fotofinal
fotofinal (üye)
İstanbul / Firma

Thermal Prınter’ların Geleceği

Herkezin aklında şu soru var.

THERMAL PRINTER 'LAR (BASKI MALİYETLERİNİDE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ZAMAN) MİNİLABLARIN YERİNİ NE ZAMAN ALACAK?

6 Ay , 1 Yıl , 2 Yıl ? Sizce ne zaman?

40-50 Bin Euro'ya Bir minilab alan fotoğrafçı bu verdiği bedeli sizce kaç yılda amorti edecek?

Bu soruların cevaplarını beraberce bulalım.

Tarih: 27 Ağustos 2007, 10:44 - İp: 85.***.**6.208
fototemel
fototemel (üye)
İstanbul / Firma

Benim fikrim,

Minilab'ı olmayan bir fotoğrafçının bu zamandan sonra yeni bir minilab alacağını düşünmüyorum. Çünkü 40-50 bin Euro yu bance 3-4 yılda çıkarabilir.

Ama ucuz ve kaliteli 10-15 bin Euro luk bir minilab olsa neden olmasın ki herkez alır. ve 1 yıl içinde kendini amorti eder diye düşünüyorum.

Ama yine de Thermaller hayatımıza iyiden iyiye girmiş durumda. 1-2 yıl içinde herşey termal olacak diye düşünüyorum.

Tarih: 27 Ağustos 2007, 11:06 - İp: 85.***.**6.208
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Termalin kalitesi çok düşük.Asla bir minilabı tutmaz..Ben böyle düşünüyorum.

Tarih: 30 Ağustos 2007, 10:33 - İp: 88.***.**7.120
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

termal baskının bazı minilablar hariç yerini tutamaz.amorti konusuna gelirsekki.buda fotografcıya göre degişir.1yıldaolabilir.daha fazlada..minilab almaktan korkmayın boşuna bir yatırım degil kesinlikle..

Tarih: 31 Ağustos 2007, 02:19 - İp: 88.***.**5.101
snapshot
snapshot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

duyduğuma göre 5 ila 10 sene içinde kimyasal banyo devri bitecek çünkü küresel ısınma ve atmosfere zararları malüm bu sebepten dolayıdırki 10 sene içinde herşey termal baskı ya döner fakat bu kalite ve sonuçlarla değil bu süreçte termal baskı kendini dahada geliştirecektir diye düşünüyorum...minilab devri bitmez diyenlere ise kalemle rutuş devri film devri mamiya devri de bitmez diyorduk bitiyormuş herşey geçici teknoloji nereye biz oraya mecburuz uygulamassak ekmeğimizden oluruz..saygılar...www.fotocevdet.com

bu arada mesajı yazdıktan sonra konuyu açan kişiye baktım ki tanıdık çıktı
slm lar salim abi ibrahim ben
böyle bir konu açtığına göre bir duyumlar aldın galiba
değişiklikler varsa haberimiz olsun...

#snapshot' tarafından 31.08.2007 17:16:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 17:13 - İp: 88.***.**8.238
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

"kimyasal devri bitecek" sözüyle şu söylenmek isteniyor; dökme banyo değil.. kartuş şeklinde banyolar kullanılacak.. fujinin kimyasalı yeni nesil noritsularda standart olarak sunuluyor zaten..

RGB ve CMYK hikayesini tekrar anlatıcam ama cansıkıcı şekilde aynı hikayeyi heryere yazmak zorunda kalıyorum.. RGB laser olamayan minilablar haricinde, gelecekte göreceğimiz tek cihaz; amatör işlere yönelik termaller olacak..

Tarih: 1 Eylül 2007, 10:39 - İp: 85.***.**8.23
  • 1