anahtar
anahtar (üye)
İstanbul / Meraklı

Zenit 122

yeniyim. zenit 122 aldım. bu siyah beyaz film renkli film mevzuuna kafam takıldı ilk başta hangisini kullanayım.
Her yönden tavsiye ve yardım bekliyorum

Tarih: 9 Temmuz 2007, 19:05 - İp: 88.***.**3.44
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

renkli için genekde 4 5 ytl lik hangi marka olursa olsun al kullan acemiliğini at derim ilk başta.siyah beyaz için ise ben ilford kullanıyorum 400asa 6 7 ytl civarı bulunuyor...

Tarih: 9 Temmuz 2007, 20:06 - İp: 88.***.**7.3
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

güle güle kullanın makinenizi. benim de ikinci makinem zenit TTL idi. emektarla çok güzel günlerimiz olmuştur. gelelim sorunuza. yeniyim diyorsunuz. önce ne çekmek istediğinize karar verin. sonra biraz ışık ve kompozisyon öğrenin. eğer portre çekeceğim diyorsanız s/b tavsiye edebilirim. bakınız Ara Güler usta. ama portre renkli çekilmez demek değildir bu! bakınız Faruk Akbaş... neyse işte bu konuda benden çok daha tecrübeli ve bilgi birikimine sahip insanlar var sitede. siz çekmeye başlayın hangisini seveerseniz devam edersiniz. bakarsınız dia çekmeye başlamışsınız belli mi olur. bol fotograflı günler. saygılarımla...

Tarih: 10 Temmuz 2007, 23:46 - İp: 81.***.**3.41
anahtar
anahtar (üye)
İstanbul / Meraklı

tavsiyeler için teşekkür ederim. benim ilgimi ilk başta manzara gün batımı gibi şeyler çekti.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 00:43 - İp: 88.***.**0.165
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

ben de filmli kullaniyorum,once negatif renkli ile baslayip biraz makinayi ogrenmek en guzeli bence.. renkli fiyatlari da banyosu da daha ucuz...

Tarih: 13 Temmuz 2007, 18:27 - İp: 85.***.**0.33
aybige
aybige (üye)
Bursa / Amatör

bendede zenıt 122 var
arkadaşların önerdiği filmleride kullansan iyi olur
zaten zenıt renkleri çok güzel ortaya çıkaran bir makina
memnun kalıcağına eminim.

Tarih: 12 Ağustos 2007, 20:08 - İp: 88.***.**1.100
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

manzara sıyah beyaz?
cok ıyı bır ıkılı degıl bence..
ama gunbatıımı ıcın olabılır belkide
--
analogun kotu yanı bır fılm takınca sonuna kadar onla devam zorunlulugu..
sıyah beyaz renkli arasında secim yerıne renkli cekip taratıp sıyah beyaza cevirme gibi bir yolda izleyebilirsin..
karsı cıkan ruhuna aykır dıyenler falan olabilir ama maddiyat ve zaman kavramları işin içindeyse-ki içinde demekki zenit kullanıyorsun-
bu tip seyler onemsiz..
--
cekim amacına gore degişik zamanlarda degişik filmler kullan,boyle bir derdin kalmasın..
mesela manzara cekmeyı planlıyorsan hafta sonu al renkli filmini,yok portre vs cekerim dıyorsan al sıyah beyazı...
makineni tanıdıktan ve kullanabildikten sonra farkeden birşey yok..

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:35 - İp: 88.***.**7.176
  • 1