fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Zenit 122

arkadaşlar merhaba,
bayramda hediye olarak bir zenit 122 aldım...
58 mm 1:2 helios objektifi ve tumax 22z pro flash ı ile...

digital makineleri oldukça rahat kullanıyorum, fotoğrafçılık bilgim ortanın üstünde diyebilirim ama elimde zenit öyle kalakaldım...
bunun pili nereden takılır, filmi nasıl takılır, pozmetresi nasıl çalışır, dikkat etmem gereken yerleri nerelerdir , flash la birlikte nasıl uyumlu kullanırım...
kafamda bir sürü soru işareti var, daha önce kullananlar yol gösterirse çok sevinirim, amatör de olsa filmli makine kullanmak istiyorum, eğer becerebilirsem zenite başka objektifler de alırım...

teşekürler...

Tarih: 16 Ekim 2007, 23:30 - İp: 88.***.**9.104
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

zenitlerde vizör yani baktığın yerde veya makinenin altında saat pili takılır. bu sadece pozametre için pildir. zenitlerde bunu yeni tak.ve makinenin sağ üstündeki ıso degerde kullandığın yeri filmin değeri olan değere getir. mesela100 ,200,400 gibi.ıso ayarını az fazla ver.kaç esnantene yani hızı 30x veya 125 e ayarla ve konuya bakıp netleme bitince sağ yada sol kenarın dikinde vizörün içie bakarak çekim düğmesini yarım basılı tut.diyaframı oynamaya başla. iki kırmızı let vardır.ikisi de birlikte yandığı an pozlama tamamdır.o zaman çek

Tarih: 17 Ekim 2007, 20:24 - İp: 88.***.**0.86
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

teşekkürler,
ama ben pili taktım, pozetre yine çalışmadı, içinde film yok, ondan mı çalış mıyor ?

içinden 10 yıllık piller çıktı, biraz akmış gibi, pil yuvası mı arızalı ondan mı çalışmıyor acaba ?

Tarih: 18 Ekim 2007, 00:15 - İp: 88.***.**7.51
pharmoza
pharmoza (üye)
Isparta / Amatör

diyafram aralığın tam açıkken yarım basamıyosun en azından benim zenum öyle çok hassas oluyo ve pozometre yarım deklanşörde çalışıyo vizörden baktığında sağ köşede üç led olmalı yukarıdan aşaıya kırmızı yeşil kırmızı alttaki kırmızı ışık az üstteki de ışık çok demek yeşil tamamdır tabi yeşili tutturmak baya bi zaman alabiliyo başlangıcta ve yarım deklanşöre basılı tutarken enstantene ayarıylada oyna normal bi diyafram aralığındayken tabi

benim ilk makinem 122 ve çok ısındık umarım sende ısnırsın oda sana ısınır

Tarih: 31 Ekim 2007, 02:23 - İp: 88.***.**9.73
mesakut
mesakut (üye)
Kütahya / Amatör

aynı sorunu bende yaşıyorum galiba pili değiştirdim pil yatağında akma vs gibi herhangi bir sorun yok acaba filmi takmadığım zaman ledleri göremiyormuyum ?

Tarih: 4 Kasım 2007, 17:53 - İp: 88.***.**1.252
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

filmle ilgili değil sorun...
ben uğraşmadım, artık kafadan pozluyorum...
"yeni aşkım zenit xp" adlı topicte zenitçiler dertleşiyor, orayı takip edebilirsiniz, orada fotolarımızı paylaşıyoruz..

eğer isterseniz pozmetresiz nasıl pozlayacağınız hakkında ufak ipuçları da verebilirim...

Tarih: 4 Kasım 2007, 18:09 - İp: 88.***.**0.133
docs
docs (üye)
İstanbul / Amatör

Bendede zenit 122 var aldığımda fotoğrafçı yeni pil verdi çalışıyordu pozometre fakat aynı gün bitti :S pillermi bayatta yoksa pozometre çokmu enerji harcıyor sanmıyorum ama :S

Tarih: 21 Haziran 2008, 12:10 - İp: 85.***.**6.242
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

benim de kardeşim ankaradan gelirken pozmetreyi yaptırmış..
1 gün çalıştı, sonra söndü ışıklar...
ben de pilleri değiştireceğim, bakalım pillerden mi?

yine 36 pozu kör uçuşuyla çektik

Tarih: 21 Haziran 2008, 13:36 - İp: 78.***.**0.141
  • 1