dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bu Teknik Nedir Ustatlar ?

Uzun zamandir kendimi birazda olsun gelistirmek icin ustatlarimin yazilarini dikkat ile takip ediyorum.Panlama teknigi hakkinda bir cok yaziyi dikkat ile okudum genelde sagdan sola yada soldan saga hareket halindeki nesnenin cekimi olarak isimlendirilmis...Gecen gunlerde bir Fotograf ile karsilasdim ve bu fotografin teknigi hakkinda sizlerden bilgi istiyorum...

Ilginiz ve yardimlariniz icin simdiden Tesekkur ediyorum

Tarih: 28 Ekim 2007, 16:54 - İp: 217.***.**9.237
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

çekim sırasında objektifi zoomluyor sanırım

Tarih: 28 Ekim 2007, 17:41 - İp: 88.***.**4.89
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

zoom out..

Tarih: 28 Ekim 2007, 18:18 - İp: 88.***.**0.140
dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ilginiz icin cok cok tesekkurler..2 gundur bu karenin sahibine ulasmak icin ugrasdim ulasamayincada buradan yardim istedim..Ama az once bu karenin sahibine ulasdim...verdigi bilgiler...
Zoom out,Tabiki enstantane dusuk ve Isik patlamasi olmamasi icin Pozlama -2 civarlarinda yapilmis bir calisma oldugunu belirtdi...Bu bilgiler dogrultusunda dogru kareyi yakalamaya calisacagim..Tekrar Tesekkurler...
Emeklerine saygi olarakda arkadasin web sayfasini burada sizlerle paylasmak istiyorum...Buyrun

Tarih: 28 Ekim 2007, 18:35 - İp: 217.***.**9.237
m.a.d
m.a.d (üye)
İstanbul / Meraklı

ya bu photoshopta yapılmış ve bundan kolay bişey yok

resmi açıosun filter>blur>radial blur> zoom > best yapıosun ve bu hareketi aynen yapıo ordan değerinide sen giriosun

Tarih: 29 Ekim 2007, 10:03 - İp: 88.***.**6.164
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

FOTOGRAF HOŞ OLMUŞ FAKAT NORMELDE BU ZOOM OUT TEKNİĞİ İLE YAPILMIŞ DİYEBİLECEKKEN BU FOTOGRRAF İÇİN AYNI ŞEYİ SÖYLEYEMİYORUM DİKKAT EDERSENİZ ZOOM OUTDA GÖRÜNTÜ 2 LENİR VEYA BASAMAKLI Bİ GEÇİŞ HAKİMDİR BU FOTOGRAF DİREK PHOTOSHOP MARİFETİ ÇÜNKÜ MERKEZDEN GELEN ATATÜRK POTRESİ BÜYÜKLÜK YÖNÜNDEN SABİT KALIRKEN ETRAFI HASILALI GEŞÇİŞ SAĞLAMIŞ BU DURUMDADA SİZE YANLIŞ BİR BİLGİ VERİLMİŞ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

BENİMDE BU TARZ DENEMELERİM VARDI BU BİLGİLERİ ORDAN ÇIKARIYORUM YANLIŞ ANLAŞILMASIN

Tarih: 29 Ekim 2007, 14:54 - İp: 88.***.**1.182
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

objektif patlaması olsa eger adı.düşük estantanede zoom halkasını cevirerek yapılıyor.

Tarih: 29 Ekim 2007, 19:42 - İp: 81.***.**5.231
dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Buyuk bir ikilemde kaldim simdi...karenin sahibi ile gorusmemde bir onceki msjimdaki bilgileri verdi...bir cok deneme yapiyorum ve isik patlamasina engel olamadim..acep gercekden photo shop ilemi yapildi...

Tarih: 29 Ekim 2007, 19:46 - İp: 217.***.**9.92
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

kafanız karışmasın eğer inandırıcı olamadıysam buyrun...

http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto=015FC037014743D2.jpg

bu fotogafı ekleyeliçok uuzn süre oldu ama istediğiniz bir nesneyi bu şekilde çekrek yolyabilirim ışık patlamadsını diyafram zçıklığını değştirerek kurtarabilirsiniz

Tarih: 31 Ekim 2007, 02:30 - İp: 88.***.**0.222
doganbatur
doganbatur (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Örnekteki fotoğrafı yapabilmeniz için, ileri-deri hareket kabiliyetine sahip bir zoom objektif gereklidir,çünkü iki tip zoom objektif yapısı vardır, biri vida gibi hareket eder, diğeri de ileri geri hareket eder. Ancak bu komposizyon için, dijital makinaların kullanılması sakıncalıdır.

Örnekteki sonucu elde etmek için;
Çekim öncesi ayarlamalarda manuel ayarlama seçilmeli, uzun süreli obtülator hızı ve kapalı diyafram tercih etmelisiniz.
Örneklemek gerekirse 22 f ile 60 veya 30 optüratör hızı ışık şartlarına uygunsa, zoom objektifinizi en geniş halinde netleyin, geklanşöre basarken hızla tele konumuna (yani kendinize doru) çekiniz, bu işlemde obtüratör hızı ne kadar düşükse (30 veya 15)o kadar iyi,makineyi pek sallamadan ve deklaşöre basmanız ile geri zoom hareketini aynı anda yapmalısınız, sonuçtan memnun olacaksınız.

Evet, neden dijital makinalar için sakıncalı? Zira yapılan hareket ile objektifi hava pomposı gibi hareket eder ve CCD/CMOS üzerine toz yapışmasına neden olur ve temizlenmesi ancak servisi tarafından yapılabilir, onun için dikkat..

Tarih: 31 Ekim 2007, 12:07 - İp: 88.***.**4.173
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bende örnek fotoğrafın poşotopla yapıldığı kanaatındayım.

ek olarak poşotoptaki bu filtrede ojektif zoom etkisinden esinlenerek yazılmıştır.. adıda aynıdır.

bu çekim tekniğini geçe şehir ışıklarını çekerken 10-30 saniyelik çekimlerde denemenizi tavsiye ederim.

Tarih: 3 Kasım 2007, 16:29 - İp: 88.***.**2.216
  • 1