ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir ?

Fuji S5600 makinemle bir türlü ay fotoğrafı çekemiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirler mi.. Selamlar...

Tarih: 29 Eylül 2006, 21:14 - İp: 88.***.**1.102
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Fatih Bey merhabalar
ay çekmenin standart değerleri vardır ister dolunay isterse hilal şeklinde olsun değişmez Ay yaklaşık öğlen güneşi ışığı verir
bu nedenle 250/5,6 ya da 125/8 yada bunların arası değerlerle çekilebilir tabi bu dediklerim 100 asa için geçerlidir asa yükselince örneğin 200 asada bu değerler 500/5,6 ya da 250/8 gibi olur.
makinenizin optik zoom aralığını bilmiyorum ama ay çekebilmek için asgari 300 mm bir fokal uzunluğa ihtiyacınız var 300 mm ile çekilmiş ayın sensöre düşen görüntüsünün büyüklüğü 0,9mm dir yani 1 mm bile değil
kolay gelsin diyor selamlarımı sunuyorum.

Tarih: 29 Eylül 2006, 22:14 - İp: 85.***.**4.149
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür Ederim. Bir de focus manuel mi olmalı auto mu ? Ve pozlama değerlendirmesi ne olmalı ya da bunların ay çekimine bi etkisi var mı ? Selamlar...

Tarih: 29 Eylül 2006, 22:18 - İp: 88.***.**1.102
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Ben de yine daha önceden forumlarda edindiğim bilgileri ve kendi denemelerimi anlatayım. Öncelikle diyaframı sonuna kadar kısıyoruz. Sanıyorum 5600 da en üst deger F8. Bunu yaptıktan sonra ISO 100 ise enstantane yi de 1/100 yapıyoruz. ISO 200 ise enstantane 1/200 şeklinde. Optik zoomu max yapıyoruz ve 4X de digital zoom yapabiliriz ek olarak. Ayrıca Tavsiyem tüm ısık degerlendirme modlarında deneme yapmanız farklı zamanlarda farklı secimler daha iyi sonuc verebiliyor. Ama ben en iyi merkez olcüm de aldım genelde. Bunun dışında manuel focus ile denemeler yapın, ek olarak makinenizde odak noktası secme imkanınız varsa merkez odak ayarı ile de denemeler yapın.

Tarih: 29 Eylül 2006, 22:28 - İp: 85.***.**1.191
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Diğer arkadaşlarımızın sözlerine ilave olarak birkaç hatırlatma yapayım.
Üzerimizdeki atmosfer tabakası oldukça kalın bir perde oluşturmaktadır.
Bu perdenin bize yakın kısmı toz, duman vs. kirletilmiş bir yapıdadır.
Bu sebeple 1000 metredan daha yüksek yerler tercih edilir.
Ayrıca bütün şehirlerde bol ışık kirliliği bulunmaktadır.
İzmirde ay fotoğrafını en güzel çekmek için Ankara yolunda sütçüler köyünden Manisa sipil dağı milli park sahasına gidip seyirtepesi kavşağı civarında pozisyon almak gerekiyor.
Ege Ünivç. astronomi bölümü en güzel gözetleme yeri olarak seçti.
Kolay gelsin.

Tarih: 30 Eylül 2006, 00:13 - İp: 81.***.**8.125
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Fatih bey fokus manuel olmalı bence. Çünkü ay sonsuzda değil daha yakın bir yerde.Elle netleme yaparsanız netliğin sonsuzdan daha yakın bir yerde olduğunu göreceksiniz.Ölçüme gelince merkezi ölçüm size yaklaşık dediğim değerleri vericektir.Birde bu tip çok uzak fotograflarda diyaframı kısmanın netliğe hiçbir faydası olmuyor obje çok uzakta olduğu için.Bu nedenle diyaframı 5,6 yapıp olabildiğince perde hızını yükseltmek el titremesini en aza indireceğinden daha iyi olur gibime geliyor.Bir de 1000metre rakımdan yüksekten çekilmesi fikrini hem büyük şehirlerdeki ışık kirliliğinin havada görüşü engelleyen bir pus oluşturmasının önüne geçmek hemde toz v.b atmosferde görüşü engelleyen olumsuzlukların bertaraf edilmesi nedeniyle olumlu görüyorum
1000m ve daha yukarı rakımda çekerseniz Ay a daha fezla yaklaşmış olursunuz ))
Son olarak Neden oluyor bilmiyorum ama ay ilk göründüğü zaman hem daha büyükmüş gibi görünüyor hem de sapsarı bir rek alıyor değişik ay fotografları çekmek isteyenler için ideal görüntüler oluşuyor.
selam ve sevgilerimle.

Tarih: 1 Ekim 2006, 12:43 - İp: 85.***.**3.189
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Ben hala diyaframı f8 yapmaktan yanayım ve anlatımım tripodlu çekim için geçerliydi. hatta 2 sn self timer kullanarak.

Tarih: 1 Ekim 2006, 15:24 - İp: 85.***.**2.21
quetela
quetela (üye)
Antalya / Amatör

Bir deneme benden

#quetela' tarafyndan 07.10.2006 19:20:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2006, 19:16 - İp: 88.***.**7.111
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Harika biraz daha yakın olsaymış keşke. Bu arada 350D hastalığım depreşti.

Tarih: 7 Ekim 2006, 23:32 - İp: 88.***.**9.64
quetela
quetela (üye)
Antalya / Amatör

Bu fotoğraf Canon 70-300 objektifle 300 de çekildi daha yakın fotoğraflar için daha uzun bir odak uzaklığı gerekli
ama ps te büyültmek mümkün

Tarih: 8 Ekim 2006, 13:39 - İp: 85.***.**4.64
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Tebrikler...

Tarih: 8 Ekim 2006, 14:14 - İp: 88.***.**9.64