ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

Zenit 122'den İlk Kareler

Açtığım konu güncelliğini kaybettiği için yeni konu açmayı daha uygun gördüm. Sonunda ilk 36 pozu tamamladım. Siyah beyaz diye taktırdığım film renkli çıktı. Buda bana fotoğraf deneyimimde ilk kazık oldu Neyse aslında bir yandanda sevindim. Yaşadığım şehirde SB film yıkatmak gerçekten çok zor. 100 ASA 'lık filmi 150 ASA'da çektiğim için fotoğraflar genellikle buğulu ancak ilk makara olduğu için hevesim kırılmadı. Makinanın pozometresinin genellikle yüksek ışık yandığınıda söylemek istiyorum. Neyse işte çektiğim 4 kare.

İlk fotoğraf pozometrenin yeşil yandığı tek fotoğraf.

Tarih: 3 Kasım 2008, 22:35 - İp: 85.***.**6.84
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

tosbaa fotoğrafı tamamdır, netleme başarılı sayılır ama çok açık bir diyaframda çekmişsin f2.8 veya f4 gibi... o yüzden net alan çok sınırlı... f8 de çeksen çok daha net bir fotoğraf olurdu...

pozlama ise maalesef yine olmamış, fazla pozlanmış... bir stop aşağı polaman lazımdı.. yani 1/250 yerine 1/500 le çekmeliydin örneğin....

pozlamayı ben bir ara kafama göre yaptım, pometrem çalışmıyordu, aşağı yukarı senin yazdıkların gibi yaptım, başarılı da oldum.. hala pometreye bakmaksızın bazı durumlarda kafadan polar çekerim.. digital makinemde de kafadan pozlarım...

güneşli hava f16 yazın , kışın ise f11 (yazın güneş daha dik oluyor )
güneşli havada gölgede f8
bulutlu havada f8
bulutlu havada koyu gölgede f5.6 ya da f4 ( ışığa bağlı)
iç mekan f2

100 iso ve 1/125 perde için geçerli bu yazdıklarım...

tabi ışığın kuvvetini iyi gözlemlemen ve tecrübeli olman gerekiyor, ben yaklaşık ilk dört makaramı kafadan pozladım, oldukça zorlandım...

Tarih: 19 Kasım 2008, 14:43 - İp: 78.***.**5.11
ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

Tekrar Merhaba,

Söyledikleriniz hep aklımın bir kenarında olacak. Sizinle başka bir konu paylaşmak istiyorum. Makina'dan 2. makarayı çıkardığım zaman bir nokta dikkatimi çekti. Makinayı ilk aldığım zaman Body'nin ne kadar temiz olduğunu merak ederek Lens sökmüştüm. Daha sonra lensi tekrar yerine taktım, ancak lens kapağının ipi dişlilere dolandı bende pek önemsemedim ve bir daha sökmeden makinaya o şekilde film taktırıp kullanmaya başladım. Ancak makina ilk söktüğüm hali gibi değildi. Lens aşağıda çektiğim fotoğraftaki şeklinde duruyordu. Kırmızı çizgi [|] tam ortada değilde biraz aşağıda duruyordu;

Ben durumdan rahatsız oldum ve 3. makarayı takmadan önce lensi tekrar söküp ipi çıkardım ve Lensi tekrar yerine oturttum;

Bu şekilde taktıktan sonra makinada bir değişim oldu. İlk fotoğraftaki şekliyle deklanşöre yarım bastığımda vizör hangi ışık kaynağının altında olursa olsun normal aydınlıkta görünüyordu. Ancak ikinci fotoğraftaki gibi doğru taktıktan sonra vizöre yarım bastığımda eğer diyafram doğru değilse vizörden gördüğün görüntünün karardığını fark ettim. Hatta objektife yarım basılı şekilde basar durumdayken diyafram değerlerini değiştirdiğimde gördüğün görüntünün ışık kaynağına göre kararıp açıldığı gördüm. Bu durumda;

Çektiğim bir çok net olmayan ve patlama olan fotoğrafın bununla alakası var mıdır?

Objektife yarım basılı şekildeyken gördüğüm kararma normal midir? Aslında böyle mi olması gerekiyordu ?

Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 19 Kasım 2008, 23:10 - İp: 88.***.**6.107
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

2. şekil normaldir, kararma da normaldir, diyaframı kıstıkça , yani f16 ya doğru kıstıkça kararır viör çünkü objektifde daralır diyafram kısıldıkça.. gözünüzü kısmak gibi birşey...

deklanşöre yarım basın ve aynada objektifin içine bakın, içi kısılır, daralır, ışığın geçeceği huni küçülür... f2.8 ise çok açık bir haldedir...

bu normaldir...

ama ilk fotoğraflardaki ışık ve netlik problemi bundan mıdır bilemem, onu 3. makarada göreceğiz
selamlar...

Tarih: 20 Kasım 2008, 13:49 - İp: 78.***.**2.194
ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

Sanırım lensi yanlış takmamın alakası varmış. Bugün çektiğimn karelerde bol bol yeşil ışık yakaladım Banyoda görücez artık vaziyeti.

Tarih: 20 Kasım 2008, 16:15 - İp: 88.***.**0.62
selcan57
selcan57 (üye)
Yurtdışı / Amatör

son kare çok ho$

Tarih: 15 Aralık 2008, 02:08 - İp: 82.***.**0.20