pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Bi Fikrim Geldi

Bugün Aydın'a doğru yolculuğum sırasıda bana göre yeni bir çekim tekniğini deneme fırsatım oldu.
Tam Selatin tüneline girmemle beraber aklıma gelen bu fikri, tünel sona ermeden makinama ulaşıp deneyebilmek için kayda değer bir çaba sarfettiğim söylenebilir. Zaten 3kmlik tünel 2 poz fotograf çekene kadar tünelin diğer ucu göründü. Neyse sadede gelelim; elimdeki kodak c340 makinemi 3snlik uzun pozlama moduna alıp arabanın öncamına yerleştirdim. Birazda zoom yaptım ki aracın orası burası görünmesin. Sonrasında babama orta şeride geçip mümkün olduğunca sarsıntısız kullanmasını söyledim.
İlk fotografın biraz fazla pozlanmasından dolayı pozlama süresini 0.7 sn ye düşürüp 2. bir deneme yaptım.Lakin 3. pozu çekerken tünelin sonu göründü ve poz yandı Neyse elde ettiğim fotografı sizinle paylaşmak istedim. belki diğer arkadaşlar da hareket halinde pozlama denemesi yaparlar. Bir de aklıma makinemde image stabilizer olsa nasıl olurdu sorusu geldi. Artık onu da deneyebilen birileri olur umarım.

Aha buda fotograf:
fotografın orjinali için:
http://www.metu.edu.tr/~e133773/org.jpg

#pantat' tarafından 05.02.2007 01:07:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2007, 01:01 - İp: 88.***.**3.144
ironhorse
ironhorse (üye)
İzmir / Amatör

KOlay gelsin bence hoş ve emin olki değişik olmuş. denenmesi zor bir pozlama ama emeğe herzaman saygı..

Tarih: 5 Şubat 2007, 12:45 - İp: 85.***.**9.233
hattaba
hattaba (üye)
Hatay / Stüdyo Fotoğrafçısı

eline saglık güzel olmuş bol fotograflı günler

Tarih: 5 Şubat 2007, 19:39 - İp: 85.***.**2.115
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

değişik olmuş eline sağlık

Tarih: 6 Şubat 2007, 19:26 - İp: 85.***.**9.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

guzel olmuş ama renkler cok soluk..uzun pozlama ısık ve camdan kaynaklı buyuk ihtimalle..bir programla duzeltirsen daha hos olur..ornek olarak,asagıda yukluyorum..

Tarih: 7 Şubat 2007, 01:34 - İp: 88.***.**6.72
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili gaijin,
ne yaptın böyle! Photoshop işini, daha doğrusu ne etki elde etmek için neyi nekadar ayarlayacağımı nasıl öğrenirim? İşin teknik yanı ile birlikte estetik yanını nasıl öğrenirim? Bir fotoğrafın neresinde neyin düzeltilmesi gerektiğini hissetmek doğuştan gelen bir yetenek midir? Sonradan geliştirilemez mi?

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:35 - İp: 213.***.**1.171
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hamsikoy sadece gozume hos gelmesi ve daha gercekci gorunmesi için renk ve kontrastla oynadım..
dikkat ettiysen orjinal halinde fotografın ust kısmında hıcbır derinlik yok,iki boyutta kısılıp kalmıs bır goruntu,renklerle ve kontrastla oynayarak bunu duzelttim sadece..şimdi tavanın bombesi,duvarlar ve yolda daha fazla derinlik ve persfektif var..enazından bence oyle..renkleride daha geercekci...ozel bir yetenek degil,her isteyen yapar..sadece programı acmak yeterli

Tarih: 8 Şubat 2007, 21:15 - İp: 88.***.**8.99
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

bunlar zamanla ögrenılıyo hamsıköy..sabret ve fotoğraf izle..zamanla sende kendı dusuncelerını hıslerını katarak dogruyu bulursun..

Tarih: 9 Şubat 2007, 18:19 - İp: 88.***.**7.32
  • 1