kns
kns (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Beyaz Ayarı

fotoğrafalrım kırmızı gelio die konu açmıştım sağolsun arkdaşlar yardımcı oldu ve bayaz ayarından dediler kendim uğraşıyorum bu ayarı bi türlü yapamadım kullanma kılavuzundad böle bişeye az yer ayırmış bilen arkadaşlardan yardım istiorum makinam nikon D70 yardımcı olursanı çok sevinirim arkadaşlar çünkü ben bu sorun la uzun süredir uğraşıyorum ama malesef hala çözemedim ilgi gösteren veya göstermeyen yardım cı olan veya olmayan bütün arkadaşlara şimdiden tşk ederim sağolun

Tarih: 29 Temmuz 2007, 21:13 - İp: 88.***.**0.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

wb white mnusunu acın..objektifin onune beyaz bir kagıt koyun..
gordugunuz degere en yakın goruntu veren ayara getirin..o ısık ortamında en iyi beyaz ayarı budur..
baska ısık sartlarında degişir..

Tarih: 30 Temmuz 2007, 01:14 - İp: 88.***.**9.199
ebru_13
ebru_13 (üye)
Bitlis / Reklam Fotoğrafçısı

slm bende beyaz ışık ayarı nı yaptım ama bir türlü iyi netice alamadım bu konuda detaylı bilgileriniz varsa alabilirmiyim. [email protected] ebru

Tarih: 30 Temmuz 2007, 13:21 - İp: 88.***.**0.211
ebru_13
ebru_13 (üye)
Bitlis / Reklam Fotoğrafçısı

makinam d100 ama iyi bir makina lamak istiyum ne tavsiye edersiniz

Tarih: 30 Temmuz 2007, 13:23 - İp: 88.***.**0.211
violental
violental (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba kns ;

Ayarla ilgili paylaşacağım bazı bilgiler. sana ve dileyenlere yardımcı olabilir diye düşündüm biraz da detaylı anlatmaya çalıştım.

White balance olayını çözmek için, önce renkleri ve renk sıcaklıklarını anlamak lazım. Örneğin; ihtiyacımız olan beyaz bir kağıdı,sabah öğlen akşam, bulutlu havada, çok güneşli yada ışıklı diyebileceğimiz ortamlarda baktığımızda farklı tonlara büründüğünü görürüz. Biz onun beyaz olduğunu biliriz ama ortamdaki ışık kaynağının ona kattığı extra bir renk değeri vardır.klorasanlı yada tungstang dediğimiz sarı ampullerde yapılan çekimlerde ışık hep farklıdır. bahsi geçen "ışık kaynağı farklılıkları" objelerin gerçek renklerini hayli değiştirir. Bunun içi White balance alırken makineye "ortamdaki renk sıcaklığını" tanıtmak gerekir. otomatik WB yi tavsiye etmiyorum, çünkü ortam-ışık-renk 3lemesini yalayıp yuttuktan sonra manuel şekilde denge kurma işlemini kendimiz üstlenirsek bunun daha iyi renk tonlarını vereceğini iddia ediyorum. Çünkü, makinenin aldığı WB ayarı ortamdaki beyaz odaklı nesneyi doğru algılayamayabilir.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 20:21 - İp: 85.***.**4.174
  • 1