afantastica
afantastica (üye)
Hatay / Stüdyo Fotoğrafçısı

Stüdyo Fotoğrafçısı İçin Baskı Makinesi

Merhaba arkadaşlar. Siteye az önce üye oldum.
Ben 15 yıllık stüdyo fotoğrafçısıyım (düğün vb. şeyler çekiyorum). Vesikalıklar için bir yazıcım var. Diğer her şey için bir yer ile anlaşmışım.
15x21'e kadar, kendi işyerimde baskı yapabileceğim bir baskı makinesi istiyorum. Bu makinenin verdiği netice, anlaşmış olduğum büyük fotoğraf baskı laboratuarı ile aynı neticede olmalı. Yani, 15x21'e kadar olan hiçbir fotoğrafı işyerim dışında bastırmak zorunda kalmıyım.
Makine de çok çok pahalı olmamalı, baskı için sürekli yenilenmesi gereken aksesuar da aynı şekilde. Zaten fazla maliyetli olacaksa işyerimde baskı yapmak mantıklı olmaz. Maliyet, anlaştığım yer maliyeti ile aynı olmalı (Türkiye genelinde hemen hemen aynıdır diye sanıyorum).
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 2 Temmuz 2012, 16:02 - İp: 85.***.**3.205
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Termal baskı makinelerini öneririm.

Sony UP-DR serisinin baskı kalitesi çok iyi, Mitsubishi kâğıdı analog fotoğraf kâğıdı tadında baskı kalitesinde kâğıdı daha ucuz.

mürekkepliler için epson veya Canon MG düşünülebilir dayanıklı mürekkep olsada dolum yapılan kartuşla kafa tıkanmaları can sıkıyor.

#evrendemir' tarafından 03.07.2012 13:40:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2012, 19:07 - İp: 78.***.**0.1
yalvacyesilcam
yalvacyesilcam (üye)
Isparta / Stüdyo Fotoğrafçısı

uzun zamandır mürekkepli makinelerle çalışıyorum aslında kaliteli mürekkep kullandığın takdirde sorun çözülüyor size tavsiyem epson L800 adlı bir makine var epson yeni çıkarttı sayılır. bence baskı maliyetini sıkıntı etmezseniz ve makinaya alışabilirseniz en iyi sonuç olarak bu makineden çıkan resimleri göreceksiniz. Ben yaklaşık 5 yıldır mürekkepli sistemde çalıştım şu an elimde epson p 50 var davetiye 20x30 baskıya kadar her şeyi kendim yapıyorum tek sorun sadece biraz yavaş makinemde pigment mürekkep kullanıyorum dolan kartuş sistemiyle ve resimlerde solma olmuyor.

2 adet p 50 var pigment mürekkepli (dolan kartuş sistemi) amatör için ve davetiye için kullanıyorum. 50000 150.000 arası net baskı :D

1 adet rx 585 claria serisi mürekkeple kullanıyorum dolan kartuş
(bu seri mürekkeplerin dolan kartuş serisi olanlar soluyor) bu makineyide çıktı fotokopi vs için kullanıyorum

1 adet epson l800 alacağım ki elimde onunla basılmış fotoğraf örnekleri mevcut kesinlikle mükemmel gelin ve vsk lıklar için onu kullanacağım

yine elimde R1900 30x40 var onuda dolan kartuşla birlikte sadece çerçeveli reimler ve kısa vade kullanılacak posterler için kullanıyorum.

Nasıl oluyorda termallere falan para veriliyor anlamıyorum sedece hızlılar ama baskı maliyeti pahalı + kağıt boyutu küçük + makine pahalı ben sony up dr 150 kullandım makine 15000 baskıda kafası gitti .

size tek bişii söyliiim mesela 100 adet davetiyeyi 25 tl ye yapıyorum maliyetini sulu baskılar bile yakalayamıyor. soru ve görüşlernizi için mesaj atabilirsiniz yardımcı olurum ..

Tarih: 5 Temmuz 2012, 04:16 - İp: 95.***.**6.46
murtikan
murtikan (üye)
İstanbul / Amatör

pigment mürekkeple canlı fotoğraflar elde edemezsiniz. Pigment mürekkep daha dayanıklıdır, ama mat fotoğraflar basar canlı fotoğraflar için claria(dye) mürekkep kullanmalısınız. Zaten p50'nin orjinal kartuşlarında claria mürekkep vardır. clariaların (dye mürekkeplerin) solma probleminide gerçekten kaiteli fotoğraf kağıdı kullanarak aşabilirsiniz. Benim kullandığım en kaliteli fotoğraf kağıdı cescesorun sattığı 280 gr rovi premium parlak fotoğraf kağıtları. Bütün fotoğrafçı arkadaşlara tavsiye ederim cescesorun mürekkepleride iyidir ama kağıdı çok beğendim parlaklığı falan canon ultra seviyesinde

Tarih: 1 Ağustos 2012, 16:58 - İp: 88.***.**3.198
tutunajans
tutunajans (üye)
İzmir / Firma

sorununuzu ancak banyolu sistemle bir minilab alarak çözersiniz. 10x15 maliyet 8.2 kr 15x21 165 kr/adettir ancak bütçenize göre digital çeviricili yada original makina alabilirsiniz

Tarih: 23 Ekim 2012, 22:24 - İp: 5.***.**0.208
yalvacyesilcam
yalvacyesilcam (üye)
Isparta / Stüdyo Fotoğrafçısı

"sorununuzu ancak banyolu sistemle bir minilab alarak çözersiniz. 10x15 maliyet 8.2 kr 15x21 165 kr/adettir ancak bütçenize göre digital çeviricili yada original makina alabilirsiniz..."

Minilab bende isterim ama
1 şimdilik o kadar param yok.
2 maliyet vermişsiniz size tek kelime ile söyliiim 10x15 en iyi kalite kağıt + mürekkep dahil 100 Krş falan.
Davetiye için kullandığım kağıtta ise 0,03 Krş kağıt 0,01 0,05 Arası mürekkep maliyeti var. hatta İnsan resmi olmayan baskılarda Mürekkep 0.01 Krş a kadar düşüyor kağıt başı. Ama Doğru Fotoğraf Basılacaksa Minilablarla basılması gerek. Ama piyasa cacık olmuş. Minilabı olan bi havalarda İş yerim 60 yıllık bi iş yeri parası olup minilabla çalışıp piyasayı düşürenlerle işi bilmeyenlerle nasıl başa çıkılabilir. ? ? ??

Tarih: 28 Ekim 2012, 03:12 - İp: 95.***.**4.235
ziper
ziper (üye)
Sivas / Stüdyo Fotoğrafçısı

Epson p50, 2 tane px660 ve normal a4 baskılar için epson 7015(aşırı hızlı bi makina ), kupa puzzle baskıları içinde epson 1290 (10 yıllık makina) kullanıyorum.

bunları pigment ile kullanıyoruz. pigmentte Amatör baskı maliyeti 15 16 kuruştur. (ucuz kağıt kullanırsan dahada düşer 140 tanesi 7 TL olan kağıtlar var onlarda 10 kuruşa filan geliyor maliyet.)

makinalar yavaş makinalar vesikalık dahil bunlarda basıyoruz. Epson L800 olmasına gerek yok. al bi makina içine orjinal epson 70 ml mürekeblerini dök dök kullan. ( 70ml mürekkep tanesi 28 - 32 TL arası deiğişiyor)

makinaya 300 400 TL veriyorsun ve sürekli kullanırsan Tıkanma diye bir şey asla olmaz.

Fuji thermal ve Sony Thermal bizde kullandık sony nin kalitesi vasattı. 300 DPI ile baskı alıyordu Fuji ise 600 fark büyüktü. Kağıt Maliyeti 30 35 Kuruşu geçince sony 1000 TL ye elden çıkardık. Fuji ise halen çalışıyor. Sony nin bıçak merdanesindede bir sıkıntı var çabuk bozuluyor.

15x21 Minilab güzel bitane alman da çok iyi olur. en azından yazın Minilab açarsın kışın Epsoncu olursun..

Tarih: 2 Kasım 2012, 20:48 - İp: 78.***.**1.138
emrexfc
emrexfc (üye)
Ordu / Stüdyo Fotoğrafçısı

bende mürekkepli kullandım, evet mürekkepliler ucuz ama solmayanını bulamadım, fotoğraf çekmcede yada albumde durursa sorun yok,ama biyere asmaya gelmiyo hemen soluyor. termal iyi ama maliyet cok yuksek
maliyeti düşük olanlarda nerdeyse minilab fiyatına. ucuz dijitale donuşmuş minilabda ne kadar mantıklı. arıza yapma durumları nedir bilemiyoruz, kazandığımızı tamirine mi harcayacaz. pişman olma ihtimalide var, ama bi gerçek fotoğraf dediğin banyoyu görecek

Tarih: 24 Kasım 2012, 17:21 - İp: 95.***.**9.102
cihanguler
cihanguler (üye)
İstanbul / Firma

Sizlere DNP RX1 verelim.
1 adet makina RX1 + 3 Koli 10x15 ( 1 koli toplam 1400 adet baskı yapıyor)
3.000 TL'ye
Bütün banka kartlarına vade farksız taksit.
0 532 794 29 78

Tarih: 3 Ocak 2013, 12:19 - İp: 176.***.**7.5
ziper
ziper (üye)
Sivas / Stüdyo Fotoğrafçısı

yukarıki yorumumda l800 gerek yok gibi bi cahillik yapmışım kusra bakmayın nedenine geleyim.

l800 orjinal tanklı makina o tür makina zaten 250-300 TL (p50), 100 120 TL ye boş sürekli besleme sistemi alıyorsunuz + mürekkep 60 tl alıyorsunuz. sonuç 480 TL ve şimdi asıl olaya geleyim biz sürekli besleme sistemlerinde sürekli kartuş reseti vs. yapıyorz her kartuş bitiminde resetleriz makina kendi kendine kafa temizler otomatik olarak = mürekkep israfı 90 100 tane 10x15 baskıda bi ister bunu bazen temizliyim derken çizgilerin bir ikisi kaybolur bidaha kafa demizlersiniz sıkıntı üstüne sıkıntı yani. l800 de bu yok. orjinal mürekkeple makina kartuşla nasılsa sürekli beslemede de öyle.

l800 de fotoğraf uçmasıda yok. l800 mürekkebini başka makinaya koyarsak sürekli mürekkebi israf ederiz. bu iyi bişey değil. hele pahalı olan bi mürekkebi israf etmek hiç iyi değil.

Tarih: 9 Mart 2013, 00:22 - İp: 78.***.**0.237
murtikan
murtikan (üye)
İstanbul / Amatör

piyasada dolma direnci ve yüzey parlaklığı en yüksek kağıtlar olan 300 gr rovi premium serisi kağıtlardan ve mürekkeplerimizden ücretsiz numune isteyebilirsiniz bize ulaşın...

ERDEM DİGİTAL BASKI VE MAL.(cescesor fatih ana bayii)
0212 635 35 36
0535 280 93 38
[email protected]

Tarih: 18 Mart 2013, 14:40 - İp: 88.***.**5.36