eforx
eforx (üye)
İstanbul / Meraklı

Baskı-ekran Görüntüsü Tutarlılığı İçin

Arkadaşlar hepinize merhabalar
Başlıkta belirttiğim nedenden ötürü özellikle Photoshop rötuşlama işinde kullanmak amacıyla bir monitör arıyorum. Yaptığım araştırmada "Baskı-Ekran görüntüsü tutarlılığı" için %100 sRGB renk doğruluğu olan bir IPS monitör almam gerektiği sonucuna ulaştım. Doğru mudur?
Ayrıca bu işle ilgilenen tecrübeli kullanıcıların görüşü benim için çok daha muteber.
Bu amaçla kullandığınız bildiğiniz bir monitör tavsiyesinde bulunur musunuz? Amacım sizleri yönlendirmek değil ama "Asus PB238Q" modeli hakkında kendi sitesi dışında %100 sRGB doğruluğu verdiği bilgisine ulaştım ve pek güvenemiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 19 Ekim 2013, 09:58 - İp: 78.***.**3.40
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

renk doğruluğunun %100 olması teknik olarak mümkün değildir srgb ve adobe rgb olarak sayısal renk standartları vardır, bu renk standartlarının gerçeğe yakınlık oranları %80-%85 gibidir. Yani bu srgb renk aralığını %100 yakalayan iyi bi monitör en az %80 doğru rengi gösteriyor demektir tabi bu işinde usta birinin kalibrasyonu doğru ayarlamasıylada yakından alakalı. Aşağıda sana tavsiye edeceğim monitörler ile Asus PB238Q modeli renk doğruluğu bakımından kıyas edilemeyecek sınıflardadır zaten fiyatlar hemen bunu eleveriyor Piyasanın en çok tercih edilen, işinde en iyi olan markaları eizo ve nec'tir. kaç inç istiyorsun bilmiyorum ama örnek olarak şu iki monitörü tavsiye ederim resmi sitelerinde farklı boyutlarıda var. dikkat edeceğin husus CG serisi olmasıdır bunlar prof kalibrasyona sahibtir yoksa piyasada senin verdiğin modelde dahil onlarca markanın renk kalibrasyonlu birsürü ips modeli mevcut. EIZO ColorEdge CG241W yada NEC MultiSync P241W bunlar 24"tir

Tarih: 19 Ekim 2013, 17:28 - İp: 78.***.**8.102
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Vatan bilgisayara gidip, 23" yeni versiyon Ips Led monitörü 400 Tl ye alın.. veya Eizo'ya 2500 lira verin..

Seçim sizin, iki farklı stüdyoya 27" Asus önerdim, aldılar sesleri solukları çıkmıyo, kötü bişey olsa başımın etini yer dururlardı ...

Tarih: 19 Ekim 2013, 18:06 - İp: 94.***.**4.193
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Mete beyden sonra şunuda söylemeden geçemeyeceğim, profesyonel kullanacaksanız kalibrasyon sizin için çok önemliyse önerime bakınız, yoksa bedavaya birsürü para vermiş olursunuz. ben milyon tirajlarla baskı yapan büyük bir baskı tesisinde çalışıyorum çalışırken renkleri birebir görmek zorundayım ucuz yollu ipslerin ne kadar iyi reklamını yaparlarsa yapsınlar kalibrasyon konusunda iddia ettikleri sonucu asla ve kat'a veremediklerini baskı öncesi birimde tecrübe ettim ama renk derinliği keskinliği sizi sizden alır, çektiğiniz fotoğraflara bakmaya doyamazsınız o ayrı konu. Bu yüzden bence amatör fotoğrafçılar ucuz yolluda olsa mutlaka ips tipi monitörler kullanmalı

Tarih: 19 Ekim 2013, 19:09 - İp: 78.***.**8.102
eforx
eforx (üye)
İstanbul / Meraklı

Her ikinize de teşekkür ederim. Aslında fotoğraf ve baskıyla uğraşanların söz birliği etmişçesine imac almaları boşuna değil diye düşünüyorum. Eizo (performansına bu işi iyi bilenler kesinlikle bir şey demiyor benim hiç bir şey demem mümkün değil) fiyatıyla biraz da bu doğru adresi işaret ediyor bence... Elbette bunların hepsi bütçe meselesi. Şimdilik eldeki kısıtlı bütçem ile bunların hiç birisini yapamıyacağımdan, evde bu işler için yetersiz kalan Samsung 932GW ve BenQ FP202W monitörleri bir kenara bırakıp,
IPS monitör olarak PB238Q almayı düşünüyorum eğer bir itirazınız olmazsa
Tekrar teşekkür ederim...

Tarih: 19 Ekim 2013, 20:13 - İp: 46.***.**8.61
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

almayı düşündüğün asus hakkında pek iyi şeyler söyleyemeyeceğim, farklı açılardan baktığında (yukarı aşağı yada sağ sol açılar gibi) görüntüde rahatsız eden parlamalar ve morluklar oluşuyor biz bu monitörü 200 liralık monitörlerle kıyasladık düşün artık. Bence yerinde gör iyice bi incele ona göre kararını ver ve satıcıların sözlerine itibar etme! bu fiyatı hiç haketmeyen bi ekrandır, neyini övüyorlar anlamıyorum. Benim tavsiyem hemen hemen aynı fiyat aralığında olan NEC EA232WMi modelidir

#m.levent' tarafından 19.10.2013 23:22:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2013, 22:56 - İp: 82.***.**8.23
eforx
eforx (üye)
İstanbul / Meraklı

Satıcıların övdüğü önerdiği bir model değil tavsiyeyi başka forumlardan üç ayrı kişiden aldım. biri yabancı bir siteydi. vatanda bu monitör yerine AH-IPS panele sahip MX239 ve MX279 gibi modelleri öneriyorlar. peynir ekmek gibi satan dizayn olarak genele hitap eden jan janlı modeller bunlar. ancak kullanıcılardan fotoğraf işleyenler pek olumlu yaklaşmıyorlardı.ve bu modeli de pek tanımıyorlar aslında...
neyse uzatmayayım ben bu monitörü az önce aldım eve getirdim. fotoğraf işiyle profesyonel olarak uğraşan kardeşimle inceledik (photoshop ve lightroom ile) ve ikimizde çok beğendik. kardeşimde apple imac ısrarından vazgeçti: "monitörün iyi artık mac mini alır öyle yoluna devam edersin" dedi sonunda. bütçesi dar olan arkadaşlara bende tavsiye ederim.
Bu arada NEC EA232WM kodelini de fiyat olarak merak ettiğimden az önce aradım ama
teknofiyat, cimri, ucuzu ve akakce.com sitelerinde bulamadım. tavsiyeniz ve bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.

#eforx' tarafından 08.11.2013 03:22:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2013, 00:36 - İp: 78.***.**6.168
eforx
eforx (üye)
İstanbul / Meraklı

hafta içi baskı işini yaptırdığımız yerden bir renk ıskalasını jpeg halinde üzerinde oynama yapmadan baskı alıp. JPEG ile baskı sonucunu karşılaştırarak monitör kalibrasyonunu gözden geçireceğiz. ancak görüntüsü iyi gerçekten. ps ve lg ile yapılan en ufak oynama görüntüde hemen hissediliyor. eski monitörlerim gibi değil kesinlikle..

Tarih: 20 Ekim 2013, 01:36 - İp: 78.***.**5.106
  • 1