baron
baron (üye)
Kars / Meraklı

350d Netlik Sorunu

selam dostlarım bende 350d var ve çektiğim doğa ve geniş açı fotoğrafları genelde fulu çıkıyor.18-55 lens kullanıyorum..ve sürekli amatör olduğum için auto modunda çekiyorum..yakın çekimlerde sorum yok.lensmi kötü acaba.bana yardımcı olurmusunuz..ayrıca resim formatını rav yapmama rağmen nedense hep jpeg olara bilgisayarda görünüyor..yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 3 Mayıs 2006, 13:08 - İp: 81.***.**7.173
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

lens kotu.. ben o lense sinirlenip koca makinayı yok fiyatına sattım. pişmanda değilim.. İyi bir lens alacakmışın.. foumdakiler oyle diyor..

Tarih: 3 Mayıs 2006, 19:53 - İp: 81.***.**6.136
onuronat
onuronat (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

dıyaframı en acık halınde kullanıyorsan eger net alan derınlıgın az olacaktır ve 18-55 lensı bende kullanıyorum ama okadar abartıldıgı kadar kotu degıl ama sadece kullanılabılır...

Tarih: 4 Mayıs 2006, 00:16 - İp: 88.***.**6.25
jeantigana
jeantigana (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

kullandığın lens çok kötüde değil iyide amtör olarak başlayanlar için aslında ideal bir lens bu birazda bütçe meselesi alan derinliğine dikkat et ve manuel pozisyonda çek bol bol sonuçta film harcamıyosun en azından tecrübe sahibi olursun makineyi ve sana gerekebilecek lensleri çalışma alına uygun olanları tabi daha rahat anlarsın

Tarih: 4 Mayıs 2006, 14:21 - İp: 85.***.**2.108
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

18- 55 lenleri kötü birde kulnırken lense özen göstemzsen öntaraf nerdetese 3 -4 mm oynuyor hepten bozuk oluyor.

iyi fotoğraf istoyorsan iyi lens alman lazım .

Tarih: 5 Mayıs 2006, 19:09 - İp: 85.***.**7.38
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

flassv doğru diyor ben 1 senedir kullanyorum netlemede bende çok problem yaşıyorum . Bu olay diyafram değerini yüksek tutmanlada alakalı değil lens yuvadan oynadığı anda fotograf flu oluyor fakat bazı fotograflar aksine net çıkıyor diyafram değerini yüksek tutsan bile .Sonuç itibari ile özveri isteyen çalışmalarda bu lensi kullanmak bir nevi o çalışmayı çöpe atmak demek kesinlikle yeni ve kaliteli bir lens almak lazım canon 17-40 ve sigma 70-300 APO macro yu sana tavsiye edebilirim birde canonun 55mm lensi tabi bütçenin iyi olması gerek. Sevgiler...

Tarih: 6 Ağustos 2006, 00:52 - İp: 85.***.**3.40
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

18-55 ile çektiğim tüm resimler netleme olarak mükemmel derecede iyidir. Bizim buradaki forumlara değilde yurtdışındaki forumlara bakmanızı öneririm. 18-55 ile harika çalışmalar var. f/8-f/11 arasinda bu lens kenarları saymazsak 17-40L kadar iyi kalite verir.

Ben lesten çok makinene bakmanı öneririm. 350d lerde çok fazla önde ve arkada odaklama problemi mevcut. Bende 350d kullaniyorum ve elimdeki ve denediğim lenslerin çoğunda bunlar :
sigma 24-70 2.8 ex,
Canon 100mm 2.8 macro,
canon 70-200 4L,
Sigma 150mm 2.8 macro,
50mm 1.8 II

front focus problemi vardı. Focus olarak en güvendiğim ve en sorunsuz çalışan lensim Canon efs 10-22 ve meşhur kit lensi 18-55 dir.

Sorunun çözümüne gelince 350d nin netlik noktalarından en altta olanı kullanabilirsin. Bu netlemeyi biraz geri taşıyor ve nerdeyse benim problemimi çoğu lensle çözdü.
Sende en alt veya en üstteki nokta ile çekim yap ve duruma bir bak.

Şimdi makinen garantili ise ne uğraşacam veririm Erkayalar'a yaparlar diyebilirsin ama orasi öyle değil işte. Bir halt ettikleri yada edebildikleri yok. Ben verdim ordakiler zannedersem elini bile sürmeden makineyi bana tamam hallettik diye geri gönderdiler. O kadar sürede makinesiz kaldım. Valla artık fotorafçılık namına Türkiye sınırları içinden çöp almayacağım. Gider garantili mal alırsın garantisi hikaye, spot alırsın kullanılmış yada sorunlu mal verirler, heryerde üçkağıt var.

Tarih: 6 Ağustos 2006, 17:10 - İp: 85.***.**1.45
  • 1