korfez41
korfez41 (üye)
Kocaeli / Amatör

30x40

meraba,

canon powershot a420 makinam var ve bastırmak istedigim 2272x1704 boyutunda da bi foto var elimde. ben bunu bastırmak istiyorum. fotografcılara gttim sordum 5-7ytl arası bi fiyat solediler. ben yeniyim ve daha once hiç digital makinadan baskı yaptırmadım. ancak gecen arkadasımda digital baskıları gordum renkler falan cok acayipti. kontrastı falan cok bozuk geldi. normal filmli makinalardaki yumusaklık yoktu yani acaba bende bole bi baskı yaptırırsam aynı sey başıma gelirmi? fotografı cok onemli yere vercem. cok guzel olması gerekiyo. normal kaliteli bi baskıyı nasıl yapabilirim. pc ekranındaki gibi cıkartabilirmiyim cok tesekkur ederim şimdiden

Tarih: 13 Ekim 2006, 12:37 - İp: 212.***.**2.133
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

30x40 ebatdaki fotoğrafa zaten çok yakından bakmayacağınız için detayda dağılma problemi olmayacaktır (bahsettiğiniz çözünürlükte)

iyi bir laboratuar hizmeti veren stüdyoya giderseniz ekrandaki görüntünün aynısına kavuşursunuz..

arkadaşınızda gördüğünüz baskıların nedeni olarak; düşük çözünürlük ve ucuz tip dijital makine ile çekim yapıldığını tahmin ediyorum..

Örneğin... cep telefonu ile çekilmiş fotoğrafları, büyütmek isteyen müşterilerime; "önce 10x15 baskıyı görün, ondan sonra büyütmeye karar verin" diyorum.. böylelikle hayal kırıklığının önüne geçmiş oluyorum...

Tarih: 13 Ekim 2006, 13:22 - İp: 85.***.**1.148
magenta_06
magenta_06 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

bence filme çekmen senin için daha iyi olur bunun içinde laika film değilde rol film kullanan bir makine ile çekim yaparsan daha iyi olur mesela mamiya gibi bir makine ile çekim yapabilirsin dijitalde film kalitesini bulamazsın

Tarih: 13 Ekim 2006, 14:22 - İp: 88.***.**9.78
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

siz önce bir adet 10x15 baskı yaptırın görün ondan sonra 30x40 bastırın bence ve öncelikle 30x40 baskı yaptıracağınız makineler noritsu ve fujı olmalı bilginiz olsun çünkü digital baskıda en iyi baskıyı bu iki makine vermektedi bilginiz olsun

Tarih: 20 Ekim 2006, 13:49 - İp: 85.***.**1.229
  • 1