carnivaler
carnivaler (üye)
Adıyaman / Amatör

Zenit-e Kullanım Kullanım Klavuzu

merhaba arkadaşlar.fotoğraf çekmeye yeni başlıyan ve mali durumu iyi olmuyan birisi olduğumdan ilk etapda zenit-e marka bi makina aldım.kullanım şekli konusunda yardımlarınızı bekliyorum.bana yardım edebilecek arkadaşlar lütfen msn imi eklesinler ve bana bu makinayı ve fotoğraf çekmeyi öğretsinler.şimdiden ekliyen arkadaşlara teşekkür ediyorum.eğer ekleyemiyecek arkadaşlar varsa ve bu makina hakkında bilgi sahipleriyse;buraya yazabilirsiniz.

Tarih: 2 Eylül 2006, 12:28 - İp: 85.***.**5.90
carnivaler
carnivaler (üye)
Adıyaman / Amatör

msn adresim
[email protected] dur.yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 2 Eylül 2006, 12:29 - İp: 85.***.**5.90
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sevgili carnivaler,
asagidaki siteyi ziyaret edersen gerekli bilgileri alacagini saniyorum.

http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/cameras/zenit/manuals.htm

Tarih: 2 Eylül 2006, 21:07 - İp: 195.***.**2.3
carnivaler
carnivaler (üye)
Adıyaman / Amatör

teşekkür ederim.bunun faydası olacak ama,keşke türkçe olsaydı.
yinede çok teşekkür ederim

Tarih: 3 Eylül 2006, 00:50 - İp: 81.***.**2.105
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

sevgili carnivaler
web sitelerini bir cok dilden turkceye ceviren siteler var,su anda benim aklimda degil ama ara belki bulabilirsin.
basarilar

Tarih: 3 Eylül 2006, 17:27 - İp: 195.***.**2.3
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

carnivaler bende aynı makinaya sahibim makinan pozometrelibir makina yani ışık oranını ölçüp sana bi skala üzerinden gerekli değerleri veren bir makine büyük olasılıkla da halios 2-50mm objektife sahipsin.ilk önce bazı düğmelerin yerini anlatayım.

deklanşörün yanındaki üzerinde 500,250,125...gibi sayıların yazdığı daire şeklindeki düğme (altında X M yazıları var.o flaş senkranizasyonu için kullanılan skala).bu düğme estantane hızı düğmesi
öbürtaraftaki skala ise sana pozometrenin verdiği değere göre estantane hızı/diafram acıklığı oranını veren skaladır.bu skalanın en dışında estantane hızı ,iç tarafında ise estantane hızına denk gelen diafram acıklığı değeri yazar.
sen fotoğraf cekmeden önce pozometreyi ayarlaman lazım.ilk önce makinanın arka tarafı sana cevrili iken sol ,makinenin soltarafındaki estantane/diafram sakalasını yanında bi şefaf bi yer var içinde bi ibre ve ortası oyuk daire var.o daire yandaki sakalanın dış tarafı ile hareket ediyo sen ibre ile daireyi üstüste getiricen o halile makine sana doğru sonucu verir.birde sol taraftaki sklananın içnde film asa değerleri var onuda ayarlamayı unutma.eksiğim varsa kusura bakma.kolay gelsin..

Tarih: 9 Eylül 2006, 01:52 - İp: 85.***.**7.25
carnivaler
carnivaler (üye)
Adıyaman / Amatör

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim,ama o şeffaf yerdeki çizgi ve daireyi nasıl çakıştıracağımı bi türlü anlamadım.açıklarsan çok sevinirim

Tarih: 9 Eylül 2006, 14:08 - İp: 85.***.**4.188
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

makinenin vizörünü kendine cevirdiğin zaman solda kalan skla var ya(estantane/diafram skalası)o skalanın en dıştaki dairesi dönüyor onu cevrirken şefaf kısımdaki dairede hareket edicek ...kolay gelsin başarılar....

Tarih: 9 Eylül 2006, 23:02 - İp: 85.***.**6.206
carnivaler
carnivaler (üye)
Adıyaman / Amatör

kardeş yanlışın var yada benim makinenin o bölümü arızalı.dışdaki bölümü çevirmeme rağmen dairenin yerinede bi değişiklik olmuyor.bahsettiğin yer ne işe yarıyor.yani üstüste gelmezse yada o bölüm ayarsız olursa ne gibi sonuç alırım.çektiğim kareyi çok etkilermi
teşekkürler.........

Tarih: 11 Eylül 2006, 00:39 - İp: 85.***.**4.142
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

vallahi etkilemesi muhtemel ama sen farklı cekimlerle deneme yaparsan zaten makinenin pozometresine bakmıcağını düşünüyorum.çünki hangi ışıkta ne kadar pozlama yapcağını az cok tahmin edebilirsin ama ben yinede sana makine hakkında resimli bişiler ekleyebilirim ama buaralar meşgulum olmasssa 2 gün sona olabilir ..kolay gelsin..

Tarih: 11 Eylül 2006, 00:51 - İp: 85.***.**5.65
carnivaler
carnivaler (üye)
Adıyaman / Amatör

çok sevinirim .ama istersen msn imi ekle yukarıda yazıyo.çünkü makineyi sana göstermem lazım.122 ye göre çok karışık.

Tarih: 11 Eylül 2006, 11:32 - İp: 85.***.**7.30