celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

Ufak Bir Nokta--dpi Konusunda

baskı dpi ve çözünürlükle alakalı forumda nerdeyse tüm yazıları okudum.

kaliteli baskı için 300Dpi baskı almak gerekir diye anladım..
ama kafama şu takıldı.
bendeki makine A75 180Dpi foto çekiyoo
benim bunu 300dpi ile bastımam bana ne kazandırır ki acaba??

max olarak
2048/180= 27 Cm
1536/180= 20,9Cm
yani 27*20 olarak görüntü alsam görüntüden bir sorun olurmu??

birde printerlarında standart bir dpi ları yok mu ki dpi ini biz belirliyoruz??

yani kısaca
2048*1536 çözünükle A75(180Dpi)
ile 1-2 metreden hoş gözükecek(yani çok bozuk gözükmeyecek)
bir baskı almak istesem kaça kaç ve kaçDpi ile baskı almak gerekir???*

Tarih: 13 Eylül 2005, 00:27 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle, mesajınızdaki bir konuyu düzeltmek gerekiyor. Makineniz 180 DPI çekmiyor. 2048*1536 pixel boyutlarında yani 3.1 megapixel fotoğraf çekiyor.

Aşağıdaki linkleri bir okuyun. Sorularınızın çoğuna cevap bulacağınızı umuyorum. Yine de anlaşılmayan bir nokta kalırsa buradan devam ederiz.

http://forum.netfotograf.com/scainer_printer.asp?msg_id=4235

http://forum.netfotograf.com/dijital_kompakt.asp?msg_id=3396

Tarih: 13 Eylül 2005, 08:47 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

o zaman şu şekilde sorayım..
bilgisayar ekranında 180dpi ile gözüken bir resim göze yeterince hoş gözüküyor..
acaba kağıda 150-180 dpi ile bastırılabilirmi..
ve bariz bir bozukluk ortaya cıkarmı???(1 metreden bakılsa)
kafama bunlar takılıyoo..

Tarih: 13 Eylül 2005, 10:23 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgisayar ekranında 180 dpi ile görünen dediğiniz fotoğraf 180 dpi değil 72-75 dpi ile gösteriliyor. Bir önceki mesajımdaki linklerin ilkinde anlatıldığı gibi, ortada 180 dpi lık bir fotoğraf yok. Sizin makineniz dpi bilgisine 180 diye bir değer atıyor durum bundan ibaret. Sizin ekranda gördüğünüz fotoğraf 72-75 dpi da gösteriliyor çünkü monitörünüzün limiti o kadar. DPI bir çıkış (output) birimidir, dolayısıyla işlenmemiş bir dijital fotoğrafta dpi bilgisi olamaz. 72 dpi ekranda kaliteli görünür ama 72 dpi ile baskı aldığınızda monitöre bakılan mesafeden bakıldığında aynı kaliteyi vermez. Aynı durum 180 dpi için de geçerli tabi. 180 dpi da baskı alınan bir fotoğraf çok yakından bakıldığında kayıplar belirli olsa da biraz uzaktan bakıldığında tatmin edici sonuç verir.

Uzun lafın kısası: Makineniz 3.1 MP fotoğraf çekmektedir. Bu boyutta bir fotoğraf sizin istediğiniz 27*20 ölçülerinde basıldığında *mecburen* 180 dpi ile basılmış olacaktır. Kalitesi tatminkar olurmu olmazmı bu kişiye göre değişir. Sizin için tatmimkar olan, bir başkası için tatminkar olmayabilir. Bu nedenle, kesinlikle tatminkar olur diyemiyorum ama kanımca olacaktır. Bu biraz da çektiğiniz fotoğrafın netlik ve doğru pozlanmış olmasına bağlı. En iyisi, görüntü kalitesi iyi olan bir fotoğrafınızı 27*20 ölçülerinde bastırtıp sonucu kendi gözlerinizle görmektir.

Tarih: 13 Eylül 2005, 11:12 - İp: yok
csnqva
csnqva (üye)
İstanbul / Firma

ocakli arkadaşın dediklerine katılıyorum dogru olan o ordaki sorun sizin çekimlerinizde değil monutörünüz dpi ayarlarının sınırlı olması.

ŞEN COLOR DİJİTAL BASKI LAB.

[email protected]

Tarih: 14 Eylül 2005, 23:47 - İp: yok
  • 1