fukay
fukay (üye)
Kocaeli / Amatör

Zenit 12xp Işık Sorunu

Öncelikle herkese merhaba. Bende babadan kalma 86 model zenit 12xp var. Makinadan fazla anlamıyorum ama amatör olarak birkaç film bitirdim. Gerçekten çok güzel çekim yapıyor tabi ayarları tutturabildiğim zaman. Neyse sadede geliyim. Fotoğraf makinesinin deklanşörüne bastığım zaman içinde doğru ışığı yakaladığım zaman yanıp sönen 2 tane ışık artık işlevini yapmaz oldu. Nerde olursa olsun sadece 1 tanesi yanıyor. Bu şekilde 1 tane film bitirdim ama sonuç vasat 36 pozdan sadece 8 tane çıktı onlarda pek güzel değil zaten. Bu sorunu nasıl halledebilirim. yada Kocaelide tamir edebilecek yer varmı. Önerilerininz için şimdiden teşekkürler

Tarih: 1 Haziran 2007, 17:34 - İp: 85.***.**0.53
ndeveli
ndeveli (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba
ilk önce makinanın pillerini yenilemeni tavsiye ederim (alt kısmında kapak vardır vidalı olsa gerek)

eger sonuç alamazsan yada alsanda foto çekim tekniklerini ögren ışıkları ve han gi ortam da ne ayar kullanacağını..
kolay gelsin
sonra çalışsada itibar etmeyeceksin zaten..

Tarih: 1 Haziran 2007, 22:16 - İp: 88.***.**5.209
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Eğer ışığın biri yanıyorsa bence pillerde sorun yok gibi.Ama kontrol etmekte yine de yara var.G12 pil işinizi görür.Benim ise fikrim şu:
Eğer üstteki ışık sürekli yanıyorsa, ışık çok fazla geliyor demektir.Bu durumda ya diyaframı biraz kısacaksınız ya da enstantane hızını arttıracaksınız.Ya da ikisini birden yapacaksınız.Ta ki ışıkların da ikisi yanıp sönmeye başlayıncaya kadar.Benim düşüncem ise sürekli olarak alttaki ışığın yandığı.Yani ışık sürekli az gelmekte ve pozometere de bu ışık ile sizi uyarmakta.Bu durumda da ya diyframı açacaksınız ya da enstantane süresini uzatacaksınız.Ya da ikisini birden yapacaksınız.Ta ki ışıkların da ikisi yanıp sönmeye başlayıncaya kadar.Eğer alttaki ışık hep yanıyorsa karanlık ortamlarda çekim yapıyorsunuz demektir.Bu durumda yukarıdakilere ek olarak flaş kullanmakta çözüm olabilir.Falaşı 30-X da kullanmalısınız.B modunu kullanmakta bir çözüm olabilir ama eğer perdeyi uzun süre açık tutarsanız fotoğrafınız fazla pozlanacaktır.
Başka bir durumda pozometrenin bozulmuş olma ihtimali.Bu durumda da pozometrenin tamir edilmesi gerekecek sanırım.
Kolay gelsin.

Tarih: 2 Haziran 2007, 03:20 - İp: 88.***.**2.188
fukay
fukay (üye)
Kocaeli / Amatör

Sanırım sorun pozometrede çünkü aydınlık ortamda diyaframı nekadar kısarsam kısayım hep üstteki led yanıyor. Önerileriniz için teşekkürler

Tarih: 2 Haziran 2007, 11:21 - İp: 85.***.**0.53
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

alltaki led yaniyormu hic?belki sorun ondadir,o yanmasi gerektiginde isik yoktur ustekki normal yaniyordur, ve isik tam oldugunda ikisi yanmasi gerekirken yine sadece usteki yanioyrdur.makina nem almis olabilir ve devrede sorun yasamis olabilir veya bir kablo kopmus olabilir.acip bakmani tavsiye ederim ama sadece ust kapagini ..acmakta zorluk cekersen yardim isteyebilirsin.

Tarih: 2 Haziran 2007, 12:37 - İp: 213.***.**4.203
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili fukay,
bence sen o ışıklardan vazgeç ve fotograf çekmeyi öğren ...
Çektiğin her fotografa sırasıyla enstantene ve diyafram değerlerini ışık koşullarını yaz.. daha sonra bu bilgileri çıkan sonuçlarla değerlendir ve nerede hata yaptığını bulmaya çalış...İnan bana fotografçılar hiç bu bilgilerle uğraşmazlar elleri otomatik olarak makineyi ayarlar...sende zamanla böyle olabilirsim

Tarih: 2 Haziran 2007, 15:43 - İp: 88.***.**6.136
fukay
fukay (üye)
Kocaeli / Amatör

Hocam sağolunda alışmışız işte hazırcılığa telefonda 2sn de çekmekten bu tür işlemler biraz uzun geliyor. Ama evet madem bu yolun yolcusuyuz bunları yapıcaz. Herkeze teşekkür ederim Yardımlarınız için.

Saygılarımla

Tarih: 3 Haziran 2007, 11:06 - İp: 85.***.**0.53
  • 1