ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Zenit 122 İlk Deneme

Dayımla sohbet ederken, rusyadan aldığı ve çocukluğumda canına okuduğum zenit 122'nin hala durduğunu ve hatıra olarak sakladığını söylemesiyle cihaza el koymam bir oldu.Fotoğrafçılığa merak sardığımdan beri ilk kez analog bir makine kullandım ve inanılmaz keyif aldım.Makinenin düzgün çalışıp çalışmadığını bilmediğimden test amaçlı fuji color 100 film takıp kadraj,kompozisyon gibi kavramları pekte önemsemeden hızlıca çekip bitirdim

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

#ocanic' tarafından 03.04.2011 02:25:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:11 - İp: 88.***.**7.93
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

122 manuel ayarlı bir makinadır... Netleme halkasının ardında makinaya yakın kısım diyafram olup 2 .4. 5.6 8... gibi değerler içerir Helios 50mm lik lens f 2 ile başlıyor olmalıydı... 1,7 veya 2.5 dediğin değerleri tam çözemedim...belki başka marka lens kullanıyorsunuzdur... vizörden bakınca pozometre için kırmızı ve yeşil renkli iki ışık size pozlamada yararlı olur... çekim perdesinin açılması açılı kalması enstentanenin B konumunda olması ile ilgilidir... bu B konumda iken denklanşörü bastıktan sonra basılı tuttuğunuz süre perde açık olur makina film üzerine pozlama yapar... bazı modellerinde bu düğme basıldıktan sonra sağa veya sola döndürülebiliyor o durumda makina basılı denklanjör kilidine geçiyor taki siz o denklanşörü tekrar sağa sola çevirip perdeyi düşürene yani çekimi bitirene dek... 12 ve 13 . kareleriniz açık şekildemi çeki,ldi yoksa araç içinde hareket halindemi ??? lens önüne bir şey geçmişmidir... ? bunlar değilse sorun düşük enstentanelerde perdeniz sıkışıyor olabilir... diğer çekimleriniz 125 e 8 veya 60 a 5.6 gibi değerlerde çektiyseniz o yüzden normal olmuş bu hatalı ları B konumda çektiyseniz o dediğim perde sorunu olabilir... içinde film yokken arka kapağı açıp çekimler yaparak tecrübe ediniz...

Tarih: 1 Şubat 2011, 13:19 - İp: 79.***.**6.44
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Bilgiler için teşekkürler objektif helios 58mm f2 bahsettiğim sayılar gövdeye en uzak netleme halkasına en yakın olan bölümde yer alıyor.Sanırım netleme mesafesini belirtiyor.
Sabit bir şekilde çektim önümede geçen birşey olmadı dediğim gibi bu durum netleme halkasınının arkasındaki rakamsal değer 2.5'i gösterdiğinde oluyor.Halkayı çevirdiğimde tık ediyor ve normale dönüyor.Akşam iyice bir kurcalayacağım bakayım neymiş...

Bu arada yukarıda ters yazmışım perde kapanıyor açılmıyor değil açılıyor kapanmıyor olacak

elimdeki objektif aşağıdaki fotoda yer alan objektifle aynı

#ocanic' tarafından 01.02.2011 14:21:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2011, 14:05 - İp: 85.***.**7.34
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Objektifi çıkardım 2.5 dediğim değer 4 , 10 ve sonsuz simgesi şeklinde devam ediyormuş küçük bir sıkışma olmuş biraz zorladım ancak 2,5/∞ arası boş dönüyor.Sonsuz simgesinde bıraktım ve gövdeye taktım sonuç değişmedi perde açık kalıyor.Sanırım bu sıkışma perdenin kapanmasına engel oluypr..İstanbuldayım sirkeci hayyam pasajıda yakın sayılır, bana güzel bir kaç lens tavsiye edin bulabildiğimi alayım

Tarih: 1 Şubat 2011, 19:52 - İp: 78.***.**3.216
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-ne de olsa gözden çıkardınız, denemekten zarar gelmez...ben denemiştim...eğer denemek isterseniz size tamir etmenin bir yolunu anlatabilirim...

Tarih: 1 Şubat 2011, 20:38 - İp: 78.***.**2.211
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

hayhay buyrun

Tarih: 1 Şubat 2011, 21:12 - İp: 78.***.**3.216
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

1-lensin önünde mercek çevresinde yazılar ( Zenit, 58mm, v.s.) olan kapağı sola çevirerek çıkarın...biraz sıkışık olabilir...üzerinde iki minik delik vardır, oraya ince uçlu tornavida,v.s. takarak deneyin...

2-kapak çıkınca, netlik halkasının kenarlarında 3-4 minik vida var...zaten netlik halkasının boşa dönme nedeni o...
3-netliği sonsuza getirip o vidaları sıkın...
---------
4-olmadı mı?..birkaç denemeden sonra zaten olayı kavrarsınız...kolay gelsin...

#elcezeri' tarafından 03.02.2011 19:39:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2011, 21:31 - İp: 78.***.**2.211
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

122 makinam ve lensleri filtreleri çantamda duruyor... 135mm tele 50mm normal 38mm geniş açı filan var ... özellikleri şu an ezberimde yok tel aç görüşelim...5555504915

Tarih: 2 Şubat 2011, 13:30 - İp: 79.***.**6.13
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

hayyamda bir usta varmış ucuza yaparmış dediler bakalım astarı yüzünü geçmezse yaptırırım yoksa kendim yapmaya çalışıcam.Gitmişken objektiflerede bakarım.

@h.iz hocam giresun nere istanbul nere membağı burada ayağımın altında, yinede sağolasın...

#ocanic' tarafından 02.02.2011 18:04:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2011, 18:03 - İp: 85.***.**7.34
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-anladım ki iyi anlatamamışım...biraz geliştirmeye çalıştım...yukarıda...

Tarih: 3 Şubat 2011, 19:29 - İp: 78.***.**4.107
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

elcezeri , hocam dayanamadım dediğin kısmı açtım bir vida eksik bir vida gevşek o ebatta vida bulmam lazım ayrıca ince bir tornavida lazım birde aşağıda resimde işaretlediğim kırmızı alanda küçük bir deforme var anck içe girerken veya öne çıkarken herhangi bir yere temas etmiyor.

Tarih: 3 Şubat 2011, 23:37 - İp: 85.***.**2.199