hekimoglu0
hekimoglu0 (üye)
Ankara / Amatör

Bu Çekimin Adı Nedir?yeniyim :(

merhaba arkadaşlar.sonunda benimde bir fotoğraf makinem oldu.param ancak 2. el bir kodak dx6490 almaya yetti.fotoğraf bende bir hobi olmaya başladı sanki.amacım linkteki fotoğraf gibi fotoğraflar çekebilmek.makinem buna müsade edermi bilmiyorum ama umarım yapabiliyordur.tekniğin adını da bilmiyorum kusura bakmayın.odaklandığınız nesne ön planda kalıyor,arka taraftaki nesneler ise bulanık görünüyor.link aşağıda

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=90230&syf=12

makinede filtre falan hiçbirşey yok.

Tarih: 11 Eylül 2006, 18:48 - İp: 85.***.**6.38
omerfahri
omerfahri (üye)
İstanbul / Meraklı

görmüş olduğun fotoğraf net alan derinliği ile ilgili. net alan derinliği çok az olduğu için arka plan flu çıkmış..
bu tarz fotoğraf çekmenin iki yöntemi vardır. uzak dan zoom yaparak nesneye odaklanırsanız net alan derinliği azalır. veya diyafram değerini çok düşük tutmanız halindede net alan derinliği az olacaktır.
almış olduğunuz makineden manuel mode var ise . diyafram değerini düşük tutun f/2.8 veya f/1.8 gibi..
sonrada uzakdan zoom yaparak bir obje çekin. arka plan flu olacaktır. arka planında net çıkmasını istiyorsanız f değerini artırmanız yani f/8 - f/13 - f/22 arası değerler verdiğinizde arka planda net olacaktır..

Tarih: 11 Eylül 2006, 20:57 - İp: 88.***.**6.43
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Bu tekniğin özel bir adı yok (bildiğim kadarıyla). Ama bilinmesi gereken kavram "alan derinliği". Böyle bir fotoğraf çekmek için diyaframı münkün olduğu kadar açmanız gerekir. Bunun için de manuel ayarları, ez azından "aperture priority" (diyafram öncelikli) ayarını, kullanmanız gerekir. Elizindeki makinada bu özellik mevcut.
Menüden diyafram öncelikli modda en ufak numarayı(f:2.8) seçmelisiniz. Zoom yaptıkça seçebileceğiniz en ufak numara büyür, mesela full tele yaptğınızda f:3.7'den daha daha fazla açamazsınız diyaframı. Diyafram ne kadar çok açılırsa alan derinliği o kadar azalır, yani fotoğrafta odaklanan nesnenin önü ve arkası bulanık çıkar. Tabii makinanızdaki autofocus istediğiniz nesneyi değil de başka bir şeyi odaklarsa sizin asıl istediğiniz şey bulanık çıkabilir. Diyaframı çok açmanın böyle bir riski olabilir. Ama nasılsa dijital makina, deneme yanılma metoduyla istediğiniz kadar çekip en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

İyi çekimler dilerim

Tarih: 11 Eylül 2006, 20:57 - İp: 81.***.**9.160
hekimoglu0
hekimoglu0 (üye)
Ankara / Amatör

sağolun arkadaşlar dediklerinizi yaptım ama olmadı.f değeri 2,8 yapıyorum ve zoom yapıp çekiyorum.zoom yaınca değer 3,2 ye falan çıkıyo otomatikman.ama arka plan gayet net.bu çekim gecemi gündüzmü yapılmalı.flash kullanılmalımı kullanılmamalımı?değer yaparken

A,S,M,P harfleri var.bunların anlamı nedir?

Tarih: 11 Eylül 2006, 21:29 - İp: 85.***.**6.38
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

PASM nin anlamı "Program AE, Aperture priority, Shutter speed priority, Manual exposure" demek. Makinanın arkasındaki mode düğmesi bu noktada iken manuel kontrolleri kullanabilirsin.

Benim bildiğim, net alan derinliği kısmı ile ilgili olarak omerfahri'nin dediğinin tam tesi. Odakladığınız nesne ne kadar uzaksa alan derinliği o kadar artar. Tabii nesne aynı uzaklıkta ise zoom yapmak alan derinliğini azaltır. Mesela 1 metre uzaklıktaki bir cismi çekin önce f:3.2 ile zoom yapmadan, sonra aynı cismi aynı uzaklıktan zoom yaparak yine f:3.2 ile çekin.

Tarih: 11 Eylül 2006, 21:52 - İp: 81.***.**9.160
hekimoglu0
hekimoglu0 (üye)
Ankara / Amatör

galiba çok beceriksizim.olmuyor arkadaşlar

Tarih: 11 Eylül 2006, 22:02 - İp: 85.***.**6.38
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Yok hocam, estağfurullah. Beceriksizlik değil. Flash kullanıp kullanmamak aslında farketmez.Ama flash kullanırsan daha az poz süresi gerekeceğinden sarsıntıyı engellemiş olursun. Bir de şöyle dene: 1 metre kadar uzaktaki bir cismi 9-10x ile zoom yapıp önce f:8 ile sonra da f:3.2 ile flaş kullanarak çek. Tabii makinanın ikisinde de aynı nesneyi odakladığına emin olmaz lazım.

Tarih: 11 Eylül 2006, 22:39 - İp: 81.***.**9.160
hekimoglu0
hekimoglu0 (üye)
Ankara / Amatör

yok hocam olmadı.herşey gayet net görünüyor.istesem bukadar net fotoğraflar çekemem

Tarih: 11 Eylül 2006, 22:46 - İp: 85.***.**6.38
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Yapma yaw.

Yarın bir de gun ışığında çiçekle deneme yap.

Benim biraz önce denediklerim bunlar.

bu f:8 ile

bu f:3.2 ile

Kusura bakma linkleri vermeyi ilk başta beceremedim.
Tabii bizim makinalar arkadaşların söyledikleri gibi ufak sensorlu makinalar ama yine de tatminkar sonuçlar almak mümkün.

#betelgeuse' tarafyndan 11.09.2006 23:21:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Eylül 2006, 23:08 - İp: 81.***.**9.160
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

makinanız kompakt sınıfa yakın bir makine. bu tür sensörleri ufak makinelerde net alan derinliği çok fazla olur.
aslında arkadaşların bahsettiği şeyler yanlış değil, falan sonuçta çıkacak kare üzerinde böyle bir makinede etkileri çok az net alan derinliği üstünde.
yine de çok yakındaki bir nesneyi çekerken, mesele makro modunda, net alan derinliğini oldukça düşürebilirsiniz.
aynı diyafram değerinde ve aynı fokal uzunlukta, netlenen nesne ne kadar yakındaysa, net alan derinliği azalacaktır.

Tarih: 11 Eylül 2006, 23:09 - İp: 84.***.**7.168
ugurarpaci
ugurarpaci (üye)
İstanbul / Amatör

fokal çarpanı yüksek olan bir objektif ile yani yaklaşık bir tele objektifle (300 mm civarını kullanırsan) ve aynı zamanda diyaflarıda 1.8f civarında kullanırsan, bir de jbu çekimleri gündüz yada ışık koşullarının uygun olduğu bir zamanda yaparsan istediğin fotoğrafları hep çekebilirsin.

Tarih: 11 Eylül 2006, 23:12 - İp: 88.***.**7.13