serbag
serbag (üye)
İstanbul / Amatör

Akan Su Damlasının Fotoğrağrafı

Merhaba,

Uzun uzun incelemelerden ve siz değerli fotoğraf dostlarının tavsiyelerinin sonunda Pentax K100dSuper aldım. Yanında kit lensi geldi. Sanırım 18-50 idi.

Bu makine ile çeşmeden akan suyun footgrafını cekmek istiyorum aşağıdaki linkteki gibi

Şöyle

http://www.fotokritik.com/148998

yada

http://www.fotokritik.com/150259

Makine ayarları nasıl olmalı oncelik enstantene diyafram acıklığı pozlama gibi

Orneklerdeki gibi uyguladığımda ya makine fotograf cekmiyor yada karanlık çekiyor

Şimdiden teşekkürler

DN: Başka bir forumdada aynı soruyu sordum

#serbag' tarafından 14.11.2007 12:10:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Kasım 2007, 16:36 - İp: 85.***.**0.116
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgi Hanım'ın diğer damla fotoğraflarını incelerseniz orada çok detaylı bilgi vermekten kaçınmadığını göreceksiniz.

Her fotoğrafa bakın, altlarında uzun uzun tartışmalar olacak, hepsinde de benim gördüğüm en dataylı damla çekimi açıklamaları var.

Uzun süredir uğraşmıyor artık ve siteye de girmiyor sanırım ama girdiği dönemdeki bilgi paylaşımı çok üst düzeyde bir hanımefendidir kendisi, okuyun altlarında bilgi var.

Ben de kısaca söylersem, lensinizin makro yeteneği nereye kadar bilmiyorum ama, en önemli ipucu, maksimum flash hızında senkronize çekim, yani makinanızın flaşının x-sync değeri 1/200 ise , 1/200 enstantane ile flaşlı çekim yapacaksınız, arka planı öldürmek isterseniz diyaframı açık tutun ama en güzel damlalar da kısık diyaframda çekilebiliyor.

İYi çalışmalar.

Tarih: 14 Kasım 2007, 09:47 - İp: 212.***.**1.146
serbag
serbag (üye)
İstanbul / Amatör

Flaş açık olduğunda enstanteneyi 1/180 den hızlı ayarlayamıyorum ayrıca 18mm diyafram acıgı minimum 3.2 oluyor. bu şartlar altında cektiğimde ise gormek istediğim goruntunun yakınını bile goremiyorum acaba benim makinenin mevcut ekipmanlarla yapabileceği bu kadar mı

Tarih: 14 Kasım 2007, 12:14 - İp: 212.***.**8.175
hellboy666
hellboy666 (üye)
Adana / Amatör

Karanlık bir mekanda flaş açık 1/1000 f:8 arkaya renkli bir dergi,kitap vb. (Şanslıysan pilin veya şarjın bitmeden 1 tane çekebilirsin ) Ayrıca makinen bu tip fotoları çekebilir. Oluşturduğun bir forumu okudum Fuji 6500fd almanı önerirdim damla çekimlerinde iyi performansı var.Ama genede hayırlı olsun.

#hellboy666' tarafından 17.11.2007 15:09:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Kasım 2007, 15:03 - İp: 195.***.**3.88
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sevgi hanımı hakikaten bende göremiyorum uzun zamandır..

serbag onun makinası d2x di yanılmıyorsam.. sanin makina ile biraz zor olsada genede çekersin biraz uğraş vermen gerekecek tabiki..

hüsmenaganında portfolyösünü incele oda iyi bir damlacıdır..

konuya gelirsek.

senin makina haricinde başka bir flaşda kullanman daha hızlı damla cekmene neden olur.
ben makrosuz damlalar cektim sonradan cropladım. cünkü elimdeki lensin makro özelligi yoktu lakin bunun için cok net fotograflar cekmen lazım degılse crop her zaman fotografı bozar.

--saglam bir tripota kur makinanı
--renkli bir kap koy damlayan yere
--kabın tam arkasına yani damlanın düşeyine paralel renkli bir arka plan
--suyun düştüğü yere bir kalem koy ve onu netle sonra makinanı manuel fokus a al
--suyu damlat ve çek

damlalardan örnek tıkla

tüm fotograflarından diger damlalarada bak.
bunlarda benim cektiklerim
kolay gelsin

#excalibur' tarafından 18.11.2007 11:31:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2007, 11:30 - İp: 88.***.**2.80
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

DAMLALAR YERE DÜŞERKEN SANİYEDE 9,81 METRE HIZLA İNER.BUNA GÖRE HIZ SEÇMELİSİN ONDAN SONRA DİYAFRAMI OYNA SADECE

Tarih: 18 Kasım 2007, 23:53 - İp: 88.***.**9.88
serbag
serbag (üye)
İstanbul / Amatör

Tesekkurler yercekimi ivmesini hatırlattığın için.

Tarih: 19 Kasım 2007, 09:02 - İp: 85.***.**7.165
  • 1