suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi 3 ?

Bir ara Dadanagast ile epey kafa yormuştuk bu fotoğrafa. Şimdi bir kez daha beyin jimnastiği...

http://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=3287143

Tarih: 9 Mart 2006, 09:09 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

elektronik zamanlayıcılarla çekilmiştir büyük ihtimal.

Tarih: 9 Mart 2006, 09:58 - İp: 194.***.**0.97
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

tepeden aydınlatma yapan paraflaş.... quantum marka diyorum.

zaten başka şekilde mermiyi net yakalamak mümkün olmaz... mastertr'nin söylediği doğru değilse eğer.. ciddi boyutta sabun israfı olmalı...

Tarih: 9 Mart 2006, 12:01 - İp: 85.***.**9.8
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafın altında verdiği linkte açıklamış adam nasıl yaptığını. Mastertr’nin dediği gibi elektronik zamanlayıcılarla çekmiş. Merminin hızı yaklaşık olarak ses hızına eşitmiş.
(330m/sn). merminin çıkardığı ses dalgasının harekete geçirdiği bir lazer tetikleyicisi düzeneği kurmuşlar. 330 m/sn hızla yol alan mermi bir milisaniyede 33 cm , bir mikrosaniyede 0,3 mm yol alıyor. Zamanlamada 1/10.000 sn. hata olsa 3.3 cm lik bir sapma oluyor.(Hassasiyete bakın. Yani 1/10.000 sn.lik bir hata olsa kurşun ya sabunun içindeyken ya da görüntüden çıktıktan sonra pozlanacak.) İki lazer ışınını 256 mm aralıkla çaprazlama merminin güzergahına doğru ve her biri bir fototransistöre (ne demekse ) nişanlayacak şekilde yerleştirmiş. Fototransistörler bir mikroçip aracılığıyla bilgisayara bağlanmış. Mermi ilk ışına geldiğinde 1/5.000.000 sn (0.2 mikrosaniye )hassasiyetindeki zamanlayıcı tickleri (herhalde ses dalgalarını kastediyor) saymaya başlıyormuş. İkinci ışına geldiğinde zamanlayıcı duruyor ve tick sayısını kaydediyormuş. Sonra bir takım hesaplamalar sonucu strobe devresi kapatılarak strobun çakması sağlanıyormuş. Flaş 1/100.000’de çakmış dolayısıyla fotoğraf 1/100.000sn. de pozlanmış. (Enstantane: 30 sn. , F:8 , ISO 200 ama bunların pek bir önemi yok.) Çok fazla sabun israf etmemişler. 4 çekimde elde etmişler bu fotoğrafı.
Çok anlaşılır bir tercüme yapamadım. Teknik bir konu olduğu için kendim çok iyi anlamadım zaten ama umarım biraz fikir vermiştir.

#bitpire' tarafyndan 10.03.2006 10:29:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mart 2006, 15:03 - İp: 213.***.**5.242
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

bir elektronik haberleşme mühendisi olarak tercümeni beğendim

bazı eksiklikler var elbette ama bu kadar basit ben anlatamazdım herhalde

filmlerde izlersiniz, hani lazerden bir engel geçince alarm çalar. İşte alarmın çalması için fototransistöre (ışığa duyarlı elektronik bir eleman, tıpkı dijital makinenizin sensöründeki her bir piksel gibi, ama daha basiti) gelen lazer ışığının kesilmesi gerekmekte. Burada alarm çalmıyor, bir zamanlayıcı devreye girip, merminin makinenin önüne geleceği anda deklanşörü tetikliyor.

sevgiler...

Tarih: 9 Mart 2006, 15:56 - İp: 194.***.**0.97
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

beğenmek ne kelime... bu tercüme alkışlanır...

[>:D

Tarih: 10 Mart 2006, 17:09 - İp: 85.***.**5.135
  • 1