dipnoth
dipnoth (üye)
İzmir / Amatör

Af Karesi Pozlama Hatası

Merhaba
dslr makinede af karesi ürün çekimi yaparken fokus karesinin yerini değiştirdiğimde birden pozlamada sapma oluyor, siyah ürün gri oluyor ama ürünün başka bir yerine getirdiğimde pozlama normale dönüyor, sanırım spot ölçümden dolayı, ürün çekimlerinde en iyi spot ayarı nedir? veya bu problem neyden dolayı kaynaklanıyor ? makinem canon 60d 18-55 mm ve 50mm var ekipmanım, ürün çekimleri tasarruflu sürekli ışıkta yapılıyor
daha önceki makinem fuji s1500 ti ve inanın daha güzek çekimler yapıyordum,dslr makineye geçtiğimden beridir bir türlü istediğim gibi çekim yapamadım, azimliyim ama

Tarih: 30 Ocak 2014, 18:46 - İp: 176.***.**0.53
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

dipnoth,sorunun cevabını zaten kendin vermişssin. spot ölçüm moduna almışsın, focus un yerini değiştirdiğinde ölçüm yaptığın yerden yansıyan ışığa göre pozlamada değişecektir..Çok basit olarak beyaz bir yüzeyden yansıyan ışıkla koyu bir yüzeyden yansıyan ışık aynı olmaz. Dolayısıylafotoğraf makinası yansıyan ışığa göre ölçüm yapacağından pozlama değişir.Işık konusunda biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim.

Tarih: 30 Ocak 2014, 19:27 - İp: 92.***.**5.2
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

spottan matrise gec.

Tarih: 31 Ocak 2014, 00:00 - İp: 212.***.**2.142
dipnoth
dipnoth (üye)
İzmir / Amatör

@atilla61 ve @kesim00 cevap icin cok tesekkurler yarin sabah sonucu paylasacagim

Tarih: 31 Ocak 2014, 00:06 - İp: 5.***.**4.163
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Matrix olcume gecmek de cozum degil zira Canon olcumunu o durumda secili AF noktasi civarindan yapacaktir.

Spot zaten cozum degil, o durumda makinaniz olcumu merkez noktadan yapacaktir ( AF noktasindan spot olcecek Nikonlarin aksine).

En yisi deneme / yanilma metodu ile tamamen Manuel pozlama. Bir kac seferde her fotograf icin gecerli olacak dogru ayari bulursunuz.

Tarih: 31 Ocak 2014, 04:48 - İp: 174.***.**4.84
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

matrix genelde çözer çünkü kadrajdaki tüm alanın ortalamasını alıyor. ancak yine de sorun yaşarsan aslında en başında söylenmesi /yapılması gereken şey pozlama kilidini kullanmandır.
doğru pozlamanın olduğu yerde pozlama kilidini aktif hale getir. daha sonra nereyi netlersen netle ilk pozlama değeri geçerli olacaktır.

Tarih: 31 Ocak 2014, 08:42 - İp: 151.***.**2.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" matrix genelde çözer çünkü kadrajdaki tüm alanın ortalamasını alıyor. "

Tam degil. Secili AF noktasinin civarindan / agirlikli o zondan matrix olcer , tum kadraj genelinden degil. Gerci zaten hicbiri dogru degil. En iyisi belirtildigi gibi dogru pozu buldugunda kilitlemek veya manuele donmek - hangisi kolay gelirse.

#paperman' tarafından 31.01.2014 09:56:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2014, 09:55 - İp: 96.***.**5.17
dipnoth
dipnoth (üye)
İzmir / Amatör

paperman hocam bilgiler için çok teşekkür ederim, seni takipteyim bloğunu çok beğeniyorum... yalnız şöyle bir durum var MAKİNEM de matrix ölçüm yok CANON 60D tam manuel modda çekim yapıyorum,
SPOT ÖLÇÜM SOLDAN SAĞA DOĞRU evaluative meterin-partial metering- spot metering- center weighted average-

MATRIKS yok makinemde

yabancı bir sitede evaluative modun matriks olduğunu söylüyor az önce buldum

#dipnoth' tarafından 31.01.2014 11:58:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2014, 11:36 - İp: 176.***.**2.2
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

evaluative metering. canondaki adı bu.

sn paperman, af civarından alacaksa o zaman spota benzer bir şey olur. ama matriks çerçevenin genelinden aldığı bilginin ortalamasını alır. belki af civarına ağırlık verir ama spottan bambaşka bir sonuç verir. sizin dediğiniz gibi olsa tek ölçüm olurdu..

yeni başlayan arkadaşlar matrix ölçüm sizin işinizi kolaylaştıracak genel kullanımda az hata yapan bir ölçümdür. spot ölçüm de faydalıdır ama nasıl kullanacağını bilmezsen saçma sonuçlar verir. tekrarlı çekimlerde mıtlaka poz kilidi kullanın..

Tarih: 31 Ocak 2014, 12:02 - İp: 151.***.**2.69
dipnoth
dipnoth (üye)
İzmir / Amatör

kesim00 bilgiler için gerçekten sağol,bu siteyi bu yüzden çok seviyorum sağolsun herkes elinden geldiğince bilgi veriyor,çok teşekkürler, matrıks metering ile çekildi sürekli ışıkta f 8 1/60 iso 100 açı 35mm

#dipnoth' tarafından 31.01.2014 18:03:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2014, 12:04 - İp: 176.***.**2.2
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Kafan karışmasın ayarları kendin yap hangisini beğenirsen doğru pozlama odur

Tarih: 31 Ocak 2014, 15:13 - İp: 5.***.**6.100