tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Beyaz Denge Ayarı Hakkında

Merhaba,

Öğrenmeye çalışıyorum da bunu tam anlayamadım

"1,2,3,4 Manuel olarak ayarlanan Beyaz Dengesi değerini kullanır." numaralı seçenekler denerken baktım ki küçük bir pencere gösterdi denklaşöre bastım beyaz ayarı kötü oldu sonra beyaz kağıda yönlendirdim denklaşöre bastım daha doğru beyaz ayarı oldu.

Hiçbir yerde okumadım acaba bu ayarlar ile beyaz kağıda yönlendirip denklaşöre basıp o ortamın en iyi beyaz ayarı elde edilir mi?

Eğer evet ise
her ortam için geçerlimidir?
Kağıt makineden ne kadar uzak olmalı?

Şimdiden teşekkürler

#tutastes' tarafından 14.05.2015 16:17:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mayıs 2015, 16:16 - İp: 88.***.**8.13
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Kağıda filan kafayı takma. Güneşli havalarda ayarı güneşe getir. Gece vakti, karanlıkta, gölgede ve bulutlu havalarda otomatik'e al. Bu kadar basit.

Tarih: 14 Mayıs 2015, 19:45 - İp: 92.***.**3.238
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

uzun zamandır fotoğraf çekerim, 7 yıldır da dslr kullanırım beyaz ayarım genelde otodadır.elime beyaz kağıt alıp ayar peşine düşmüşlüğüm yoktur. düşük ışıkta sarıya kayma olursa manuel olarak kelvini biraz düşürürm.. sonbahar fotosu çekeceksem az daha sarı olsun diye biraz kelvini yükseltirim..

beyaz ayarı nedir bilmem, o beni bilsin biraz da

beyaz ayarı ışık kaynağına göre değişir.her kaynağın kelvin değeri farklıdır.

yeni başlayanlara öncelikli önerim: kadraj kompozisyon ve konu üçgeninde kendilerini geliştirmeleridir.

Bu fotoda kelvini manuel olarak yükselttim sırf daha sarı olsun diye

_KSM6837 by kesim kesgin, on Flickr]tıklayınız [/URL]

_KSM6834 by kesim kesgin, on Flickr]tıkla[/URL]

#kesim00' tarafından 14.05.2015 22:37:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mayıs 2015, 22:31 - İp: 212.***.**7.35
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevap için teşekkür ederim,
Hanı beyaz ayarı ne kadar doğru yapılırsa fotoğraf o kadar gerçek renkleri alır diye bildiğim için beyaz ayarı en iyi nasıl yaparım diye araştırıyordum.

Sizler profesyonel olduğunuz için RAW çekip bilgisayarda düzelttiğiniz için beyaz ayarlara pek gerek duymuyır olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Makinemde kelvin ayarı var 2500 den 10000 e kadar.

Merakımı gidermek için, her koşulda beyaz kağıt tutarak ortam için en iyi beyaz ayarı yapılırmı?

Teşekkürler

Tarih: 15 Mayıs 2015, 00:46 - İp: 88.***.**8.13
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

hiç beyaz ayarı yapmadım beyaz kağıt nedir bilmem diye yazdım.. ayrıca raw da da jpeg de de beyaz dengesi düzeltilebilir. ayrıca oto mod genelde doğru ayarı bulur. çok kafayı takacak bir durum değil.

bir de gerçek renk nedir tartışılı bir durum. hoşumuza gittiği sürece önemi yok.. reklam ticaret internet satışı vs gibi durumlarda ürünün gerçek rengi önemlidir. örneğin fotoğraftan bakarak bir kumaş veya boya beyenecekseniz çok önemli. ama amatör fotoğrafta hoşumuza gittiği sürece renkler bizim için gerçektir.

misal yedigöllere ekimde gidersen yapraklar sarı yeşil, kasımda gidersen sapsarıdır.. biz ekimde gittik diye sarı yeşil çekmek durumunda değiliz, istersek sapsarı olabilir..bilmem anlatabildim mi

#kesim00' tarafından 15.05.2015 10:17:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2015, 10:13 - İp: 5.***.**5.17
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Yedigöllere Kasım 2014 de bende gittim Canon G7 vardı o zaman şimdiki kadar bilgim yoktu (şimdi de çok değil ama sayenizde bir iki şey öğrenmeye çalıştım) hep otomatik çektim şimdi biraz işi öğrenince fotoğraflara bakıyorum acaba diyorum manuel ayar ile beyazı, diyaframı, estantaneyi şöyle böyle yapmayı bilseydim daha güzel fotoğraflar olurmuydu diye düşünüyorum ))

Tarih: 15 Mayıs 2015, 17:32 - İp: 88.***.**8.13
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

yüksek renk derinliği, keskinlik, doğru kadraj, doğru pozlama ile fotoğraflarınız şekilli olur ancak.

dikkat ederseniz beyaz dengesinin z si bile geçmedi bu cümlede

Tarih: 15 Mayıs 2015, 21:22 - İp: 212.***.**7.46
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Yanı beyaz denge ayarından önce doğru kadraj, doğru pozlama geldiğini öğrenmiş olduk, doğru kadraj, doğru pozlama bilmedikten sonra beyaz ayarı ne kadar doğru yaparsan yap önemi yok yanı.

Teşekkür ederim bunuda öğrenmiş olduk

Tarih: 16 Mayıs 2015, 01:03 - İp: 88.***.**8.13
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

Esasen düzgün beyaz ayarı ile çekim yapmak en doğrusudur özellikle jpeg çekiyorsanız raw çekimlerinde çok önemli değildir çünkü possprossesing de işlerken wb sı düzeltebiliriz gerçi Kesim00 arkadaşımızın dediği gibi gözümüze hoş gelen bir ayarı da uygulayabiliriz jpeg çekimde ise ps de işlerken sadece as shot veya auto seçeneği uygulanabilir bu da eğer yanlış wb ile çekmişsek pek düzeltilemez benim size tavsiyem raw çekeceksiniz ki çekmelisiniz ps yi öğrenin auto wb modunda çekip ps de düzeltebilirsiniz jpeg çekeceksiniz ortam ışığının hangi wb Şekline uygun öğrenin ve uygulayın diğer seçenekleri de deneyip sonuçlarını görün çok ta zor değil iyi çekimler

Tarih: 16 Mayıs 2015, 18:07 - İp: 88.***.**3.226
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Yeni LUMIX LX100 makinem RAW çekiyor ama RAW çekmek istemiyorum (belki çok özel, çok önemli fotoğraflar için olabilir) çünkü bilgisayarda RAW dosyaları tane tane işle uzun iş, biz profesyonel değiliz, bir amatörün çekebileceği en iyisini çekmek istiyorum.

Tabi RAW çekip denemeler yapıyorum öğrenmek için.

Tarih: 17 Mayıs 2015, 15:49 - İp: 88.***.**8.13
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

Raw çekmek ham fotoğraf çekmektir her türlü müdahele yapabilirsiniz jpeg çekerseniz çok fazla müdahele kaldırmaz çekiminizi daha dikkatli yapmak zorundasınız jpeg dosyaları sıkıştırılmış dosyalardır hatalı gördüğünüz bir noktaya fazla müdahele şansınız olmaz çünkü bilgi kayıpları oluşur bu işi tam Öğrenmek istiyorsanız yayınları takip edin bilginizi genişletin piyasada birçok yayın var Scott Kelby nin Kitapları dıgıtal slr yayınları gibi

Tarih: 18 Mayıs 2015, 17:05 - İp: 88.***.**8.131