gokhansal
gokhansal (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Baskısı

Merhaba
Arkadaşlar A4 ebatlarında fotoğraf baskısı yapmayı planlıyorum.
Nerelere ilan vermeliyim?
A4 baskı için düşündüğüm fiyat 2.5 YTL uyguymu acaba?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Teşekkürler..

Tarih: 5 Aralık 2008, 12:22 - İp: 88.***.**3.191
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

TeknoSA'da 15x21 baski 89 kurusa yapiliyor, KDV dahil. Seninki bunun iki kati buyuklukte olacak. Eger duz mantikla dusunecek olursak, KDV dahil 2.5 YTL sanki biraz pahali gibi gorunuyor. Ancak fiyatlandirmayi tabii ki "Deger bazli" (Value-based) ve "Rekabet bazli" (Competition-based) yapman lazim. Yani 15x21 baski yapacak yer cok rahat bulunabiliyor olabilir, dolayisiyla bu boyutlarda rekabet cok yogundur. Dogal olarak, millet fiyat kiracaktir. Ama senin yasadigin yerde 21x29 (A4) baski yapacak pek kimse yoksa ve bu boyda baskiya talebin de cok oldugunu dusunuyorsan, bu durumda 2.5 YTL ucuz bile kalir. Kuskusuz ki maliyetlerin de onemli ama, onu zaten hesapladigini ve buna gore 2.5 YTL seklinde bir fiyat olusturdugunu varsayiyorum.

Bence A4 baski yaptiracak olan kisiler topu topu 3-5 baski yaptirirlar. Daha "Ozel" fotoraflarini bu boyutta bastirirlar. Yani "Sundan 100 tane bas usta" demezler. Dolayisiyla adam 5 adet baskiya toplam 12.5 YTL vermekten pek de cekinmez. Kuvvetle muhtemeldir ki sanat fotografi, sevdigi kadinin/erkegin fotografi falan olacagi icin para ikinci planda kalacaktir diye dusunuyorum.

Ama sen yine de bana guvenip fiyat belirlemeye kalkisma, cunku bu benim bireysel dusuncem. Haksiz da olabilirim.

Kolay gelsin.

Tarih: 5 Aralık 2008, 18:55 - İp: 88.***.**0.144
gokhansal
gokhansal (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba
Arkadaşım cevap için teşekkürler. Benim için herkesin fikri önemlidir. Açıkcası ek gelir elde etmek için bu işe giriştim. Şuan arkadaşlarım baskı yaptırıyor.
Sz olsanız 10x15 , 13x18 ve 15x21 ebatlarındaki baskıları kaça bastırırsınız?
Fikirlerinize göre fiyat belirleyeceğim
Tekrar teşkkürler, İyi günler..

Tarih: 5 Aralık 2008, 20:00 - İp: 88.***.**5.28
cengizhan07
cengizhan07 (üye)
Kahramanmaraş / Firma

kendin bas 0,250

Tarih: 16 Aralık 2008, 04:21 - İp: 88.***.**9.143
konyafoto
konyafoto (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 3 Ekim 2009, 18:14 - İp: 88.***.**8.253
  • 1