shadow55
shadow55 (üye)
Samsun / Firma

Baskı Cihazı Öneri

Merhabalar, ustalar yeni bir iş yeri açacağız vesikalık salon baskı ve telefonlardan anlık baskı alabileceğim bir makina araştırıyorum kalitesi iyi olsun istiyorum, konularda ufak araştırmalar yaptım Fuji frontier S DX100 ve EPSON D700 u çok tutanlar var peki daha üst modelleri çıktı mı veya bu iki cihazdan hangisi işimi görür. teşekkürler

Tarih: 24 Haziran 2019, 02:36 - İp: 88.***.**0.132
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

https://www.burla.com/fotograf/urunler/minilablar/inkjet/130-epson-surelab-sl-d3000-dr

başka cihaz var mı... var.. linkteki...

başlangıç için dx100 veya d700 dahi fazla..

epson L805 le başlayın, yetmezse, bahsettiğiniz makinelere yönelirsiniz.

cesaret kırıcı olmak istemiyorum, ama doğru sektöre mi, zaman ve para harcayacaksınız.

Tarih: 27 Haziran 2019, 19:22 - İp: 95.***.**7.51
shadow55
shadow55 (üye)
Samsun / Firma

Hocam l850 vesikalık için yeter mi dersin dersin kalitesi nasıl Ve resmî daireler de sorun çıkartmaz değil mi

Tarih: 7 Temmuz 2019, 20:29 - İp: 5.***.**8.97
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kullanılacak inkjet kağıtlar, sorun çıkarmaz..

Eskiden termal yazıcıların kağıdı mühür tutmadığı için sorun olacağı söyleniyordu.. Anca artı ksoğuk damga kullanıldığı için onlardan yana da sorun yok...

Tarih: 10 Ağustos 2019, 17:33 - İp: 95.***.**7.44
cem123
cem123 (üye)
İstanbul / Firma

Başlık eski, siz muhtemelen ihtiyacınız olan makineyi almışsınızdır, Mete bey de zaten çok güzel açıklamış durumu, ben hazır böyle bir başlık varken bundan sonrası için merak edenlere yönelik güncel bilgileri paylaşayım. Fuji DX100 zaten Epson tarafından üretilmiş bir makinedir. Bir sene sonra Epson aynı makineyi, bazı ufak düzeltmelerle D700 adı altında piyasaya sürmüştür. Dolayısıyla D700'ün daha iyi bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Fuji daha sonra DE100 ile bir atak yaptı ancak D700'ün popülaritesini yakalayamadı. Bu sene de zaten D700'ün bir üst modeli olan D870 çıktı piyasaya. Bu makinelerin çok iyi oldukları gerçeğinin yanı sıra, baskı maliyetlerinin minilab ve termal yazıcılara kıyasla çok yüksek olduğunu bilmeniz gerekiyor(5 katı diyebilirim). Gerçekten randıman alabilmeniz ve makinenizin uzun ömürlü olması için de orijinal kağıt ve mürekkep kullanmanız gerekiyor, mesleğe yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Öte yandan L805, bu makinelerle teknik olarak kıyaslamak yanlış olsa da senelerdir fotoğrafçıların süblimasyon baskılarından amatör baskılarına kadar geniş bir alanda kullandığı makine, fiyatı ve baskı maliyeti de uygun. Hem D700 hem de L805 sahibi olarak konuşuyorum. İyi baskıya iyi para ödemek isteyen bir müşteri portföyünüz varsa, 2020 senesi için konuşuyorum, Epson D870 almanız gereken makine(20x30 cm'e kadar baskı yapacağınızı varsayıyorum). Epson, Fuji ya da Canon gibi markaların aksine bir yandan fotoğrafçılığın diğer alanlarında faaliyet gösterirken ara sıra da baskı makinesi üreten bir firma değil; sadece baskı işine yoğunlaşmış bir firma, dolayısıyla paranın satın alabileceği en iyi makineleri üretiyorlar. Bütün AR-GE bu yönde Epson'da. Ancak şu da bir gerçek, Epson'da bile can sıkıcı durumlar oluşabiliyor. D870'de bu durumu iyiden iyide düzelttiklerini biliyoruz, ancak D700 için konuşuyorum, yazıcı kafası ömürleri kısa. 2 sene garanti kapsamında ücretsiz kafa değişimi yapıyorlar, ancak 2 seneden sonra bu masraf size ait. 10.000 baskıda da kafa ömrü tükenebilir, kafanız 100.000 baskı da yapabilir, ancak beklemediğiniz bir anda size 500 Euro + KDV'lik bir kafa masrafı çıkabiliyor. Ben garanti kapsamında bir kere kafa değiştirdim, garantisi bitmek üzere, bundan sonraki muhtemelen cebimden çıkacak. Elbette tedarikçilerin stok tutmama alışkanlığı malum, size "abi depoda kafa yok, sipariş edeceğiz 2 haftaya gelecek" de diyebilirler. Benim şansıma bir tane sıfır kafa bulundu, 4 farklı tedarikçi gezilerek. Mümkünse makineyi alırken 1-2 kafa da ekstra olarak almak lazım yedek tutmak için. Bir dikkat edilmesi gereken konu da, Epson'a ait Order Controller diye bir program var. Bu programın da fiyatı 500 Euro + KDV normalde, İnternet üzerinden bulup indirebileceğiniz, korsan olarak kullanabileceğiniz bir program değil ve ciddi anlamda iş yükünüzü hafifleten ve iş akışınızı hızlandıran bir yazılım. Böyle irili ufaklı ıvır zıvır bir sürü detay var.

Tarih: 19 Haziran 2020, 15:28 - İp: 95.***.**1.216
  • 1