fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Analog Makina Ve Pozlama ?

merhaba arkadaşlar,

zenit 122 im var, ama hiç analog kullanmadım, pozmetresi de çalışmıyor, zaten doğru çalışmıyormuş bu modellerin..
sizlerden pozlamaya ilişkin öneriler almak istiyorum, 100 asalık film taktım ve flashım yok (o da çalışmıyor )

güneşli, bulutlu, gölgede, iç mekanlarda hangi diyafram ve estantene ile çekmeliyim, kaba taslak bir liste verebilir misiniz...

f16 kuralını biliyorum fakat, o çok aydınlık zamanlarda işe yarıyor sanırım, diğer ışık koşullarında ne yapa bilirim?

Tarih: 27 Ekim 2007, 01:14 - İp: 88.***.**0.250
doganbatur
doganbatur (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili kardeşim, fotoğrafın adı üstünde, Latince ''IŞOK İLE YAZI YAZMAK'' anlamına geliyor, bu işin sırrı ışığı kullanmaktır.

Önce ışığı ölçmelisin, yani pozometresinin çalışır duruma gelmesini sağla, sonra makinende çeşitli diyafram ve obtüratör hızlarını seçerek vizör içinde kullanıcıyı yönlendiren-bilgilendiren, ya renkli ışıklar, yada ibre vardır. Nasıl tepki gösterdiklerini incele veya tamir ettirdiğin yere sor, uygun ışık ve doğru pozlama nasıl anlaşılyor bu pozometre ile diye, alacağın cevap ve makinanın vizöründeki uyarının ne olduğunu öğrenirsin.

Flaşını da yaptır, flaş ışığını beyaz kağıttan/kartondan yansıtırsan daha yumuşak gölgeli fotoğraflar elde edersin.
Kolay gelsin

Tarih: 31 Ekim 2007, 12:26 - İp: 88.***.**4.173
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bir makara harcadım, pozmetresiz ve flashsız...

hepsi net, hepsini kontrastı ışığı tam...

gerçek fotoculuk bu olsa gerek dedim...

şimdilik yaptırmayacam, bakalım...

Tarih: 31 Ekim 2007, 12:30 - İp: 88.***.**3.253
  • 1