potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir Kaç Soru.

Arkadaşlar aklıma takılan birkaç soru var bunları sizinle paylaşmak istedim yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1. Manzara fotoğrafı çekerken diyafran değerini f3.5-5.6 gibi değerde mi yoksa F32-36 gibi bir değerde yani yüksek mi alçak mı tutmalıyım. Özellikle gece çekimlerimde hangisini kullanmalıyım.
2. Tripot Kullanıyorsak düşük iso uzun pozlama mı yoksa yüksek iso kısa pozlamamı kullanmalıyım.( Çekeceğim nesne sabit).
3. Özellikle ışıkla boyama yapmak istiyorum değerleri ne yapmalıyım. ben bulb modu düşük iso ve f36 gibi bir değer düşünüyorum. Haksız mıyım?

Yorumlarsanız çok teşekkür ederim

Tarih: 7 Kasım 2008, 23:56 - İp: 78.***.**0.186
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevap yok süper

Tarih: 8 Kasım 2008, 11:27 - İp: 78.***.**6.72
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

1- f11 en kararlı diyaframdır bence 8-14 arası kullanın, tabi ışık şarları vs. dikkate almalısınız.

2- düşükk iso uzun perde (pozlama uzun olmaz, ya düşük ya da çok olur) kontrastı artırır, yüksek iso düşük perde detay kaybı, kirlilik getirir ki bu genelde istenmeyen durumdur.

3- eğer elinizde kumanda varsa bulb modunu kullanın yoksa tripod olsa bile titreme olacaktır, sonra biraz da makinenin pozometresi size ne önermiş ona bakın sonra bi makinenin önerdiği, bi düşük bi fazla pozlama yoluna gidin 1/8 den yukarısında boyayamazsınız genelde onun altına inin.

birde burayı ziyaret edin
http://www.fotoatolye.tr.gg/E%26%23287%3Bitim-Videolar%26%23305%3B.htm

birde bu forumu takip edin.
kızmayın sinirlenmeyin

Tarih: 8 Kasım 2008, 15:11 - İp: 88.***.**8.207
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederim çok açıklayıcıydınız.

yok kızma deilde biraz sitem insanlar fikir klübü başlığı dışında pek gezmiyor.

Tarih: 8 Kasım 2008, 17:41 - İp: 78.***.**5.60
  • 1