dilanerdem
dilanerdem (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit Yardım

dün akşam makinemle (12xp) fotoğraf çekiyodum ve vizör karardı. sonra da düzelmedi. nedeni ne olabilir? ve düzelir mi :/

Tarih: 24 Ocak 2012, 19:13 - İp: 78.***.**4.153
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lensi cıkarmadan içine bakın. diyafram kapalıysa pim takılı kalmıstır. degilse lensi cıkarın, ayna yukarıda takılı kalmıs olabilir.

Tarih: 25 Ocak 2012, 12:44 - İp: 78.***.**7.226
dilanerdem
dilanerdem (üye)
İstanbul / Amatör

lensi çıkardım taktm düzeldi. teşekkürler son bir şey daha. lensin metre ayarı bozuldu netleme yapaıyorum. netleme bileziği dönüyor ama yalama olmuş :/ onu yaptırma şansım var mı yani düzelr mi? ona göre yeni bir tane alayım

Tarih: 25 Ocak 2012, 21:41 - İp: 85.***.**0.125
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Hevesinizi kırmak istemem ama(bunu 3 filmli makinesi olan birisi olarak söylüyorum) analog fotoğrafçılık bitti bitiyot nerdeyse.Dün,çektiğim bir makara filmi bu işi yapan bir kaç fotoğrafçıdan birine götürdüm.Fotoğraflar fena değiller ama elimdeki basit kompakt makinenin fotoğrafları bile 8sonuç olarak) daha iyidir.Çünkü; filmin sonuçları üzerinde bir çok etmen etkili.Bu etmenlerden birinde sorun çıkarsa fotoğrafta istenen sonucu yaklayamıyorsunuz.Ama dijital pek öyle değil.Film makinede tozlana biliyor,film makinede uzun kalınca ya da uygun şartlarda saklanmaza zarar görebiliyor.Fotoğrafçı banyo ve baskı sürecinde titiz davranmazsa sonuçlar kalitesiz olabiliyor.Mesela bayat banyonun fotoğraf kalitesini düşürdüğünü duymuştum.Artık siyah beyaz filmleri de banyo etmiyorlarmış...

Tarih: 26 Ocak 2012, 01:24 - İp: 78.***.**4.88
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alın ufak bir tornavida, sokun lensi, içeride bilezigi tutan vidalar var onları sıkıp aynen geri kapatın. ben elimdeki kurma mekanizması bozuk zeniti tamamıyle sokup geri taktım, (16 yasındayken) fotograf cekmeye de oyle basladım.
lensini kac kere sokup topladıgımı hatırlamıyorum bile (sıkıntıdan)

kurcalamaktan korkmayın.

Tarih: 26 Ocak 2012, 04:12 - İp: 176.***.**2.172
dilanerdem
dilanerdem (üye)
İstanbul / Amatör

çok beceriksizim sanırım hiç beceremedim. bilezikler bi elimde lens bi elimde kaldım öyle. ben bir şeyleri kırmada parçalamadan bunu yaptırayım da yaptırabileceğim yer biliyor musunuz

Tarih: 27 Ocak 2012, 16:40 - İp: 78.***.**1.142
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

istanbuldaysanız sirkeciye gidin, fotograf makinesi tamircileri o taraflarda

Tarih: 27 Ocak 2012, 16:50 - İp: 176.***.**2.172
maksimov
maksimov (üye)
Edirne / Meraklı

mustafa özdağ dediği gibi edirnenin bi kasabasında olmamdan dolayı bende film bulamıyorum bi yerde film buldum onlar da sene de yirmi adet falan satıyormuş yanlış zaman.kodak firmasının da iflası ile de süreç hizlanacak hernekadar kodak ürün ve hizmet tedarikin de sıkıntı olmayacağını bildirse de...

Tarih: 29 Ocak 2012, 00:54 - İp: 85.***.**0.111
  • 1