s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

Zenit Et İle İlk Karelerim

Arkadaşlar Zenit ET makinam ile ilk 36'lık filmimi bitirmiş bulunuyorum.İnanın analog çekimin keyfi bambaşka.Hele bir de Zenit ile çalışmışsanız bunun keyfi dha da başka oluyor.Kullandığım film KODAK 200ASA arkadaşlar.Genellikle çekimleri f:2 de çektim.Burada sadece bir kaçını paylaşıyorum sizinle.Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

#s.memo' tarafından 04.11.2010 22:31:06 tarihinde düzenlendi.

#s.memo' tarafından 04.11.2010 22:38:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Kasım 2010, 22:23 - İp: 85.***.**7.157
sineld
sineld (üye)
Bursa / Amatör

200 yerine 100 asa kullansaydın fotoğraflarında patlamalar yerlerini daha doygun renklere bırakacaktı. ellerine sağlık

Tarih: 5 Kasım 2010, 10:15 - İp: 81.***.**1.83
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

2. , 5. ve 6. fotolar az pozlanmış. Bu pozların kötü gözükmesinin sebebi ISO200'den ziyade çekim anında az pozlanması, sonradan renk açılmaya çalışılınca (siz mi yaptınız yoksa stüdyo mu bilemiyorum), böyle bulanık bir görüntü ortaya çıkmış.

Resimlerin tümü kötü taranmış (en azından 6MP iyi olurdu) bu durum özellikle eğik keskin kenarlarda jaggy yani "merdiven" şeklinde kendini belli ediyor.

Kodak'ın renklerini sevmiyorum. Özellikle 3. pozda çok belli, kahverengi kırmızıya çalıyor, 1. pozda ise yeşil olması gerektiği gibi derin bir yeşil değil. Tabii bu benim tamamen öznel kendi yargım. Bu renkler hoşunuza gidiyorsa Kodak'la devam edin. Ama en azından bir kere Fuji'yi deneyin.

Stüdyo seçerken ellerindeki makinanın ne olduğunu, kaç MP ile tarattıklarını falan sormayı ihmal etmeyin Mesela benim stüdyo Noritsu 3300 ile çalışıyor gayet iyi iş çıkarıyor. Stüdyo personelinin kalitesi de önemli, bazı stüdyolar 50-60bin Euroluk makinaları dükkanlarına koyarken gözlerini kırpmıyorlar, ama makinanın hakkını verecek kadar işlerini öğrenmeyi ihmal ediyorlar, zaten bunların genel müşteri portföyü de kaliteden bihaber olduğu için 20 yıl 30 yıl aynı kalitesizlikte işlerini yürütmeye devam edebiliyorlar. Kıl, uyuz titiz müşteri portföyü olan stüdyoyu tercih edin, aynı şekilde kıllık, uyuzluk, titizlik yapmayı da ihmal etmeyin

Film alırken son kullanma tarihini kontrol edin, iş hacmi yüksek kaliteli stüdyo tercih edin. İş hacminin yüksek olması bayat banyo malzemesi ihtimalini elimine edecektir.

Tarih: 5 Kasım 2010, 11:19 - İp: 78.***.**8.242
s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

mutlaka fuji yi deneyeceğim.ancak negatifleri kendim yıkayamıyorum.bir studyoya vermek zorundayım.6mp taramayı mutlaka belirteceğim.her türlü öneriye açığım.ama malesef stüdyo işlemlerine pek müdahale edemiyorum.

bunun yanında az pozlanmış fotoların böyle olmasaının sebebi kapalı mekanda hem de akşam çekilmiş olması.makina üstündeki pozometre ne diyorsa birazda ona uymaya çalıştım.zaten bu 36'lık birazda makinayı öğrenmek için kullandığım bir film di.

#s.memo' tarafından 05.11.2010 11:47:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2010, 11:35 - İp: 88.***.**1.176
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben zaten stüdyoya müdahale edin demiyorum. Madem Ankara'dasınız yani pekçok seçeneğiniz var, tek tek aramaya başlayın illa birgün doğru stüdyoyu bulursunuz. Şimdikinin işçiliği geçekten kötü.

Şu forum başlılığını 8, 9 ve 12. sayfalarına bakarsanız stüdyolar arasındaki farkı açıkça göreceksiniz:

Kral çıplak mı ? http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=43493

#antika' tarafından 05.11.2010 11:50:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2010, 11:49 - İp: 78.***.**8.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

antika merhaba,

Hazır konusu geçmişken buradan sorayım, yeni konu açmayayım. 6mp taramayı mantıklı bir fiyata nerede yaptırıyorsun? Ben eskiden Şehremini'de bir yerde yaptırıyordum, çok da iyiydi, sonra el değiştirdi falan bitti o iş. Şimdi Sirkeci Kristal fotoda yaptırıyorum her işi. Kargo ile filmleri gönderip kargo ile geri alıyorum. Ancak orada standart taramayı 1818 x 1228 pixel yani 2.2mp yapıyorlar (10x15 cm baskı için) Daha yüksek çözünürlükle tarama da yapıyorlar ama fiyat da çok uygun olmayan yerlere doğru çıkıyor.

Sirkeci'de ya da kargo ile doğru düzgün çalışmayı becerebilen başka bir yerde mantıklı fiyata 6mp tarama yapan yer önerebilir misin? Aynı zamanda bu mekanın dia ve siyah beyaz banyo da yapan bir yer olması benim için çok önemli.

Şimdiden teşekkürler.

Not: Mantıklı fiyat = Kristal fiyatları + en fazla %10

Tarih: 5 Kasım 2010, 14:31 - İp: 193.***.**7.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kristal'in fiyatları nedir bilmiyorum. Ben Kadıkö- Ziverbey'de negatif filmi banyo+CD şeklinde 7.50 TL'ye yaptırıyorum :

http://sanlifoto.com

Maalesef Dia veya SB çalışmıyorlar, çünkü film olayının hacmi o kadar azalmışki C40'ın bile banyosunu bayatlatmamayı zor becerdiklerini söylüyorlar. Başka yerde banyo ettirirsen tarıyorlar ama pahalıya gelir. SanlıFoto taramayı hep 6MP'den yapıyor. (Diğerleri tarayıcı desteklerken neden kısarlar anlamam)

Hayatımda bir kere dia banyosu yaptırdım, 1.5 sene önce, Beiktaş'ta GoldColor'a :

http://www.goldcolorcopy.com

Banyoları çok iyi ama taramaları berbattı, üstelik ucuz da değiller. Filmi SanlıFoto'da bir daha taratmak zorunda kaldım, o işten bayağı zarar ettim, bir daha da Dia işine girmem.

Tarih: 5 Kasım 2010, 15:02 - İp: 78.***.**8.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Sağolasın antika..

Kristal fiyatları şöyle:
Renkli negatif banyo: 2.5 TL
S&B banyo: 5 TL
Dia Banyo: 6 TL

standart tarama: 3.5 TL

Daha yüksek tarama istersen, onu megapixel cinsinden değil cm cinsinden söylüyorlar (!!!)
15x21 tarama = 7.5 TL
20x30 tarama = 12.5 TL
26x38 tarama = 15 TL

Aslında evde Canoscan 8800F tarayıcı var ama, derli toplu bir tarama yaptığımda bir makara 90 dk sürüyor. Kalkıp da 3-5 makara taramaya kalktığımda evde "ahenk" kalmıyor elbette..

Bir de çok hızlı ve 5mp taradığını iddia eden aşağıdaki gibi aletler var.

http://cgi.ebay.com/Wolverine-F2D200-35mm-Film-Scanner-2-4-LCD-Display-/230516822115?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35abdf9063

http://cgi.ebay.com/NEW-Digital-Film-35mm-Negatives-Slides-Scanner-FS1200-/270658472812?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f04808b6c

http://cgi.ebay.com/New-FS1200-Digital-Film-35mm-Negatives-Slides-Scanner-/280581868384?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4153fb8b60

http://cgi.ebay.com/NEW-Digital-Film-35mm-Negatives-Slides-Scanner-FS1000-/280581544410?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4153f699da

http://cgi.ebay.com/Innovative-Technology-Scanner-35mm-Film-Photos-/130446121994?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e5f31dc0a

http://cgi.ebay.com/35mm-Film-Slide-Digital-Converter-Wolverine-Scanner-/370341630904?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item563a14d3b8

Bunlar hakkında bilgisi olan çıkar mı acaba? Gerçi cevabı ben de az çok tahmin ediyorum ama (bu kadar ucuza bu işler oluyor olsaydı bilmem ne kadarlık tarayıcılara ne gerek olurdu...), ne bileyim bir umut.

Valla şu tarama işi deli etti beni. Ya Kristal gibi pek çok yerin 2.2mp standart taramasına razı olacam, ya da evde 8-10 saat film tarayacam. Ufff...

Zaten evde film banyosu ahenk kaçırdığı için yapamıyorum fazlaca.. Komple outsource ediyoruz işi ondan da verim alamıyoruz...

Neyse, bulacam bir çare..

Tarih: 5 Kasım 2010, 18:30 - İp: 92.***.**7.215
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-Valla şu tarama işi deli etti beni.

-al benden de o kadar...15-20 yıllık negatifler taranmayı bekliyor...tarayıcılar hakkında pek bilgi yok...sadece "Canonlar iyidir, Epsonlar iyidir" diyenler var...iyi de, hangisi?...............

Tarih: 5 Kasım 2010, 19:37 - İp: 78.***.**1.143
s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

Aslında negatifleri yıkayan ve tarayan stüdyo sahibi yakınım sayılır.Ankara ulus meydanında ki sercolor.Analog fotoğrafçılıkla ilgili çok eksiğim olduğu için karambole geldi tabi.Öğrendikçe isteklerimizi bildireceğim.Mesela ilk işim fujifilm kullanmak ve 6 mp. taratmak olacak.

Geçen studyo sahibiyle konuşurken bana şunu dedi.Artık eskisi kimi kimse film getirmediği için o çevredeki bütün fotoğrafçılar tek bir stüdyoya yolluyorlarmış negatifleri.Artık çok az stüdyoda karanlık oda var diyor bana.Daha doğrusu karanlık oda işlemlerinin yapıldığı çok az stüdyo var.Ama ilerde ev kullanıcıları için portatif karanlık oda gereçleri çıkarılabilir dedi bana sercolorun sahibi.

Bu arada tekrar konu dağılmasın diye soruyorum.Zenit ET ile yaptığım çekimlerle en iyi sonucu nasıl alabilirim?Cahilim aydınlatın beni.

Tarih: 5 Kasım 2010, 22:10 - İp: 88.***.**1.176
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Kusura bakma, kendi derdimizden esas konuyu kaynattık.

Her şeyden önce 100 ASA ya da 200 ASA film ile kapalı ortamda çekim yapmayı deneme. Diyaframı 2 bile yapsan ışık yetmeyecektir. Mümkünse en basitinden bir flaş bulmaya çalış. Standart hot shoe ile çalışan bir flaş iş görecektir başlangıçta. İkinci el bile olur. 20-30 TL'ye alınabilir öyle bir şey. Bulabiliyorsan 400 ASA ve flaş ile kapalı mekanda çekim yapmaya çalış. Olmuyorsa 200 ASA Kodak ile idare edebilirsin. Açık alan için ben de Fujicolor filmi öneririm. Fujicolor 100 ASA film piyasada bulunabilecek en ucuz filmlerden olduğu halde (3 TL civarı) çok doygun renkler veriyor. İç mekanda uzun pozlama ile hafif sarıya kaçan renkler verir. O da kötü durmuyor ama.

Makinenin pozometresi çalışıyorsa ona uymaya çalış başlangıçta. Diyaframı sürekli 2'de tutmak güneşli havalarda dışarıda sıkıntı yaratacaktır. Çünkü 2 diyaframa karşılık örneğin 1/1000 ya da 1/2000 gibi enstantane değerleri gerekebilir ve senin makinen bu değerlere çıkamaz. Bu durumda da film aşırı pozlanabilir. Gerek yok. Diyaframı sadece doğru pozlamak için değil, aslında alan derinliğine müdahale etmek için kullanmaya çalış. Alan derinliği konusunu biraz araştır. Diyaframı ona göre kullanmaya çalış.

Altın kesim diye bir konu vardır. Fotoğrafta objelerin ve konunun yerleştirilmesi için bir estetik planı gibi düşünebiliriz. Kadraj terbiyesi açısından çok geliştiricidir.

Uzun süre kullanılmadığında makine içinde pil bırakma. Sıkıntı olabilir. Lens kapağı varsa sürekli kapalı kalsın. Sadece çekim yaptığında çıkarırsın. Gereksiz yere lense zarar gelmesin.

Özetle bu tip şeyler başlangıçta. Ama makineyi kullanabilmek işin en kolay kısmıdır. Önemli olan fotoğraf gözünü oluşturmak, o göz terbiyesini edinmek ve o estetik seviyeye ulaşmaktır. Bir yandan kompozisyon konusunda da birşeyler okumanı tavsiye ederim.

Google ile bahsettiğim konularda binlerce yazıya ulaşabilirsin.

Kolay gelsin şimdiden.

Tarih: 5 Kasım 2010, 23:11 - İp: 92.***.**7.215