notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

350d İle Macro

arkadaşlar canon 350d makinem ve 28-55mm lensim var.macro çekimi macro moduna getirip mi yapıyorsunuz yoksa manuel modda 55mm de,AF den MF ye alıp el ile odaklayarak mı yapıyorsunuz.hangiinden en iyi sonucu alırım.macro moduna getirdiğimde otomatik flaş açıyor ve ben flaş açsın istemiyorum.

Tarih: 22 Nisan 2006, 19:21 - İp: yok
notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

yaa arkadaşlar 50 kişi okumuşta hiçkimsenin bilgisi yok mu yani anlamadımki.soru o kadarda zor değil aslında macro çekimleri hangi modda yapmam gerek.manuel modda mı yoksa macro modunda mı macro modunda makine otomatik olarak flaşı açıyor bende flaş olsun istemiyorum.manuel modda Mf ye getirip el ile mi odaklamalıyım?

Tarih: 25 Nisan 2006, 11:31 - İp: 85.***.**5.219
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
bütük ihtimalle soruyu doğru yerde açmadığınız için cevap almadınız. Çekim teknikleri daha doğru olurdu.
Neyse, flaş istemiyorsanız, manuel modda çekim yapmalısınız. Bu makine ile ilgili, lensle değil. Odaklamaya gelince, genellikle macro çekimlerinde manuel odaklama tavsiye edilir, ama AF yeterli ise sorun yok. Eğer lensinizin yakınlaştırması yeterli değilse extension tube kullanın, zoom lenslerle iyi netice veriyor.

Tarih: 25 Nisan 2006, 15:28 - İp: 88.***.**4.52
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar
makro çekim için öncelikle makro bir lense ihtiyacınız var
lensinizde yanılmıyorsam odak uzaklığı 28-55 değilde 22-55 mm olması lazım.
makro fotograf için dediğim gibi makro bir lens gerekir sizin lensinizin kenarında yazan "makro" ifadesi en yakın çekim mesafesini belirten bir uyarıdır yoksa lensinizin kenarında makro yazıyorsa bu lens makro demek değildir
gerçek makro lensler 50 mm 100 mlm veya 150 mm gibi sabit odaklıdır yani zoom lenslerden makro olmaz.
kısaca makro fotograf için makro lens gerekir.bazılarının dediği gibi close-up mercekler ve uzatma tüplüri makro lens görevi görmez
selam ve sevgilerimle

Tarih: 1 Mayıs 2006, 21:49 - İp: 85.***.**8.61
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

en basit makro moduna geçmek ama makro lens yada uzatma tüpü kulnmandır
bu arda konuyu çekimteknikleri bölümüne taşıyorum orda daha çok cevap gelir.

Tarih: 5 Mayıs 2006, 19:31 - İp: 85.***.**7.38
  • 1