oguzakkus
oguzakkus (üye)
Antalya / Amatör

Zenit Ttl Hakkında Aydınlanmak İstiyorum

Merhaba arkadaşlar bodrumda yağ kir içinde zavallı bir zenit ttl buldum ve onu hayata dondurdum fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Saatçide bi pil taktırdım fakat neresinden ışık vb. bişe gelicek taktığım pil ne işe yarar hiçbir fikrim yok sizden ail yardım istiyorum çok heyecanlıyım suan fotograf çekmek istiyorum

Tarih: 8 Eylül 2012, 00:12 - İp: 188.***.**3.129
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Önce film koyma kapağını (arka kapak) açarak farklı enstantane durumlarında (1/30, 1/60, 1/125, 1/250 ve B gibi) perdenin açılıp açılmadığını kontrol edin. "B" de deklanşöre basarsanız perde açılır, bırakırsanız kapanır. Perdenin açılıp kapanma süreleri o sayılarla orantılı mı, yaklaşık da olsa bunu gözleyin. Objektifinizi bir objektif temizleme solusyonu ve kağıdı kullanarak iyice temizleyin. Diyafram bileziğini, ASA ayar düğmesini kontrol edin. İşlev yapıyormu? Sanırım bu makinenin deklanşörü mekaniktir. Pilsiz de çalışır. Ama pil olmadan makinenin ışık ölçeri çalışmaz. Eğer içindeki ibre ensantane veya diyafram ayarları değiştiğinde oynuyor ve hareket ediyorsa pil işlev yapıyor diyebiliriz. Bunları bu makine hakkında aklımda kalanlara göre yazıyorum. Halen elinde bu makineden bulunan arkadaşlar belki daha ayrıntılı bilgi verebilirler. Selamlar.

Tarih: 8 Eylül 2012, 14:21 - İp: 78.***.**7.77
oguzakkus
oguzakkus (üye)
Antalya / Amatör

Stumer teşekkur ederim yazdıkların için..
bugun bi film taktırdım ve çekmeye başladım tek tek not alıyorum ayarlarını henuz film bitmedi banyo ettirdikten sonra burda paylaşıcam ilk çekimlerimi notlarıyla birlikte. merak ettğim bişey var vizörden gördüğüm ışıktamı geçer filme görüntü pozometre kullanmadım ibre dediğiniz seyi keşfedemedim birtürlü vizorden bakılınca sağ altta siyah bir çizgi var ama omu pek emin değilim

#oguzakkus' tarafından 09.09.2012 00:07:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2012, 21:30 - İp: 188.***.**3.129
oguzakkus
oguzakkus (üye)
Antalya / Amatör

Hiçmi kullanan yok arkadaşlar bu makineyi lutfen yardım edin.

Tarih: 9 Eylül 2012, 14:33 - İp: 188.***.**2.238
fotoferdi
fotoferdi (üye)
İstanbul / Firma

Bulduğun makina eskilerin en sağlam en mükemel ve Fiyatı ile öğrencilerin en gözde makinalarından biriydi öncelikle Enstantene ve diafram kullanımını öğrenmen gerekiyor ( bilmediğini var sayarak söylüyorum)

Çekim ayarları bu şekilde olmalı gündüz güneşli, bulutlu, gölgede vs.

Tarih: 15 Eylül 2012, 11:27 - İp: 88.***.**7.99
  • 1