariyor,ama dikey yapmak istedigimde isik cok zayif, resim daha karanlik oluyor,
iki flas kullanmak nasil bir fikir acaba??,dediginiz gibi biri tavana, biri direkt

Tarih: 11 Aralık 2007, 16:40 - İp: 84.***.**2.201
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

ortamın büyüklüğü çok fazla ise, boş ver.. gene faydası olmaz..

Tarih: 11 Aralık 2007, 17:08 - İp: 85.***.**1.5
vetmemo
vetmemo (üye)

tesekkürler dostum

Tarih: 11 Aralık 2007, 17:11 - İp: 84.***.**2.201
  • 1