elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

Bir Dilim Pastayı Çekemedim

canon pro 1 ile (manuel ayarı) makro da çekim yapıyorum (buraya kadar da deneye deneye geldim)
çalıştığım şirkette (odanın ışıkları açık ve camlardan sızan ışık) çekimyapıyorum
diyafram değerinin her kademesini denedim
makinada verilen seçenekler (bulut, güneş ışığı, floresan ışığı vs) den hangisini seçmeliyim, aslında bunları da sırayla denedim
ama fakat lakin
istediğim gibi olmuyor, bir eksiklik var çözemedim
aklıma ayrı bir ışık alıp karanlık ortamda çekim yapmak geliyor, ama flaşı kullanmak istemiyorum, parlatıyor çünkü

bana yardım edin

kötü sardım bu işe ben

sonum hayır olsun

tşk

Tarih: 13 Nisan 2006, 14:24 - İp: yok
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

çektiklerini bir tanesini gönderseydin sana eksiklerini söylerdik şimdi burdan ezbere olmaz makro mesafesi mi? yoksa ışık mı az dedim ya bir tane gönder hemen derdine çare bulalım

Tarih: 13 Nisan 2006, 19:43 - İp: 194.***.**9.29
elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

nasıl gönderiliyor foto, çözemedim, buna da yardım

Tarih: 14 Nisan 2006, 11:10 - İp: 194.***.**5.246
ercxn
ercxn (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşım sanırım makroyu elle çekmeye çalışıyorsun. gün ışığı haricinde normal evde kullandığımız ampul ya da fluoresan ışığı genelde ayarlamalar uygun yapılmazsa uygun değildir. bu yüzden de düşük enstantane kullanmalısın. mutlaka tripod kullanmalısın ya da makine hiç sarsılmayacak şekilde sabitlemelisin. Sarucabey kardeşimizin dediği gibi bir örnek olaydı daha kesin cevap verebilirdik.

Tarih: 14 Nisan 2006, 11:48 - İp: 85.***.**6.56
elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

triport kullanıyorum, uzaktan kumandayla da çekiyorum, titreme ile ilgili broblemim yok, fotoğraf net ama aydınlık değil, düşük enstantane kullanmalısın demişin, diyafram nasıl olmalı, en yüksek değerde mi
ışık almayı da düşünüyorum, bana birşey önerirmisiniz
tşk
bu arada buraya foto nasıl eklenir bilmiyorum, söylerseniz koyarım 1-2 örnek

Tarih: 14 Nisan 2006, 12:00 - İp: 194.***.**5.246
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

www.imageshck.us şu adrese gidin açılan sayfada gözat sekmesine tıklayın fotoğraf hangisiyse onu seçip alttaki host it seçeneğine tıklayın daha sonra çıkan adreslerden birini buraya kopyalayın.

Tarih: 14 Nisan 2006, 15:27 - İp: 85.***.**7.26
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

triport kullanıyorum, uzaktan kumandayla da çekiyorum, titreme ile ilgili broblemim yok, fotoğraf net ama aydınlık değil

Şimdilik manual ayardan vazgeçin o zaman. Madem tripod var, pasta dilimleri de genellikle hareket etmezler, makineyi diyafram öncelikli çekim moduna alın, diyaframı öyle bir değere getirin ki, makine o diyafram değerine göre yavaş bir perde hızı seçebilsin. Bu değerler o sıradaki ışık şartlarına göre değişeceğinden anlamlı bir örnek veremiyorum. Örneğin diyaframı f/8 yaptığınızda makine perde hızı olarak bir değer seçemiyorsa ve pozlamanın yetersiz olacağı konusunda sizi uyarıyorsa bu uyarı kaybolana kadar diyaframı açın. Yanlış hatırlamıyorsam pro1 in maksimum perde hızı 15 saniye idi. 15 saniye veya 8 saniye gibi bir değer seçtiğinde diyaframı o ayarda bırakın ve fotoğrafınızı çekin. Dediğin gibi, bu değerler o anki ışık şartlarına göre farklılık gösterebilirler. Güzel çıkmışsa da pastanızı afiyetle yiyin.

Tarih: 14 Nisan 2006, 17:20 - İp: 85.***.**5.234
  • 1