cavalera
cavalera (üye)
Yurtdışı / Amatör

Zenit Ttl Hakkında

Merhabalar

1981 yılına ait Zenit TTL model bir makine sahibiyim ve analog fotoğraf makineleri hakkında fazla bir bilgi sahibi değilim. Ozellikle yeni başlayan birisi olarak makinem hakkında beni aydınlatabilecek bilgiye sahip olan akadaşlar yardım ederlerse sevinirim. (makinenin özellikleri, ayarları v.d.)

Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 27 Mayıs 2007, 21:50 - İp: 83.***.**1.228
keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Selam.Ben yıllarca Zenıt ET kulandım.Bir kaç gündür açtığınız konuya TTL kullanıcılarından yanıt yazan olmadığını görünce yazmaya karar verdim.
Objektifden vizörlü.değiştirilebilir objektifli yeni başlayanlar için iyi ama ilk başta alışıncaya kadar biraz zorlanabilecekleri türden bir makine.
Ne kadar yeni başladığınızı bilmediğim için neler yazabiliceğimi de tam kestirmek zor.
Makinenin değiştirilebilir ayarları.:Flaşın hemen sağında enstantane(500,250,125,60,30X,B)seçenekleriyle.Objektifin üstünde kasaya yakın halkada diyafram(16 dan 2 ye)Ve de netleme objektifden ayarlanmakta.
Ben ilk başlarda makinemin pozometresinden çok faydalanmıştım.Diyafram ve enstantane ayarları için.Ancak internetdeki fotoğraflarında TTL nin pozometresini göremedim.Objektif aralığı da 58-2 olarak gördüm.Benim de kullanırken şikayetim en geniş açısının bile dar olması.Sizin açınızdan gereksiz şeyler de yazmış olabilirim.Sorularınıza göre hareket edebilirim.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 23:57 - İp: 85.***.**4.173
kutaysenel
kutaysenel (üye)
İstanbul / Meraklı

bende zenit ttl kullanıyorum ne bilmek istiyorsan sora bilrsin iz tamir hakkında ufak ip uçlarıda verebilirm

Tarih: 7 Aralık 2007, 23:35 - İp: 85.***.**5.112
kampey
kampey (üye)
Bursa / Amatör

ben TTL ile 12Xp arasında farkları bilmek istiyorum.

Tarih: 11 Aralık 2007, 12:02 - İp: 88.***.**2.84
saygn
saygn (üye)
İstanbul / Meraklı

ben 15 yaşındayım ve bi hobi olarak ilgileniyorum bendede zenit ttl var ve nasıl kullanabileceğim hakkında pek fikrim yok yardım edermisiniz?

Tarih: 8 Kasım 2009, 12:29 - İp: 78.***.**0.234
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

saygn magdem yeni basloyorsun sana yardimci olak lazim fotografciligi sevebilmen icin... ozelden yaz yardimci olurum cook uzun uzun konusaibliriz cunki zenit ttl hakkinda...

Tarih: 9 Kasım 2009, 00:02 - İp: 78.***.**1.219
ersintora
ersintora (üye)
Adana / Amatör

bende de Zenit TTL var ve acil satmak istiyorum kaça satabilirim acaba?

Tarih: 29 Temmuz 2010, 16:37 - İp: 78.***.**9.159
istanbul_f
istanbul_f (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 29 Temmuz 2010, 21:46 - İp: 94.***.**3.52
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Istanbul_f;
yanlış ve anlamsız şeyler yazıp duruyorsunuz. Başı da yanlış, sonu da

"ZENITH TTL 1979 da MONREAL olimpiyatları için yapıldı "
Hayır Zenit-ttl 1977 de yapıldı, olimpiyatla bir ilgisi yok

"ZENIT E ve ZENIT TTL ZENITH SPORT dan dahaa kaitelidir"
zenit sport diye bir makine yok.

"ZENİTH TTL Objektif olarak KIEW 80 den daha kalitelidir".
Zenit ttl bir slr makine, kiev 80 ise orta format, hasselblad bayonetli.
her ikisi de sabit mercekli değil, kangi objketiften bahsediyorsunuz ?
Zenit geleneksel olarak Helios-44 objektifle gelir, öyle aman aman bir objektif değil, ucuz bir zeiss biotar taklidi lens. Orta format lenslerin yanında sözü edilmez.

Bir takım makine isimleri yazıp
"MAVİ OBJEKTİF kullanırlar
KESKİN SİYAH BEYAZ çekerler
KONTRASTLARI çok derindir
EN İYİ gri ton veren makinalardır "

Tümden anlamsız sözler. Keskinlik, kontrast gri tonlar... Bunların analog bir makine ile uzak yakın alakası yok, seçilen lens ve filmle ilgili şeyler.

"Zenith Fotoğraflarını www.istanbulda.com adresinde görebilirsiniz "

evet sadede gelirsek, konunun özü bu, sitenize bakılsın diye laf kalabalığı yapıyorsunuz.

Lütfen forumları kirletmeye bir son verin.

Tarih: 30 Temmuz 2010, 13:36 - İp: 78.***.**1.20
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Vayonet???

Tarih: 6 Kasım 2010, 00:29 - İp: 92.***.**7.215
zeynay
zeynay (üye)
Eskişehir / Amatör

Bende yeni zenit ttl aldım ama nasıl kullanıcağım konusunda pek fazla fikim yok makinanın çekim özellikleriyle ve kullanımı hakkında birlgi verirseniz sevinirim.Teişekkürler

Tarih: 23 Temmuz 2011, 14:06 - İp: 88.***.**2.37